Smartwatche i inteligentne pierścienie nie mogą jeszcze mierzyć poziomu glukozy we krwi

Chociaż kilka firm produkujących urządzenia do noszenia bada tę technologię, FDA ostrzega, że nie zatwierdziła jeszcze tej funkcji w żadnym smartwatchu ani inteligentnym pierścieniu.

EKG na Apple Watchu

Póki co, nie wierz smartwatchom ani inteligentnym pierścieniom, które rzekomo nieinwazyjnie mierzą poziom cukru we krwi. Jeśli zobaczysz w sprzedaży smartwatch lub inteligentny pierścień, który ma rzekomo nieinwazyjnie mierzyć poziom glukozy we krwi, nie wierz w to. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała komunikat dotyczący bezpieczeństwa, w którym ostrzega konsumentów, pacjentów i pracowników służby zdrowia, że agencja „nie autoryzowała, ani nie zatwierdzała żadnego smartwatcha ani inteligentnego pierścienia przeznaczonego do pomiaru lub szacowania wartości glukozy we krwi”.

Zobacz też: Holistyczna koncepcja bezinwazyjnego glukometru Zedsen

Żeby było jasne, żaden większy producent urządzeń do noszenia (wearables) nie ma obecnie smartwatcha ani inteligentnego pierścienia, który byłby w stanie to zrobić. Jedyne, co może zrobić każdy zegarek Apple Watch, Fitbit, zegarek Samsung lub Oura Ring, to integracja z zatwierdzonym przez FDA urządzeniem do ciągłego monitorowania poziomu glukozy (CGM), czyli urządzeniami do noszenia, które wykorzystują igły do odczytu poziomu cukru we krwi.

Integracje te umożliwiają użytkownikom monitorowanie danych zebranych z podłączonych CGM, które mają towarzyszące aplikacje na smartfony. Dexcom G7 jest jednym z takich urządzeń. Zamiast tych dobrze znanych urządzeń do noszenia, ostrzeżenie FDA wydaje się dotyczyć oszukańczych urządzeń składających się z bezpodstawnych twierdzeń.

Niestety, na rynku można spotkać pozbawione skrupułów firmy, sprzedające inteligentne pierścienie i smartwatche, które rzekomo dokonują nieinwazyjnych pomiarów poziomu glukozy we krwi. Firmy te następnie sprzedają te urządzenia bezpośrednio na swoich stronach internetowych, za pośrednictwem kampanii finansowanych przez społeczność lub na platformach internetowych, takich jak Alibaba. Jeśli zauważysz firmy sprzedające takie urządzenia, FDA zachęca konsumentów do zgłaszania problemu za pośrednictwem dobrowolnego formularza zgłaszania MedWatch.

Moment przekazania przez FDA komunikatu dotyczącego bezpieczeństwa ma sens, biorąc pod uwagę zwiększony zasięg dotyczący tej technologii. Apple rzekomo ma tajny zespół, który pracuje nad tym od prawie dziesięciu lat. Samsung zatrudnia także badaczy zajmujących się technologią monitorowania poziomu glukozy we krwi. Czasami można spotkać mylące nagłówki, które sprawiają wrażenie, że renomowane marki urządzeń do noszenia mogą już mierzyć poziom glukozy we krwi. Nie zmienia to faktu, że FDA nigdy nie udzieliła autoryzacji żadnemu smartwatchowi czy smart ringowi w tym celu.

Chociaż nastąpił pewien obiecujący postęp w dziedzinie urządzeń do noszenia, wciąż dzieli nas kilka lat od urządzenia, które byłoby gotowe do użytku w placówkach służby zdrowia, nie mówiąc już o konsumentach.

Warto powtórzyć, że należy być sceptycznym wobec wszelkich urządzeń do noszenia, które twierdzą, że mają aprobatę FDA. Ogólnie rzecz biorąc, inteligentne zegarki i inteligentne pierścienie mogą mieć funkcje zatwierdzone przez FDA (tj. EKG i wykrywanie migotania przedsionków), ale nie są uważane za urządzenia medyczne i nie powinny być w ten sposób traktowane.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: FDA |The Verge