Sześciu „strażników” regulowanych ustawą o rynkach cyfrowych DMA w UE

Ustawa o rynkach cyfrowych (DMA) – regulacja Unii Europejskiej mająca na celu powstrzymanie monopolu dużych firm technologicznych – weszła już w życie i dotyka 6 gigantów.

Główne platformy i usługi dostarczane przez wyznaczonych „strażników” podlegających europejskiej ustawie o rynkach cyfrowych DMA.
Główne platformy i usługi dostarczane przez wyznaczonych „strażników” podlegających europejskiej ustawie o rynkach cyfrowych DMA (marzec 2024 r.)

Ustawa o rynkach cyfrowych (DMA) – najszerszy wysiłek Unii Europejskiej mający na celu powstrzymanie władzy dużych firm technologicznych – weszła w życie w tym tygodniu. W czwartek 7 marca 2024 roku zakończył się sześciomiesięczny okres karencji dla sześciu spółek wyznaczonych jako „strażnicy” – co oznacza, że muszą teraz przestrzegać zasad określonych w DMA i przedstawić podjęte środki w sprawozdaniach dotyczących zgodności składanych Komisji Europejskiej.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Google, Whatsapp i TikTok na liście 22 usług objętych nową ustawą unijną DMA

„Ten dzień wyznacza punkt zwrotny dla naszej europejskiej przestrzeni cyfrowej” – stwierdził w oświadczeniu komisarz Thierry Breton. „DMA określa precyzyjne obowiązki i możliwość nakładania kar na duże platformy internetowe w przypadku ich nieprzestrzegania. Od miesięcy prowadzimy rozmowy z podmiotami odpowiedzialnymi za dostęp do informacji, aby pomóc im się dostosować. Już teraz widzimy zmiany zachodzące na rynku: konkurenci mogą zakładać alternatywne sklepy z aplikacjami, europejscy użytkownicy mają większą kontrolę nad swoimi danymi i mogą teraz dokonywać wyborów, których wcześniej nie mieli ze względu na ustawienia domyślne.”

Ustawa o rynkach cyfrowych (DMA, z ang. Digital Market Act), zaproponowana po raz pierwszy w grudniu 2020 roku i przyjęta przez Parlament Europejski i Radę Europejską we wrześniu 2022 roku, ma na celu wspieranie uczciwej konkurencji i zajęcie się kwestią dominacji dużych platform technologicznych w gospodarce cyfrowej. Ma na celu uregulowanie platform „strażników” o znaczącej pozycji rynkowej poprzez nałożenie obowiązków takich jak udostępnianie danych, interoperacyjność i pewne wymogi w zakresie przejrzystości, aby zapewnić równe warunki działania mniejszym konkurentom i wspierać innowacje.

Spółki podlegają DMA, jeśli świadczą tzw. usługi platformy podstawowej, m.in. wyszukiwarki, sklepy z aplikacjami lub usługi komunikatorów i spełniają następujące kryteria: ponad 45 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie i 10.000 użytkowników biznesowych rocznie w UE, roczne przychody w wysokości co najmniej 7,5 miliarda euro w Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz, jak to Komisja nazywa ma „zakorzenioną”, czyli stabilna pozycję rynkową.

We wrześniu 2023 roku Komisja Europejska wyznaczyła sześciu „gatekeeperów” (strażników) i są nimi: Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta i Microsoft – którzy świadczą 22 podstawowe usługi platformy spełniające kryteria podlegające regulacji na mocy DMA.

Powyższy wykres podsumowuje, które platformy i usługi, z których korzystają firmy, będą w przyszłości podlegać ustawie o rynkach cyfrowych, co pokazuje, że Google podlega największej kontroli ze strony unijnego organu nadzoru antymonopolowego, a osiem z jego usług uznano za ważne „bramy”.

Należy zauważyć, że zakres DMA będzie się z czasem poszerzać, w miarę jak mogą zostać zidentyfikowani nowi „gatekeeperzy” lub firmy mogą utracić ten status. W piątek 1 marca 2024 roku Komisja Europejska ogłosiła, że firmy Booking, ByteDance i X powiadomiły Komisję, że niektóre z ich usług mogą spełniać kryteria DMA, które zostaną teraz ocenione, decyzja zostanie wydana w ciągu 45 dni roboczych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista