Istnieje zaskakujący związek między muzyką a zdrowiem mózgu

Ponieważ liczba osób cierpiących na demencję stale rośnie, naukowcy szukają sposobów zapobiegania lub opóźniania tej choroby. Wydaje się, że gra na instrumencie muzycznym może być pomocna.

Kobieta w średnim wieku grająca na instrumencie klawiszowym
fot. Depositphotos

Zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii przeanalizował dane dotyczące 1107 osób w wieku powyżej 40 lat, u których nie zdiagnozowano demencji, porównując zdolności poznawcze z ich zdolnościami muzycznymi, niezależnie od tego, czy grały na instrumencie muzycznym, czy śpiewały w szkolnym chórze i ich zwyczajów słuchania muzyki.

Analiza wykazała „znacznie lepsze wyniki” w zakresie pamięci roboczej i funkcji wykonawczych w porównaniu z osobami grającymi na instrumencie muzycznym, a także powiązania między śpiewem a funkcjami wykonawczymi oraz ogólnymi zdolnościami muzycznymi i pamięcią roboczą. Nie zaobserwowano równoważnej poprawy w oparciu o nawyki słuchania muzyki.

„W wielu badaniach analizowano wpływ muzyki na zdrowie mózgu” – mówi Anne Corbett, psycholożka poznawcza z Uniwersytetu w Exeter. „Ogólnie rzecz biorąc, uważamy, że bycie muzykalnym może być sposobem na wykorzystanie sprawności i odporności mózgu, czyli rezerwy poznawczej”.

Ta koncepcja rezerwy poznawczej jest dokładnie tym, co oznacza – buforem chroniącym przed skutkami starzenia. Uważa się, że osoby z większą rezerwą poznawczą, częściowo wynikającą z wyborów i aktywności związanych ze stylem życia, są mniej podatne na choroby takie jak choroba Alzheimera.

Pomimo pokazanych tutaj silnych powiązań, nie dowodzą one przyczyny i skutku — inne czynniki też mogą mieć znaczenie. Osoby o wyższych dochodach mogą na przykład pozwolić sobie zarówno na lekcje muzyki, jak i na lepszą jakość diety, i to właśnie dieta może wpływać na poprawę wydajności mózgu.

Jednakże logiczne jest, że gra na instrumencie pomaga w utrzymaniu dobrej sprawności mózgu i jest to powiązanie, które wykazano również w kilku poprzednich badaniach – co zwiększa prawdopodobieństwo, że ma to znaczenie.

„Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby zbadać tę zależność, nasze ustalenia wskazują, że promowanie edukacji muzycznej byłoby cenną częścią inicjatyw w zakresie zdrowia publicznego promujących styl życia chroniący zdrowie mózgu, podobnie jak zachęcałoby osoby starsze do powrotu do muzyki w późniejszym życiu” – dodała Corbett.

Jeśli myślisz o nauce gry na instrumencie – lub być może o powrocie do grania – pobudzenie funkcji poznawczych było największe w przypadku instrumentów klawiszowych, przy czym ci, którzy grali na pianinie, ogólnie wykazywali się znacznie lepszą wydajnością we wszystkich trzech zadaniach związanych z pamięcią roboczą.

Na wszystkich instrumentach dalsza gra w późniejszym życiu przyniosła większe korzyści.

Jedną z osób, z którymi skontaktowali się badacze, był 78-letni Stuart Douglas z Kornwalii w Wielkiej Brytanii, grający w zespole na akordeonie. Poparł pogląd, że regularna gra na instrumencie może zachować bystrość umysłu w późniejszym życiu.

Sprawdź też:

„Regularnie gramy w kawiarniach pamięci, więc widzieliśmy wpływ, jaki nasza muzyka ma na osoby z utratą pamięci, a jako starsi muzycy nie mamy wątpliwości, że kontynuowanie grania do późnego wieku odegrało ważną rolę w utrzymaniu zdrowych mózgów” mówi Douglas.

Wyniki badania opublikowano w International Journal of Geriatric Psychiatry.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Science Alert
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos