Krążą plotki, że iOS 18 zmieni AirPodsy Pro w przydatne urządzenie medyczne

Po raz kolejny mówi się, że słuchawki douszne Apple’a AirPods Pro będą miały funkcje wspomagające osoby niedosłyszące.

AirPods Pro 2. gen - budowa wewnątrz

W zeszłym roku FDA stworzyła nową kategorię aparatów słuchowych, które można kupić bez recepty, bez badania lekarskiego czy dopasowywania. Mając to na uwadze, Apple może być gotowy wejść na ten rynek ze swoimi słuchawkami AirPods Pro. Według Marka Gurmana w najnowszym wydaniu biuletynu Power On nie powinniśmy spodziewać się żadnych zmian w sprzęcie AirPods Pro w 2024 roku. Zamiast tego Gurman pisze, że „najważniejszą wiadomością będzie nowy, ważny tryb aparatu słuchowego, który nadejdzie wraz z systemem iOS 18.”

➔ ZOBACZ TEŻ: „Słuchowe soczewki kontaktowe” rzekomo są dużo lepsze niż aparaty słuchowe

W listopadzie 2022 roku przeprowadzono badanie w Szpitalu Ogólnym dla Weteranów w Tajpej na Tajwanie. AirPods Pro i AirPods 2, każde z nich sparowane z iPhone’em, korzystały z funkcji Live Listen słuchawek, która wykorzystuje mikrofon iPhone’a do wzmacniania dźwięku i przesyłania go do AirPodsów. Autorka badania, Yen-Fu Cheng, stwierdziła, że „te bezprzewodowe słuchawki douszne nie są oczywiście idealne, ale byłyby dobrym punktem wyjścia dla wielu pacjentów, którzy nie mają dostępu do profesjonalnych aparatów słuchowych, poprawiając im jakość życia nawet z tymi słuchawkami.”

W 2016 roku Apple otrzymał patent na czujniki biometryczne, które zbierają dane dotyczące zdrowia za pomocą słuchawek – według plotek iOS 18 zmieni słuchawki AirPods Pro w bardzo przydatne urządzenie medyczne.

Schemat AirPodsów z patentu Apple'a z 2016 roku
Schemat AirPodsów z patentu Apple’a z 2016 roku

Cheng uważał również, że ze względu na „społeczne piętno” noszenia aparatów słuchowych niektóre osoby z ubytkiem słuchu mogą czuć się lepiej, nosząc parę słuchawek AirPods. W końcu badanie wykazało, że 75% Amerykanów nie będzie nosić aparatu słuchowego, ponieważ wygląda na zbyt starego. Z drugiej strony noszenie słuchawek AirPods może sprawić, że ktoś będzie wyglądał na niedostępnego ze względu na noszenie słuchawek.

To nie pierwszy raz, kiedy Gurman pisze o używaniu słuchawek AirPods jako aparatu słuchowego. Prawie rok temu dziennikarz Bloomberga napisał, że nie byłby zaskoczony, gdyby Apple zamieniło słuchawki AirPods w aparat słuchowy zatwierdzony przez FDA. Gurman napisał wówczas, że dzięki takiemu produktowi można by pomóc dziesiątkom milionów ludzi.

➔ CZYTAJ TEż: Jak używać słuchawek AirPods jako aparatu poprawiającego słuch?

AirPods Pro mogą ostatecznie stać się czymś więcej niż tylko aparatem słuchowym. W 2016 roku Apple otrzymało patent na system, który umożliwi firmie zbieranie danych biometrycznych, takich jak tętno, temperatura ciała i pot użytkownika, za pośrednictwem czujników wbudowanych w parę słuchawek.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: PhoneArena