Obecne inteligentne pierścienie to głupi gadżet

Oferowane obecnie na rynku tzw. inteligentne pierścienie dysponują niezbyt inteligentną technologią – wydaje się, że jeszcze musimy poczekać na coś godnego uwagi.

Koncepcja nieistniejącego inteligentnego pierścienia (smart ring) z wyświetlaczem
Koncepcja nieistniejącego inteligentnego pierścienia (smart ring) z wyświetlaczem | fot. Depositphotos

Ludzie uwielbiają inteligentne urządzenia – wszystko, od okularów przeciwsłonecznych po lodówki, ulepszone odpowiedniki, które integrują się z innymi technologiami, aby poprawić komfort użytkowania. Nie możemy unikać urządzeń, które chcą łączyć się z naszymi niezawodnymi smartfonami. Chociaż wiele z tych urządzeń jest fajnych, listy ich inteligentnych funkcji często nie są zbyt obszerne, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich wysokie ceny.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Smartwatche i inteligentne pierścienie nie mogą jeszcze mierzyć poziomu glukozy we krwi

Ostatnio coraz częściej pojawiają się modele rozmaitych inteligentnych pierścieni(tzw. smart ring), kompatybilne z urządzeniami mobilnymi obrączki o wyglądzie przeciętnego pierścionka, które mogą pełnić funkcje Fitbita czy innego trackera aktywności.

Choć pomysł jest imponujący, inteligentny pierścień wydaje mi się innowacją dla samej innowacji, która nie ma wystarczających zalet, aby odróżnić się od przeciętnego smartwatcha. Określenie tego może być trudne ze względu na mnogość alternatywnych wersji różnych producentów. Na przykład cechy i funkcje inteligentnego pierścienia Oura nie będą identyczne z nadchodzącym pierścieniem Galaxy Ring. Ale inteligentny pierścień jako koncepcja nie spełnia oczekiwań z kilku powodów, które mogą nas irytować.

Inteligentne pierścienie nie są wystarczająco innowacyjne

Co tak naprawdę wnoszą inteligentne pierścienie? Zarówno inteligentne pierścienie, jak i smartwatche starają się zapewnić szybki dostęp do aplikacji związanych z kondycją i dobrym samopoczuciem, dokładając wszelkich starań, aby śledzenie Twoich postępów było jak najbardziej nieinwazyjne.

Pierwsza kwestia jest rażąco oczywista: inteligentny pierścień musi być bardziej innowacyjny, aby zasługiwał na wyróżnienie. Smartwatch zapewnia tyle samo użyteczności i wygody dzięki wszechstronnemu interfejsowi dotykowemu i większej liczbie aplikacji.

Jaki jest sens posiadania pierścienia, który robi mniej? Niektóre inteligentne pierścienie wykorzystują polecenia gestami, umożliwiając użytkownikowi wprowadzanie danych na podłączonych urządzeniach jednym ruchem palca, na przykład pomijanie utworu lub odbieranie połączenia. Sterowanie ruchem jest jednak ryzykowne, ponieważ wymaga dużego dystansu od elegancji i zastosowania, a przy tym jest rzadko tak dostępne, jak tradycyjne interfejsy dotykowe stosowane w smartwatchach.

Co to jest inteligentny pierścień i jak działa?

Projekt i budowa pierścienia również stwarza kilka problemów. Po pierwsze, pierścionki muszą być dopasowane dokładnie do palca noszącego, w przeciwieństwie do smartwatcha z regulowanym paskiem. Mały rozmiar inteligentnych pierścieni sprawia również, że łatwiej je zgubić, a nawet uszkodzić.

Umiejscowienie luksusowej elektroniki na pacu nie jest idealne w przypadku potencjalnych uszkodzeń. Nadgarstek to bardziej neutralna pozycja, która wiąże się z mniejszym ryzykiem. Ponadto ograniczony zakres inteligentnego pierścienia budzi wątpliwości co do jego klasyfikacji. Cały sens inteligentnych urządzeń polega na zwiększaniu liczby funkcji, które można wykorzystać w wyniku interakcji z innymi technologiami, a nie na ich zmniejszaniu.

Jakieś może mieć zalety smart ring?

Jest pewien potencjał w tych urządzeniach. Aby być uczciwym, inteligentne pierścienie faktycznie wdrażają lepszą metodę ładowania; mała przenośna stacja dokująca z portem USB-C. Ta konfiguracja ma lepszą użyteczność w porównaniu z magnetycznym kablem do ładowania smartwatchów.

Ładowarki do smartwatchów mogłyby brać przykład i zaczerpną kilka rozwiązań od inteligentnych pierścieni. Zaletą jest także długi czas pracy baterii, gdyż te maleńkie inteligentne pierścienie mogą działać nawet przez tydzień. Brzmi to bardzo imponująco, ale odzwierciedla to zmniejszenie złożoności, jakie reprezentują inteligentne pierścienie. Inteligentne zegarki z nawiązką rekompensują czas pracy baterii dzięki doskonałym aplikacjom.

➔ ZOBACZ TEŻ: Inteligentny pierścień Ringo sprzedał się na pniu, choć jeszcze nikt go nie widział

Inteligentne pierścienie zawierają również naprawdę dobrze zaprojektowane i przydatne aplikacje do codziennego monitorowania stanu zdrowia, pasywnie śledzące takie rzeczy, jak tętno, które można sprawdzić w aplikacji na smartfonie. Naturalną zaletą urządzenia jest dyskretne noszenie, chociaż osobiście nie uważam, że pierścionki są łatwe do zignorowania. Biorąc pod uwagę, że niektóre inteligentne pierścienie mogą śledzić poziom stresu i zawartość tlenu we krwi, dalszy rozwój może potencjalnie zapewnić doskonałe zastosowania medyczne dla osób cierpiących na choroby serca lub cukrzycę.

Czy inteligentne pierścienie są gorsze z założenia?

A może po prostu oferują obecnie średnie innowacje. Koncepcja inteligentnych pierścieni robi wrażenie, ale nic z tego, co obecnie możemy obserwować, nie przewyższa doskonałego smartwatcha. Jednak bardziej pochlebne jest postrzeganie inteligentnego pierścienia jako urządzenia peryferyjnego dla smartfona z systemem Android lub iOS, a nie samodzielnego urządzenia.

A urządzenie, które cicho monitoruje zdrowie i aktywność fizyczną jest atrakcyjne, choć w dość banalny sposób. Ale nadal nie rozumiem, dlaczego ktoś woli inteligentne pierścionki. Jeśli któryś z producentów nie doda do inteligentnych pierścieni szczególnie przydatnej i innowacyjnej technologii, to wątpię, aby w najbliższym czasie te urzadzenia miały szansę na stałe zagościć na naszych palcach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Police
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos