DuckDuckGo dodaje wbudowaną synchronizację haseł i zakładek

Możliwość synchronizowania haseł i zakładek między urządzeniami to podstawowa funkcja większości przeglądarek, ale DuckDuckGo nie obsługiwał jej do dziś.

Synchronizacja haseł i opia zapasowa DuckDuckGo
Synchronizacja haseł i opia zapasowa DuckDuckGo

Wbudowany menedżer haseł DuckDuckGo może teraz synchronizować Twoje dane logowania, zakładki i ulubione na wielu urządzeniach. Nowa funkcja Synchronizacja i kopia zapasowa (ang. Sync & Backup), dostępna od dzisiaj w przeglądarce internetowej DuckDuckGo, pozwala na przechowywanie haseł, zakładek i ulubionych na wszystkich Twoich urządzeniach – bez konieczności zakładania konta. Zgodnie z ciągłymi zapowiedziami firmy, że nie będzie Cię śledzić ani gromadzić Twoich danych, cała zawartość jest w pełni szyfrowana i nawet DuckDuckGo „nie może uzyskać dostępu do Twoich danych w żadnym momencie”.

Zobacz też: DuckDuckGo mogło być prywatną wyszukiwarką w Safari

DuckDuckGo pisze, że dane powinny być synchronizowane „na większości urządzeń z systemem Windows, Mac, Android i iOS”, łącznie z danymi zaimportowanymi z przeglądarek takich jak Chrome. Konfigurowanie synchronizacji obejmuje zeskanowanie kodu QR, jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, lub wprowadzenie kodu alfanumerycznego, jeśli korzystasz z komputera.

Według DuckDuckGo możesz także skonfigurować kopię zapasową i synchronizację jednego urządzenia. Podobnie jak w przypadku aplikacji uwierzytelniających, przeglądarka udostępnia plik PDF z kodem odzyskiwania, którego możesz użyć do utworzenia klucza szyfrowania, aby uzyskać dostęp do danych, jeśli coś stanie się z Twoimi urządzeniami.

Synchronizacja haseł i opia zapasowa DuckDuckGo - kod QR
Synchronizacja haseł i opia zapasowa DuckDuckGo – kod QR

Rozwiązuje to jedną z głównych przeszkód utrudniających przejście na przeglądarkę DuckDuckGo z takiej, która wykorzystuje Twoje dane do własnych celów, np. Chrome. Łatwo powiedzieć, że chcesz korzystać z przeglądarki szanującej prywatność, ale hasła nadal są najważniejsze, a sytuacja w zakresie bezpieczeństwa internetu wymaga, aby każde z nich było całkowicie wyjątkowe. Menedżery haseł są pomocne, ale dzięki tej aktualizacji nie musisz już podłączać zewnętrznego menedżera haseł do DuckDuckGo (ani ręcznie śledzić haseł), jeśli chcesz, aby hasła były synchronizowane.

DuckDuckGo - klucz odzyskiwania
Zrzut ekranu przedstawiający kod odzyskiwania wygenerowany przez przeglądarkę DuckDuckGo dla kopii zapasowych pojedynczego urządzenia.

Jednak DuckDuckGo nadal nie obsługuje kluczy dostępu (Passkey). Biorąc pod uwagę, że mają realną szansę na wyparcie haseł w niezbyt odległej przyszłości, firma nadal ma przed sobą wiele pracy, jeśli chce rzucić realne wyzwanie przeglądarkom takich gigantów jak Google, Microsoft czy Apple.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: DuckDuckGo | The Verge