Sklepy z aplikacjami na iPhone’a innych firm będą działać tylko przez 30 dni, jeśli opuścisz UE

W dokumencie pomocy Apple wyjaśniło, jak długo sklepy z aplikacjami innych firm zainstalowanych na iPhonie będą nadal działać, gdy użytkownik opuści Unię Europejską.

Ikona sklepu App Store i flaga UE

Od 7 marca 2024 roku użytkownicy w Unii Europejskiej będą mogli kupować i pobierać aplikacje na iPhone’a w sklepach innych firm niż Apple’a. Oprócz ograniczeń dostawcy aplikacji, niektóre z nich dotyczą również użytkowników. W dokumencie pomocy opublikowanym w czwartek szczegółowo opisano, że Apple nie będzie w stanie wspierać użytkowników, którzy korzystają z alternatywnych sklepów z aplikacjami, które nie działają zgodnie z oczekiwaniami, ani nie będzie w stanie pomóc w przypadku nieprawidłowego działania aplikacji.

Co więcej, Apple jasno stwierdza, że prywatność może stanowić problem, i firma nie będzie monitorować fałszywych aplikacji.

Jeśli kupujący opuści kraj Unii Europejskiej, aplikacja pobrana z jednego z tych sklepów z aplikacjami może być aktualizowana tylko przez 30 dni, ale będzie działać po tym okresie. Użytkownicy mogą nadal korzystać z platform handlowych do zarządzania wcześniej zainstalowanymi aplikacjami, ale muszą fizycznie znajdować się na terenie Unii Europejskiej, aby instalować alternatywne sklepy i nowe aplikacje z tych sklepów.

W dokumencie wsparcia wyraźnie widać pogardę Apple’a dla ustępstw, na które jest zobowiązane w Unii Europejskiej, aby zachować zgodność z ustawą o rynkach cyfrowych (DMA). Omówiono w nim także poświadczanie aplikacji, co dzieje się w przypadku zamknięcia zewnętrznego sklepu z aplikacjami, treści, które mogą być dozwolone w zewnętrznych sklepach z aplikacjami, na które Apple nie zezwala, i nie tylko.

Możliwość prowadzenia alternatywnych sklepów z aplikacjami lub pobierania aplikacji spoza App Store’a jest dostępna pod systemem systemem iOS 17.4. We wtorek Apple udostępniło publicznie iOS 17.4.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Apple Insider