YouTube nie stworzył apki na Vision Pro, to zrobił to ktoś inny

Aplikacja „Juno for YouTube” na Apple Vision Pro pozwala korzystać z YouTube’a na tym urządzeniu, aby wykorzystać możliwości przestrzenne rzeczywistości mieszanej.

Juno for YouTube (Apple Vision Pro)
Juno for YouTube (Apple Vision Pro) od Christiana Seliga

Zestaw słuchawkowy Apple Vision Pro ma zostać udostępniony konsumentom dzisiaj, ale YouTube nie tworzy obecnie specjalnie dostosowanej aplikacji dla tego urządzenia. Aby wypełnić tę lukę, programista Christian Selig, który stworzył klienta Apollo dla Reddita, stworzył aplikację na Vision Pro dla serwisu YouTube o nazwie „Juno for YouTube”.

Aplikacja kosztuje 4,99 USD (29,99 zł) za jednorazowy zakup i nie ma żadnego modelu przychodów cyklicznych. Selig napisał na swoim blogu, że aplikacja korzysta z interfejsu API YouTube’a do osadzania, który zasadniczo ładuje filmy w widoku internetowym i zapewnia kontrolę nad odtwarzaniem.

Deweloper wspomniał, że pozwala to aplikacji takiej jak Juno na natywne działanie, a nawet automatyczną zmianę rozmiaru okien w oparciu o różne współczynniki proporcji. Ponadto dzięki interfejsowi API osadzania YouTube’a może nadal wyświetlać reklamy użytkownikom, którzy nie subskrybują poziomu Premium.

Aplikacja Juno umożliwia korzystanie z takich funkcji, jak okna o zmiennym rozmiarze, przeciąganie przez szczypanie w celu przewijania wideo, podwójne szczypanie po bokach w celu przesunięcia wideo do przodu lub do tyłu o 10 sekund oraz przyciemnianie otoczenia w celu skupienia się na filmie.

Juno for YouTube - wyszukiwanie
Juno for YouTube – wyszukiwanie

Pomysł na rozwój zrodził się w zeszłym miesiącu, gdy Selig napisał w serwisie X, że chce opracować aplikację dla YouTube’a która natywnie będzie działać na Apple Vision Pro, ponieważ spędza dużo czasu w tej usłudze. Teraz dostęĻna jest w sklepie App Store i ma nawet stronę juno.vision.

Obecnie aplikacja obsługuje tylko jedno okno. Ponieważ jednak Vision Pro może wyświetlać wiele okien przestrzennych, niezależny twórca planuje wprowadzić obsługę wielu widoków. Możliwość przeglądania komentarzy, nowe, wciągające środowiska i kontrola napisów to kolejne planowane funkcje w Juno.

Juno for YouTube - player
Juno for YouTube – player

Na początku tygodnia Apple poinformowało, że dostępnych będzie 600 aplikacji specjalnie dostosowanych do Vision Pro. Chociaż w chwili premiery nie są dostępne żadne aplikacje dla serwisów Netflix, YouTube i Spotify, użytkownicy mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych aplikacji dla innych treści od Disney+, Max, ESPN, CBS, Paramount+, NBC, NBC Sports, Peacock, FOX Sports i UFC.

Selig zamknął Apollo po tym, jak Reddit zmienił warunki API w czerwcu ubiegłego roku. We wrześniu programista zaktualizował Pixel Pals – uroczą aplikację do wirtualnego zwierzaka na Dynamic Island firmy Apple, z obsługą interaktywnych widżetów. W październiku wypuścił także widget do nauki języków w ramach aplikacji Pixel Pals.

Aplikacja „Juno for YouTube” w sklepie App Store (zrzut ekranu)
Aplikacja „Juno for YouTube” w sklepie App Store (zrzut ekranu)

Aplikację Juno for YouTube można kupić w sklepie App Store:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Christian Selig | Techcrunch