Ascender to pierwszy robot odkurzający, który porusza się po schodach!

Ascender może sprzątać zarówno zwykłe powierzchnie jak i schody, o ile ich stopnie mają głębokość co najmniej 15 centymetrów.

MIGO Ascender - The Stair-Climbing Robot Vacuum

Urządzenie sprzątające o nazwie Ascender firmy Migo Robotics to pierwszy na świecie robot odkurzający i mopujący do podłóg, który potrafi wspinać się po schodach. Ludziom z pewnością spodobał się ten pomysł, ponieważ właśnie uruchomiona kampania na Kickstarterze zebrała już prawie 6,6 mln zł w postaci darowizn wsparcia crowdfundingowego. Oczywiście Ascender działa jak zwykły robot czyszczący do płaskich powierzchni.

Po stworzeniu mapy domu pp pierwszym użyciu – lub po ręcznym zaprogramowaniu mapy – korzysta z mapy podczas swoich sesji sprzątających, docierając do różnych pomieszczeń w możliwie najbardziej efektywnej kolejności.

W tym samym czasie śledzi swoje położenie i omija przeszkody za pomocą kamery HD, modułu LiDAR i sześciu czujników czasu przelotu (Time-of-Flight). Wszystkie te narzędzia dostarczają dane do zintegrowanego silnika obliczeniowego AI o wydajności 5 teraFLOP-ów.

Ascender jest również w stanie wykryć różnicę między dywanami a twardymi podłogami, automatycznie przełączając się tylko na odkurzanie tych pierwszy i przełączając się też na mopowanie w przypadku podłóg. Zapewnia siłę ssania 9700 Pa podczas odkurzania i nacisk 17 N podczas mycia.

Zassany brud, czysta i brudna wodą do mycia są gromadzone w pojemnikach ukrytych w schowkach urządzenia. Kiedy Ascender automatycznie powróci do stacji bazowej, następuje opróżnienie brudu i zużytej wody oraz uzupełnienie zbiornika czystej wody. Worek na śmieci stacji powinien wystarczyć na około 60 dni, zanim będzie wymagał wymiany, natomiast zbiorniki na czystą i zużytą wodę powinny wystarczyć na około 30 dni.

MIGO Ascender - The Stair-Climbing Robot Vacuum
MIGO Ascender – The Stair-Climbing Robot Vacuum

Ale najciekawsze jest automatyczne poruszanie się po schodach

Ascender automatycznie wykrywa, czy znajduje się na górze, czy na dole schodów, a następnie w razie potrzeby wchodzi lub schodzi po nich. Wspina się po schodach, podnosząc swój główny korpus w stosunku do dwóch „podpór” po obu stronach, przesuwając nadwozie do przodu, tak aby leżał płasko na następnym stopniu, a następnie odchylając najpierw jeden, a potem drugi zespół kół do góry, przechodzi do następnego.

Robot odkurza lub myje każdy stopień schodów, wykorzystując cztery dookólne koła do poruszania się na boki (z boku na bok) bez konieczności obracania się. Główna szczotka czyszcząca obraca się podczas tych ruchów bocznych o 90 stopni, dzięki czemu pozostaje zwrócona w kierunku jazdy.

Według Migo Robotics jedno ładowanie baterii litowej Ascendera o pojemności 12.000 mAh powinno wystarczyć na wyczyszczenie łącznej powierzchni około 500 m². Robot powróci do stacji bazowej wyposażonej w ładowarkę, jeśli poziom naładowania akumulatora będzie niski, a następnie wznowi pracę od miejsca, w którym przerwał, po ponownym doładowaniu akumulatora.

Dołączona aplikacja na urządzenia z systemami iOS i Android pozwala użytkownikom ustalać harmonogramy sprzątania, zaznaczać, że niektóre pomieszczenia są niedostępne, a nawet zdalnie sterować robotem za pomocą joysticka na ekranie (jeśli mają ochotę się trochę powygłupiać).

Zakładając, że Migo Ascender wejdzie do produkcji, w cenie 849 dolarów chętni mają szansę otrzymać egzemplarz ze stacją bazową. Planowana cena detaliczna ma wynosić 1499 dolarów.

Na poniższym wideo możesz zobaczyć jak ma działać ten robot podczas wchodzenia po schodach:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Kickstarter | Migo Robotics | New Atlas