„Słuchowe soczewki kontaktowe” rzekomo są dużo lepsze niż aparaty słuchowe

Nowy aparat słuchowy „alpha”, który umieszczony jest w kanale słuchowym, podobno znacznie lepiej wzmacnia dźwięki i jest dostosowywany do każdego użytkownika.

Schemat przedstawiający aparat słuchowy „alfa” od Vibrasonic zainstalowany w przewodzie słuchowym użytkownika

W przypadku większości aparatów słuchowych dźwięki emitowane przez maleńki głośnik są kierowane w dół przewodu słuchowego. Aparat słuchowy alfa jest jednak inny – i podobno przez to lepszy – a jego głośnik faktycznie znajduje się bezpośrednio przy bębenku użytkownika. Opisywany jako „soczewka kontaktowa słuchu”, urządzenie jest produkowane przez niemiecki startup Vibrosonic. Wykorzystuje technologię opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu w Tybindze oraz Instytutu Fraunhofera ds. Inżynierii i Automatyzacji Produkcji.

Jedynym zewnętrznym elementem zestawu jest wyposażony w baterię moduł przetwarzania sygnału, noszony za uchem. Jest podłączony na stałe do mniejszego modułu, który znajduje się w przewodzie słuchowym. Moduł ten jest z kolei podłączony do mikrogłośnika piezoelektrycznego, który jest umieszczony bezpośrednio przy bębenku.

Gdy mikrofon systemu odbiera zewnętrzne dźwięki, są one przekazywane do małego głośnika, który odpowiednio wibruje przy błonie bębenkowej. Vibrosonic stwierdza, że ​​ponieważ przesyłane dźwięki nie muszą przechodzić przez szczelinę powietrzną w przewodzie słuchowym, występuje mniej zniekształceń i mniej zakłóceń powodowanych przez szum wiatru wiejący do ucha.

Ponadto, że technologia jest podobno w stanie wzmocnić dźwięk w całym słyszalnym spektrum częstotliwości – od mniej niż 80 Hz do 12 kHz – czego konwencjonalne aparaty słuchowe nie są w stanie zrobić.

Każdy mikrogłośnik jest wykonany na zamówienie, aby pasował do unikalnego kształtu błony bębenkowej każdego użytkownika. I chociaż wewnętrzne elementy pozostają w przewodzie słuchowym mniej więcej na stałe, nie jest wymagana żadna operacja przy ich początkowej instalacji. W planach jest dalsza miniaturyzacja systemu, w tym zlikwidowanie modułu zewnętrznego i włączenie jego funkcji do modułu w kanale słuchowym.

Rozmiar mikrogłośnika w aparacie „alpha”
Rzeczywisty mikrogłośnik w aparacie „alpha” jest dostosowany do potrzeb każdego użytkownika

Vibrosonic informuje, że alfa może być zainstalowany w jednym lub obu uszach i że powinien zostać dopuszczony do użytku jesienią tego roku. Podobno ceny będą zbliżone do cen istniejących aparatów słuchowych wysokiej jakości.

źródło: Vibrosonic | Fraunhofer | New Atlas