Alternatywne sklepy z aplikacjami na iPhonie nie będą działać, jeśli wyjedziesz poza UE

Apple oficjalnie potwierdziło, że alternatywne sklepy z aplikacjami firm trzecich będą dostępne tylko dla użytkowników iPhone’a z UE i tylko na obszarze Unii Europejskiej.

Ikona sklepu App Store i flaga UE

Aktualizacja iOS 17.4 w Unii Europejskiej to pierwsza wersja systemu operacyjnego Apple’a zgodna z ramami regulacyjnymi ustawy o rynkach cyfrowych (DMA). Obejmuje to obsługę alternatywnych sklepów z aplikacjami firm trzecich – lub jak je nazywa Apple, „alternatywnych rynków aplikacji” – które umożliwiają użytkownikom iPhone’a po raz pierwszy pobieranie aplikacji spozaoficjalnego sklepu App Store firmy Apple.

➔ ZOBACZ TEŻ: Jak wyłączyć kupowanie i instalowanie aplikacji spoza App Store’a?

Dostępność tej funkcji jest jednak ograniczona geograficznie wyłącznie do Unii Europejskiej i Apple po raz pierwszy szczegółowo opisało, w jaki sposób to wykrywa. Ale, co być może bardziej zaskakujące, okazuje się również, że tego typu sklepy z aplikacjami, które pobrałeś na swoje urządzenie, przestaną działać, jeśli opuścisz teren UE na dłuższy czas.

W nowym dokumencie wsparcia Apple wyjaśnia, że alternatywne sklepy z aplikacjami mają być dostępne tylko dla klientów na obszarze Unii Europejskiej: Jeśli opuścisz Unię Europejską w celu krótkotrwałego wyjazdu, będziesz mieć nadal dostęp do alternatywnych sklepów z aplikacjami przez okres karencji. Zbyt długa nieobecność spowoduje utratę dostępu do niektórych funkcji, w tym do możliwości instalowania nowych alternatywnych sklepów z aplikacjami. Aplikacje zainstalowane z alternatywnych sklepów z aplikacjami będą nadal działać, ale nie będą mogły być uaktualniane przez sklep, z którego je pobrano.

Apple twierdzi, że aby system uznał Cię za kwalifikującego się, kraj lub region Twojego Apple ID musi być ustawiony na jeden z następujących krajów: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania i Szwecja.

Ponadto musisz fizycznie znajdować się na terenie Unii Europejskiej. Sprawdzanie geolokalizacji odbywa się na urządzeniu, a Twoja dokładna lokalizacja nie jest udostępniana serwerom Apple.

Jeśli Twoje konto Apple ID pochodzi z jednego z tych krajów i fizycznie w nich mieszkasz, funkcje sklepu z aplikacjami będą dostępne. Jeśli będzie dostępny, będziesz mógł zainstalować alternatywny sklep z aplikacjami za pośrednictwem przeglądarki internetowej, aby pobierać aplikacje spoza App Store’a.

Jednak nieoczekiwane może być to, że Twoje uprawnienia mogą zostać cofnięte, jeśli system zauważy zmianę Twojej lokalizacji. Apple twierdzi, że w przypadku krótkich podróży obowiązuje „okres karencji”, ale w przypadku dłuższych pobytów poza kwalifikującym się rynkiem UE dostęp do sklepów aplikacji zostanie cofnięty. Dokładny okres karencji nie jest jednak określony.

Oznacza to, że poza UE nie będzie można instalować nowych sklepów aplikacji, a wszelkie aplikacje zainstalowane wcześniej z alternatywnego sklepu nie będą już mogły się same aktualizować. Będziesz musiał albo wrócić do kwalifikującej się lokalizacji fizycznej, albo usunąć aplikację i ponownie pobrać jej odpowiednik z App Store’a (jeśli istnieje).

Ten potencjalny problem z obsługą klienta jest kolejnym powodem, dla którego zewnętrzni programiści mogą nie chcieć korzystać z systemu sklepu z aplikacjami innych firm. W chwili pisania tego tekstu nie jest jeszcze dostępny żaden alternatywny sklep z aplikacjami (chociaż już zapowiedziano kilka nowych opcji, w tym sklep Setapp, który ma wystartować w kwietniu 2024 roku).

Należy również wiedzieć, że wszystko to dotyczy tylko iPhone’a. iPadOS 17.4 nie obsługuje zewnętrznych sklepów, ponieważ jedynie App Store pod systemem iOS został uznany za znacząco dużego „strażnika” w oczach prawa UE.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Alternatywne sklepy z aplikacjami w Unii Europejskiej