Bluesky od teraz otwarte dla wszystkich

Rok po debiucie w prywatnej wersji beta zdecentralizowany konkurent Twittera porzuca swój system zaproszeń i staje przed nowym wyzwaniem otwartych social mediów.

Aplikacja mobilna Bluesky

W zeszłym roku był taki moment, gdy Bluesky – dziwny, lekceważący konkurent Twittera o zdecentralizowanym charakterze – zdołał zwrócić na siebie uwagę. Aplikacja w zamkniętej wersji beta szybko zgromadziła ponad 2 miliony użytkowników i stała się gorącym tematem rozmów w redakcjach serwisów technologicznych. Teraz dyskusja na temat tego, co zastąpi platformę zwaną obecnie X (dawniej Twitter), w dużej mierze przeniosła się na ActivityPub, w tym zdecentralizowany protokół obsługujący Mastodona, rozwijający się ekosystem innych usług i ostatecznie Threads od Mety.

Nawet po rozpoczęciu działalności ActivityPub Bluesky jest gotowy, aby znów znaleźć się w centrum uwagi. Od tego tygodnia aplikacja usuwa system zaproszeń i otwiera dostęp każdemu, kto chce się zarejestrować. Jeszcze w tym miesiącu planuje umożliwić zewnętrznym programistom hostowanie własnych serwerów w oparciu o podstawowy protokół AT, który ma konkurować z ActivityPub. Pomysł jest taki, że użytkownicy Bluesky będą mogli zdecydować się na doświadczenia, które nie są obsługiwane przez firmę, i przenieść swoje profile ze sobą do konkurencyjnych aplikacji w sieci.

W wywiadzie dla The Verge dyrektor generalny Jay Graber powiedział, że zespół musiał rozbudować więcej funkcji moderacji i doprowadzić infrastrukturę do stabilnego stanu, zanim ostatecznie mógł wyjść z zamkniętej wersji beta. Mówi, że od chwili uruchomienia aplikacji rok temu zarejestrowało się ponad 3 miliony osób i że pobrań było „znacznie więcej”. Mamy nadzieję, że niektóre z tych osób staną się aktywnymi użytkownikami teraz, gdy nie potrzebują zaproszenia do dołączenia, i że Bluesky może odegrać rolę platformy konwersacyjnej dla szerszej publiczności.

Bluesky zostało założone jako organizacja pożytku publicznego i zatrudnia prawie 40 pełnoetatowych pracowników, z czego około połowa zajmuje się moderacją i wsparciem użytkowników. Graber twierdzi, że aplikacja Bluesky ma 1,6 miliona użytkowników miesięcznie i 25.000 niestandardowych kanałów — to unikalna cecha obsługującego ją protokołu AT. Te kanały, które każdy może utworzyć, ilustrują dziwaczność właściwą dla Bluesky — Graber wspomina jedną, którą śledzi, a która przedstawia tylko zdjęcia mchu. Dlaczego nie!

Kiedy w nadchodzących tygodniach Bluesky włączy protokół AT dla zewnętrznych programistów, teoretycznie każdy będzie mógł stworzyć serwer z własnymi regułami. Graber nazywa to „wdrożeniem eksperymentalnym” i twierdzi, że będzie to stopniowe przejście.

Choć wkrótce zostanie udostępniony protokół AT, firma Bluesky planuje zarabiać na różne sposoby, w tym pobierać od użytkowników opłaty za dodatkowe funkcje swojej aplikacji. Planuje także ograniczyć zakupy takich rzeczy, jak niestandardowe kanały danych, za które programiści będą mogli pobierać opłaty. Graber twierdzi, że trwają również prace nad modułem korporacyjnym podobnym do Cloudflare, który ma pomóc innym w łatwym zarządzaniu ich własnymi serwerami w protokole AT.

Bluesky kontroluje obecnie protokół AT, a Graber doskonale zdaje sobie sprawę, że nie da się tego utrzymać, jeśli z biegiem czasu będzie to coś, na czym będzie swoje projekty będzie budować wiele innych firm. Mówi, że planuje ostatecznie przekazać kontrolę organowi ds. standardów sieciowych, takiemu jak Internet Engineering Task Force. A jeśli chodzi o to, czy jej zespół planuje w jakiś sposób współpracować z ActivityPub, twierdzi, że nie ma tego w planie działania, ale firma nie jest przeciwna temu pomysłowi.

Ekrany z aplikacji Bluesky
Ekrany z aplikacji Bluesky

„Myślę, że to czas eksperymentów” – powiedział Graber. Firmy takie jak Meta „dokonują posunięć, które kilka lat temu były nie do pomyślenia”, stawiając na decentralizację, i mimo że ActivityPub uchwycił ducha czasu, Bluesky uważa, że wciąż jest miejsce na inne podejście do tego, co coraz bardziej wygląda na kolejną fazę sieci społecznościowych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge | Bluesky