„Noc, której obudził się Laurier” już w Canal+ online

Dramat rodzinny w pięciu aktach. „Noc, której obudził się Laurier” – pierwszy serial Xaviera Dolana od 28 lutego 2024 roku wyłącznie w CANAL+ online i CANAL+ PREMIUM.

Noc, której obudził się Laurier

Skomplikowane więzy rodzinne, tajemnica z przeszłości, miłość, tchórzostwo i śmierć. Śmierć, która jest skutkiem ubocznym nowego dzieła Xaviera Dolana. Serialu, którego scenarzystą, reżyserem, montażystą, końcowym, a w końcu odtwórcą jednej z ról jest cudowne dziecko kina. Czwórka rodzeństwa się spotyka, aby przeżyć śmierć matki. Powolnie rozwijająca się fabuła ujawniająca majaczącą na horyzoncie tajemnicę, która przez wysyłanie lata kładzie się cieniem na losach rodziny. Motyw znany, ale przez Dolana poprowadzony po mistrzowsku! Z wyskakującymi na twarz widz czeka na odpowiedź na pytanie kluczowe – Co wydarzyło się w nocy, której obudził się Laurier? Serial dostępny już 28 lutego 2024 roku w serwisie CANAL+ online w CANAL+ PREMIUM.

Zobacz też: „Wonka” od 8 marca na HBO Max

Teraźniejszość. Madeleine Larouche jest na śmierć. Jej synowie: Denis i Julien przezornie przygotowują dom do sprzedaży. Trwały remont. Do braci młodsze dziecko Madeleine – Elliot. Piegowaty chłopak z kruchą psychiką przerywającą odwyk, aby zdążyć jeszcze zobaczyć matkę. Nieoczekiwanie do trójki braci podłączonych Mireille – nieobecna od kolejnej lat, jedyna córka.

O sytuacji z mamą poinformowaną ją Chantal – żona Juliena. Mireille przybywa też, aby jako następstwo sławy balsamistka jedna z ostatnich życzeń umierającej i zabalsamować jej ciało. Całość robotnicy w czasie pracy w ogrodzie wykopują zardzewiałe pudełko, jak się szczegółowe, pełne uczuć i wspomnienia, do którego nikt z rodzeństwa nie chce się przyznać. Przysłowiowym gwoździem do trumny jest telefon, który zapewnia odbiór Madeleine, co przyspiesza jej agonię poprzedzoną dostępnością w testamencie.

Rok 1991. Rodzina Larouche jest jedną z rodzin zamieszkujących zwykłe małe miasteczko w Quebeck. Najstarsze z czworga rodzeństwa: Julien i Mireille spędzają czas wśród rówieśników z sąsiedztwa. Wśród nich jest boski Laurier Gaudreault, który podkochuje się młodą Mireille. Dziewczyna ma przypadłość – problemy ze snem. Puste nocne godziny wypełnione wkradaniem się do domów sąsiadów. Jedna z takich bezsennych nocy zaprowadza ją do sypialni Laurier’a.

Xavier Dolan oparł scenariusz serialu na sztuce Michela Marc’a Bouchard’a (na podstawie tego samego autora powstał film Dolana – „Tom”). Twórca pomalu rozwinął odkrywanie przed dodatkowymi rozwinięciami mozaiki. Niespiesznie prowadzona narracja wciąga, widz wsiąka w oszczędnym klimacie serialu i chce wiedzieć więcej o rodzinie Larouche. Relacje rodzeństwa są proste, postać jest zróżnicowana, każda z nich jest przepełniona emocjami, nie jednoznaczna, wyjątkowa. Wszystkie razem źródłowe godną thrillera pierwotnego.

Trudnemu zadaniu sprostania tak wyszukanemu scenariuszowi doskonale sprostał obsada. Fenomenalna Julie le Breton w roli Mireille, Patrick Hivon jako mroczny Julien, Éric Bruneau – serialowy Denis oraz oczywiście Xavier Dolan, który obszedł siebie w roli zagubionego, rozkładgo od lekarzy Elliota. Pisząc o aktorach, nie można zapomnieć również o piękniej Magalie Lépine Blondeau w roli żony Juliena – Chantal oraz o Anne Dorval, która już raz po raz kolejny wciela się w zagrożenie dla nas Xaviera w jego projekcie.

Sam Xavier jest tylko chimerycznym, co cudownym powietrzem. Zanim zakończyło się 30 lat, na koncie było 8 tytułów. Jego debiut „Zabiłem moją matkę” miał premierę na 62. MFF w Cannes w 2009 roku (Xavier miał zaledwie 20 lat). Widownia nagrodziła film ośmiominutową owacją, a jury trzy nagrody. Potem były „Wyśnione miłości”, „Na zawsze Laurence”, „Tom”, „Mama”, która walczyła o Złota Palmę w Cannes, „To tylko koniec świata”, „The Death and Life of John F. Donovan”, anglojęzyczny debiut reżysera oraz „Matthias i Maxime”.

Xavier Dolan, niezwykle wrażliwy na krytykę, zapowiedź już wejścia z kina. Wypadkową wrażliwość na krytykę własnej twórczości i losy świata było zwątpienie w sensie stosowania sztuki. Na szczęście dla obserwatora Xaviera nie można zerwać z miłością twojego życia. W razie rzucenia długiego metrażu na rzecz serialu. Czy na zawsze? Zobaczymy. Dziś, dzięki tej zmianie, możemy udostępnić po raz pierwszy jego dzieło w odsłonach.

Premiera serialu Noc, której obudził się Laurier (The Night Logan Woke Up) w środę 28 lutego o godz. 21:00 w CANAL+ PREMIUM oraz dnia następnego w serwisie CANAL+ online. Nowy odcinek w każdą środę o 21:00.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Canal+ Polska