Apple chce, aby można było dotykać i czuć rzeczy w AR lub VR

Nie wystarczy widzieć elementy cyfrowe w prawdziwym świecie za pomocą Apple Vision Pro, Apple chce pełnych wrażeń zmysłowych, w tym dotyku.

Szkic patentowy: Urządzenie montowane na palcach z czujnikami i elementami dotykowymi
Szkic patentowy: Urządzenie montowane na palcach z czujnikami i elementami dotykowymi

Nowo przyznany patent Apple’a ujawnia, że Apple prowadzi badania nad inteligentnymi pierścieniami, takimi jak tak zwany „Apple Ring”. Informacja pojawia się po niedawnych plotkach, że taki pierścień pewnie powstaje i że Apple naciska na produkcję większej liczby urządzeń do noszenia, w tym takiego urządzenia. Jednak nowy patent „Urządzenie montowane na palcach z czujnikami i elementami dotykowymi” (oryg. Finger-Mounted Device with Sensors and Haptics) wydaje się nie tyle dotyczyć tego, co można zrobić z inteligentnym pierścieniem, ile raczej umieszczania nas wszystkich w świecie AR firmy Apple. Niektóre szczegóły zdecydowanie opisują pierścienie, ale większość dotyczy czujników na opuszkach palców.

Zobacz też: Kolejny patent Apple’a na Smart Ring

Czasami są to czujniki na każdym koniuszku palca i chociaż Apple nigdy nie powstrzyma nikogo przed zakupem 10 inteligentnych pierścieni, opisy wskazują, że urządzenia lepiej nadają się do kontrolowania obiektami w AR. Zwłaszcza, że Apple zaczyna od porównania tego pomysłu do używania rękawiczek.

„Sprzęt elektroniczny, taki jak komputery i systemy wyświetlaczy montowanych na głowie, jest czasami kontrolowany za pomocą urządzeń wejścia-wyjścia, takich jak rękawiczki” – czytamy w raporcie. „Rękawica może być wyposażona w czujniki wykrywające ruchy dłoni użytkownika”.

Jednak wykorzystywanie „urządzeń do noszenia w celu gromadzenia danych wejściowych do sterowania sprzętem elektronicznym może stwarzać wyzwania” – kontynuuje Apple. „Jeśli nie zachowa się ostrożności, urządzenie takie jak rękawiczka może wpłynąć na zdolność użytkownika do wyczuwania obiektów w jego otoczeniu” – czytamy w patencie – „może być niewygodne w użyciu lub może nie zbierać od użytkownika odpowiednich informacji. „

Rozwiązanie proponowane przez Apple to „urządzenie do noszenia, takie jak urządzenie montowane na palcu, [które] może być używane do zbierania danych wejściowych z palców użytkownika, gdy użytkownik wchodzi w interakcję z powierzchniami w jego otoczeniu, i może być wykorzystywane do zapewniania kliknięć i innych efektów dotykowych podczas tych interakcji.”

Jeśli więc ktoś rzuci Ci wirtualną piłkę, mając na sobie Apple Vision Pro i inne urządzenia do noszenia, czujniki dotykowe w palcach mogą imitować wrażenie jej łapania. Lub jeśli używasz odpowiedniej klawiatury wirtualnej pod systemem VisionOS, przynajmniej możesz „poczuć” naciśnięcie klawisza.

Tak jak przekazuje użytkownikowi wrażenia zmysłowe, tak też użytkownik korzystający z pierścionków lub urządzeń montowanych na palcu może przesyłać informacje z powrotem do systemu.

Fragment patentu przedstawiający urządzenie przypominające pierścień, przeznaczone do noszenia na czubku palca:

Szkic patentowy: fragment czujnika na palce
Szkic patentowy: fragment czujnika na palce

„Zgromadzone w ten sposób dane wejściowe mogą obejmować informacje o tym, jak mocno użytkownik naciska przedmioty (naciśnięcie palca)” – informuje Apple – „uderzenie palcem związane z lekkim dotknięciem palca użytkownika o powierzchnię lub boczny ruch palca – takie jak informacje o sile ścinającej wskazują, jak mocno użytkownik naciska palec na powierzchnię, oraz wskazuje inne dane wejściowe użytkownika.”

Te „informacje o sile ścinającej” można również interpretować jako dane wejściowe do aplikacji. „Dzięki temu opuszek palca użytkownika może być używany jako urządzenie wskazujące (np. jako joystick)” – wskazuje opis w patencie – „które może sterować kursorem ekranowym lub inną regulowaną funkcją systemową w urządzeniu”.

Nowo przyznany patent przypisuje się 12 wynalazcom, w tym płodnemu Paulowi X. Wangowi. Jego poprzednie prace pokrewne obejmują patent na dotykowe sprzężenie zwrotne w Apple Pencil.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Apple Insider