Apple stworzy aplikację „Przenieś na Androida”?

Według najnowszych doniesień, firma Apple ma ułatwić użytkownikom przejście z Phone’a na Androida – ale jest pewien haczyk!

Przenoszenie danych między urządzeniami z systemami iOS i Android

Apple ma wymyślić sposób na ułatwienie użyxkonikom iPhone’ów przeniesienie swoich danych na smartfona z Androidem lub inny. Narzędzie do migracji bowiem stanowi część zobowiązań Apple’a zgodnego z unijną ustawą o rynku cyfrowym (DMA), więc rozwiązanie może nie być dostępne poza UE. Zarówno Apple, jak i Google są krytykowane za budowanie tzw. otoczonych murem ekosystemów – systemów operacyjnych stworzonych w taki sposób, że użytkownikom trudno jest przełączać się między nimi.

Unijna ustawa o rynku cyfrowym wywiera presję na producenta iPhone’a, aby łatwiej można było konkurować z systemem iOS. Opublikowane w czwartek niepoufne podsumowanie raportu zgodności DMA Apple’s Non-Confidential Summary of DMA Compliance Report (PDF) firmy Apple’a zawiera odpowiedź firmy na ten punkt.

Wśród poruszanych tematów znalazła się obietnica ułatwienia przejścia z iPhone’a na Androida lub inny system operacyjny. Oto co czytamy w raporcie:

Apple planuje wprowadzić dalsze zmiany w swojej ofercie przenoszenia danych użytkowników. Strony trzecie oferują rozwiązania migracyjne, które pomagają użytkownikom przesyłać dane między urządzeniami z różnymi systemami operacyjnymi. Aby wykorzystać te opcje, Apple opracowuje rozwiązanie, które pomoże dostawcom mobilnych systemów operacyjnych opracowywać bardziej przyjazne dla użytkownika rozwiązania do przesyłania danych z iPhone’a do telefonu innej firmy niż Apple. Apple zamierza udostępnić to rozwiązanie do jesieni 2025 roku.

Więcej osób może skorzystać z tego narzędzia, niż mogliby podejrzewać krytycy mówiący o otoczonych murem ekosystemach Apple’a (iOS) lub Google’a (Android). Niedawna ankieta wykazała, że 13% nabywców iPhone’a w USA miało poprzednio urządzenie z Androidem.

Ale znowu możliwe jest, że nabywcy telefonów w USA nie będą mieli dostępu do przyszłego narzędzia Apple’a do migracji danych. Jest tworzony zgodnie z DMA, więc może być dostępny tylko w Unii Europejskiej.

Ekrany aplikacji „Przejdź na Androida”
Ekrany aplikacji „Przejdź na Androida”

Obecnie użytkownicy Androida mogą korzystać z aplikacji Przejdź na Androida na urządzenia z systemem iOS (dostępne są 2 wersje aplikacji – najnowsza dostępna jest pod tym linkiem), aby przenieść ważne treści, takie jak kontakty, kalendarze, zdjęcia, filmy, wiadomości i inne, na nowe urządzenie z Androidem. Jednak nadal brakuje mniej kluczowych danych i użytkownicy muszą wyłączyć iMessage, aby mieć pewność, że nowe wiadomości dotrą na ich urządzenia z Androidem.

Nie jest jasne, czy nowe rozwiązanie Apple’a uwzględni te obszary, ponieważ Apple nie powiedział jeszcze, co konkretnie ma zamiar ulepszyć. Google udostępnia też specjalną sekcję z najważniejszymi informacjami o tym, jak przesiąść się z iPhone’a na Androida. Podobny przewodnik, ale ułatwiający przeniesienie danych z urządzenia z Androidem na iPhone’a lub iPada, udostępnia także firma Apple’a.

Ekrany aplikacji „Przenieś do iOS”
Ekrany aplikacji „Przenieś do iOS”

Apple z kolei ma swoją aplikację na Androida o nazwie Przenieś do iOS, która pozwala użytkownikom Androida łatwiej przenieść dane na nowego iPhone’a.

Większość pozostałych informacji zawartych w raporcie Apple’a dotyczącym zgodności z DMA jest już dobrze znana, w tym fakt, że Apple zezwoli na obecność konkurencyjnych sklepów z aplikacjami na iPhone’ach w Unii Europejskiej.

Aplikację Przejdź na Androida (Google’a) pobierzesz ze sklepu App Store, a aplikację Przenieś do iOS (Apple’a) ze sklepu Google Play:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Cult of Mac | Apple