YouTube jednak zamierza wydać aplikację na Vision pro

Jednak powstanie oficjalna natywna aplikacja serwisu YouTube na Vision Pro, ale jak póki co nowy zestaw Apple’a radzi sobie z wideo VR z internetu?

Logo YouTube na Apple Vision Pro

YouTube jednak zmienia zdanie i twierdzi, że ma w planach stworzenie aplikacji na Vision Pro z systemem visionOS. Taką informację przesłała serwisowi The Verge rzeczniczka YouTube’a Jessica Gibby, z następującym oświadczeniem: „Jesteśmy podekscytowani premierą Vision Pro i wspieramy ją, zapewniając użytkownikom YouTube’a wspaniałe wrażenia z Safari. W tej chwili nie mamy żadnych konkretnych planów, którymi moglibyśmy się podzielić, ale możemy potwierdzić, że aplikacja na Vision Pro jest w naszym planie działania”.

Sprawdź też: Już rozebrali Apple Vision Pro na części!

Dzieje się tak oczywiście po tym, jak YouTube, Spotify i Netflix odmówiły zezwolenia swoim aplikacjom na iPada na działanie na urządzeniu Vision Pro przed premierą — a gdy ostatni raz pytano, nie było wzmianki o pojawieniu się w przyszłości odpowiedniej aplikacji YouTube’a pod systemem visionOS, więc coś jest na rzeczy. Jedną z teorii jest natychmiastowa popularność aplikacji Juno for YouTube na Vision Pro, stworzona przez Christiana Seliga. Gibby nie podała daty ani konkretnych planów, więc będziemy musieli poczekać i zobaczyć, co zamierza YouTube — może po prostu ulepszyć aplikację na iPada, a może zrobić o wiele więcej.

Jedna rzecz, której YouTube i Apple jeszcze nie zrobiły, to znalezienie obsługi dużej biblioteki filmów 360 i VR w YouTubie — YouTube obsługuje 3D od 2011 roku, a 360° od 2016 roku, ale żadna z nich nie działa na Vision Pro.

Czy filmy 360° i 3D z YouTube’a będą kiedykolwiek działać na Vision Pro? Rzeczniczka Apple’a Jackie Roy, w zasadzie powiedziała, że nie są jeszcze wystarczająco dobre: „duża część tych treści została stworzona dla urządzeń, które nie zapewniają wysokiej jakości wrażeń przestrzennych. W niektórych przypadkach zawartość ta może również powodować dyskomfort w ruchu. Skoncentrowaliśmy nasze wysiłki na zapewnieniu możliwie najlepszych wrażeń z multimediów przestrzennych, w tym zdjęć i filmów przestrzennych, Apple Immersive Video i filmów 3D dostępnych na Apple TV”.

Ale, czy ta nowa aplikacja YouTube’a będzie obsługiwać wideo VR i 360° na Vision Pro, jeszcze nie wiadomo…

Podobnie wielu nowych właścicieli Vision Pro stwierdza, że inne rodzaje filmów VR nie działają, ponieważ obecnie brakuje obsługi WebXR w przeglądarce Safari. (Istnieją flagi funkcji, ale wydaje się, że nie robią zbyt wiele.) WebXR może również potencjalnie być bramą do obsługi YouTube VR w internecie, ale obecnie nie wydaje się, aby to działało.

Roy z Apple powiedziała, że firma nad tym pracuje, ale wygląda na to, że będą pewne ograniczenia i zajmie to trochę czasu. „WebXR to wciąż stosunkowo nowy, otwarty standard i jako taki nie wykorzystuje w pełni mocy, wydajności i możliwości interakcji Apple Vision Pro i VisionOS” – powiedziała. „Aktywnie uczestniczyliśmy w tworzeniu standardów internetowych W3C, w tym WebXR – na przykład proponując standardy interakcji, które chronią prywatność użytkowników. Będziemy nadal współpracować ze społecznością, aby zapewnić wspaniałe wrażenia z obliczeń przestrzennych za pośrednictwem internetu”.

Podsumowując, aplikacja YouTube dla Vision Pro jest „w planach”, ale harmonogram jeszcze nie został potwierdzony, podobnie jak harmonogram dostępności prawie każdego rodzaju filmów VR w internecie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge