Dyson patentuje mechanizm robotów poruszających się po schodach

Nowe patenty pokazują projekty Dysona dla robotów wspinających się po schodach i otwierających szuflady – nie wiemy, czy zostanie to użyte w przyszłych produktach.

Zgłoszenie patentowe firmy Dyson przedstawiające robota, który potrafi wspinać się i czyścić schody.
Zgłoszenie patentowe firmy Dyson przedstawiające robota, który potrafi wspinać się i czyścić schody.

Firma Dyson, znana z wentylatorów i suszarek, opatentowała projekty robotów, które wyglądają, jakby mogły swobodnie sprzątać schody oraz otwierać szuflady. Nie jest jasne, czy projekty dotyczą nadchodzących produktów lub pomysłów, które są wstrzymane, ale Bloomberg donosi, że zrobotyzowana jednostka Dysona pracuje nad robotem do interakcji z innymi urządzeniami gospodarstwa domowego. Nie jest w tym momencie jasne, czy jest to ręka robota, robot do wspinania się po schodach, czy też inny produkt.

Patenty opublikowane 1 września 2021 roku w Wielkiej Brytanii pokazują te dwa projekty:

  • „urządzenie robota z trójgwiazdkowymi kołami i uruchamianym ramieniem”, które będzie mogło wchodzić po schodach i je czyścić (odkurzacz do wspinania się po schodach brzmi jak doskonały pomysł);
  • „ręka robota”, która jest pokazana na rysunkach z chwyconym kubkiem (i która sprawia, że ​​wyobrażam sobie, że przyniesie mi filiżankę kawy do biurka).

Oczywiście obowiązują zwykłe zastrzeżenia dotyczące patentów – firmy często składają wnioski o wiele patentów, które mogą nigdy nie doprowadzić do powstania produktu konsumenckiego, a Bloomberg zauważa, że ​​Dyson złożył wnioski patentowe na wszystko, od „urządzenia do leczenia zębów” (czyli szczoteczki do zębów) po oczyszczacz powietrza/urządzenie słuchawkowe.

Dyson nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz serwisu The Verge. Ale rzecznik powiedział Bloombergowi, że „zgłaszamy wiele patentów” i że firma nie komentuje technologii, które „może, ale nie musi, wprowadzić w przyszłości”.

Rysunek ze zgłoszenia patentowego firmy Dyson przedstawia rękę robota trzymającą kubek
Rysunek ze zgłoszenia patentowego firmy Dyson przedstawia rękę robota trzymającą kubek (Brytyjskie Biuro Własności Intelektualnej)

źródło: The Verge | UK Intellectual Property Office