DuckDuckGo mogło być prywatną wyszukiwarką w Safari

Oprócz Binga Apple rozważało zastąpienie Google’a także przez DuckDuckGo w przeglądarce Safari, ale nie wyszło…

Zrzut ekranu z wyszukiwarki DuckDuckGo w przeglądarce Safari na MacBooku
Zrzut ekranu z wyszukiwarki DuckDuckGo w przeglądarce Safari na MacBooku

Dbająca o prywatność użytkowników wyszukiwarka DuckDuckGo mogła być domyślną opcją prywatnego przeglądania w przeglądarce Safari, ale rozmowy rzekomo zakończyły się fiaskiem – za sprawą lobbystów z Google’a. Departament Sprawiedliwości prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie Google’a pod kątem praktyk antymonopolowych i nadużyć na drodze procesu sądowego. Wyszło na światło dzienne kilka potencjalnych transakcji, takich jak oferty Microsoftu dotyczące przejścia Apple’a na Bing lub nawet całkowitego jego zakupu, ale wszystkie nie powiodły się rzekomo z powodu zachęt finansowych firmy Google.

Przeczytaj także: DuckDuckGo uruchamia przeglądarkę na Maca w wersji beta

Według raportu Bloomberga opartego na doniesieniach z anonimowych źródłach, Apple rozpoczął rozmowy z prywatną wyszukiwarką DuckDuckGo, aby ustawić ją jako domyślny tryb przeglądania prywatnego w przeglądarce Safari. Zeznania na ten temat mogą wkrótce zostać ujawnione, jeśli sędzia Amit Mehta postawi na swoim.

Dyrektor generalny DuckDuckGo Gabriel Weinberg i wiceprezes Apple’a John Giannandrea, za zamkniętymi drzwiami złożyli zeznania na temat negocjacji Apple z firmą zajmującą się wyszukiwaniem. Jednak sędzia Mehta orzekł, że zeznania „docierają do sedna sprawy” i powinny zostać ujawnione bez tajemnic handlowych.

Apple i Google zawarły umowę, która czyni Google domyślną wyszukiwarką na iPhonie i innych urządzeniach Apple’a. Umowa zastrzega również, że Apple nie może korzystać z usług konkurencji Google ani wyświetlać alternatywnych wyszukiwarek podczas konfiguracji urządzenia.

Może Cię zainteresować również: Wyszukiwarka internetowa Apple’a coraz bliżej?

Ta umowa pomiędzy Google’em i Apple’em stanowi sedno dochodzenia antymonopolowego Departamentu Sprawiedliwości w sprawie Google’a. Proces jeszcze się nie zakończył i w zależności od ostatecznego orzeczenia może mieć konsekwencje zarówno dla firm Google, jak i Apple.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Bloomberg | AppleInsider