Apple po raz pierwszy w historii sprzedało więcej smartfonów niż Samsung

IDC i Canalys podają, że producent iPhone’a sprzedał najwięcej telefonów w 2023 roku na świecie, co oznacza, że po raz pierwszy od ponad dekady Samsung nie był numerem jeden.

Wysyłki smartfonów na świecie (wg producenta) kwartalnie 2020-2023 | Canalys
Wysyłki smartfonów na świecie (wg producenta) kwartalnie 2020-2023 | Canalys

Według IDC’s Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker po raz pierwszy w historii Apple pokonało Samsunga pod względem liczby sprzedanych smartfonów w ciągu roku. Chociaż IDC ostrzega, że dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie, według drugiej agencji badawczej — Canalys, Apple również zajęło pierwsze miejsce w całym 2023 roku. IDC szacuje, że łączna liczba dostaw urządzeń mobilnych Apple’a wyniosła 234,6 mln w porównaniu z 226,6 mln w przypadku Samsunga. Pierwszą piątkę zamykają Xiaomi, Oppo i Transsion z odpowiednio 145,9, 103,1 i 94,9 milionami sprzedanych smartfonów.

IDC zauważa, że Samsung ostatni raz nie znalazł się na szczycie corocznego rankingu 13 lat temu, w 2010 roku. Apple nie znajdowało się wtedy nawet w pierwszej piątce. Zamiast tego na pierwszym miejscu znalazła się Nokia, na drugim Samsung, na trzecim LG Electronics, na czwartym ZTE, a na piątym Research in Motion (producenci urządzeń BlackBerry). Gdybyście potrzebowali jakiegoś dowodu na to, że 13 lat to dużo czasu w branży smartfonów, to ta lista firm to potwierdza.

Pierwsza piątka IDC w 2023 r. w porównaniu do pierwszej piątki z 2010 r., kiedy to Samsung po raz ostatni nie był numerem jeden.

„Apple jest nie tylko jedynym graczem z pierwszej trójki, który odnotowuje coroczny dodatni wzrost, ale także po raz pierwszy w historii zajmuje pierwsze miejsce w podsumowaniu rocznym” – powiedziała Nabila Popal, dyrektor ds. badań zespołu IDC Worldwide Tracker. „Ciągły sukces i odporność Apple’a wynikają w dużej mierze z rosnącej tendencji w zakresie urządzeń premium, które stanowią obecnie ponad 20% rynku, napędzanej agresywnymi ofertami wymiany i nieoprocentowanymi planami finansowania”.

Wysyłki smartfonów na świecie wg producentów (TOP 5) w 2023 roku | IDC
Wysyłki smartfonów na świecie wg producentów (TOP 5) w 2023 roku | IDC

Chociaż IDC zauważa, że Apple odegrał kluczową rolę w strąceniu Samsunga z czołowego miejsca, firma dostrzegła również silną konkurencję ze strony innych producentów Androida, takich jak Huawei, OnePlus, Honor i Google.

Wysyłki smartfonów na świecie 2020-2023 ogółem | Canalys
Wysyłki smartfonów na świecie 2020-2023 ogółem | Canalys

Canalys zauważa, że nie tylko Samsung jest podkopywany przez te firmy, ale „rosnąca siła” Huawei może również stanowić problem dla rozwoju Apple’a na chińskim rynku. W zeszłym roku pojawiły się doniesienia, że Huaweiowi udało się przezwyciężyć amerykańskie sankcje i wbudować zaawansowany procesor 7 nm chińskiego producenta chipów Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) do smartfona Mate 60 Pro obsługującego prędkość 5G.

Wysyłki smartfonów na świecie wg producentów (TOP 5) w 2023 roku | Canalys
Wysyłki smartfonów na świecie wg producentów (TOP 5) w 2023 roku | Canalys

Chociaż łączna sprzedaż smartfonów spadła w 2023 roku o 3,2% w porównaniu z 2022 rokiem, istnieją oznaki, że rynek może wychodzić z niedawnego kryzysu. IDC podaje, że w czwartym kwartale wysyłki smartfonów wzrosły o 8,5 procent rok do roku, podczas gdy Canalys odnotował wzrost o 8 procent po siedmiu kolejnych kwartałach spadków.

producent4Q 2023
udział w rynku
4Q 2022
udział w rynku
Apple
Apple logo (png)
24%25%
Samsung
Samsung logo (png) 
17%20%
Xiaomi
logo Xiaomi (małe)
13%11%
TRANSSION
TRANSSION Holdings (logo)
9%6%
vivo
Vivo logo (png)
7%8%
pozostali (w sumie)30%30%
źródło: Canalys

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: IDC | Canalys | The Verge