iOS 18 ma być przełomowy – co takiego szykuje Apple?

Według nieoficjalnych doniesień uaktualnienie systemu iOS 18 „Crystal” będzie jedną z największych aktualizacji w historii firmy Apple.

iOS 18 „Crystal”

Następna wersja systemu iOS – iOS 18 – ma podobno być jedną z największych aktualizacji w swojej historii – tak twierdzi Mark Gurman z Bloomberga. Zapytany o zmiany, których można się spodziewać pod systemem iOS 18, Gurman powiedział, że integracja sztucznej inteligencji (AI), która będzie powiązana z ulepszoną asystentka głosową Siri, będzie główną zmianą w tym roku.

Następna wersja systemu operacyjnego dla iPhone’a nosi nazwę kodową Crystal i choć największy nacisk zostanie położony na sztuczną inteligencję, to nie będzie to jedyna duża nowość, ponieważ oczekuje się, że zostaną „wprowadzone duże ambitne zmiany w całym systemie”. Gurman nie ujawnił w swoim biuletynie Power On konkretnych funkcji i zmian, które nadejdą, ale o niektórych z nich napisał w swoich wcześniejszych raportach.

Apple było zaskoczony, gdy generatywna sztuczna inteligencja szturmem podbiła branżę i uznano to za znaczące uchybienie w firmie, choć publicznie oznajmiono, że pracuje nad tą technologią od lat. Apple modernizuje Siri w sposób, który głęboko zintegruje sztuczną inteligencję z systemem. Podobnie jak najnowsze telefony Samsunga i Google’a, nowe funkcje sztucznej inteligencji poprawią sposób, w jaki Siri i aplikacja Wiadomości odpowiadają na zapytania i automatycznie uzupełniają zdania.

Ale czy Siri wreszcie przemówi w innych językach, w tym po polsku? Asystent Google’a od lat to robi, chatboty AI nie mają z tym problemu, ale czy Apple po ponad dekadzie od wprowadzenia Siri udostępni wreszcie polskojęzycznego asystenta?

Celem jest dodanie sztucznej inteligencji do jak największej liczby usług, umożliwiając korzystanie z funkcji takich jak automatyczne generowanie list odtwarzania audio. Mówi się również, że firma bada sposoby ułatwienia użytkownikom pisania w Pages i automatycznego tworzenia slajdów w Keynote. Możemy się także spodziewać ulepszeń w aplikacjach zwiększających produktywność, a także ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa i wydajności.

Podobnie jak zrobili to konkurenci, Apple zastosuje podejście łączone, w ramach którego część zadań będzie przetwarzana na urządzeniu, a zaawansowane zadania będą przenoszone do chmury.

Nacisk Google’a na generatywną sztuczną inteligencję nie jest jednak jedynym powodem, dla którego Apple chce wprowadzić tę technologię na iPhone’a. Gurman ujawnił wcześniej, że iPhone 16 nie będzie szczególnie ekscytujący pod względem ulepszeń sprzętowych, a aby to zrekompensować, następna aktualizacja systemu operacyjnego musiała być „niezwykle imponująca”.

iOS 18 zostanie ogłoszony na konferencji Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) w czerwcu tego roku i prawdopodobnie zostanie wydany we wrześniu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Bloomberg