Wszystkie zmiany, które zauważą właściciele iPhone’ów w UE od 6 marca

Już od 6 marca 2024 roku, mieszkańcy UE (w tym Polski) otrzymają wraz z systemem iOS 17.4 zupełnie nowe możliwości na swoich iPhone’ach.

Ikona sklepu App Store i flaga UE

W miniony czwartek Apple udostępniło programistom pierwsze wersje beta nadchodzących aktualizacji mobilnych systemów operacyjnych iOS 17.4 i iPadOS 17.4, a wersje beta ujawniły szereg zmian, które otrzymają tylko użytkownicy w Unii Europejskiej (w tym także w Polsce), aby zapewnić zgodność z ustawą o rynkach cyfrowych Digital Markets Act (DMA).

Aby zapewnić zgodność z DMA, Apple wprowadziło kilka poważnych zmian w sposobie działania sklepu App Store i aplikacji w Unii Europejskiej. Zmiany te są uwzględnione pod systemem iOS 17.4, ale ograniczają się jedynie do krajów należących do Unii Europejskiej.

Apple pracuje nad wydaniem systemu przed ostatecznym terminem 6 marca 2024 roku, aby wprowadzić zmiany dla użytkowników, którzy dokonają aktualizacji do iOS 17.4.

Poniżej znajdziesz podsumowanie, co zmieni się dla użytkowników w Polsce i UE, oraz powody podane przez firmę Apple dla tych zmian, a także kilka powiązanych wiadomości.

  • Alternatywne sklepy z aplikacjami: twórcy aplikacji w UE mogą zdecydować się na oferowanie alternatywnych sklepów z aplikacjami lub instalowanie swoich aplikacji za pośrednictwem alternatywnych sklepów, a w ramach tej zmiany Apple wprowadziło nową strukturę opłat. Każdy programista może utworzyć sklep z aplikacjami, jeśli spełnia kryteria firmy Apple dotyczące obsługi klienta, zapobiegania oszustwom, wsparcia i nie tylko.
  • Alternatywne opcje płatności: Apple zezwala aplikacjom na korzystanie z alternatywnych opcji płatności i nie ma już wymogu korzystania z zakupów w aplikacji. Programiści mogą zintegrować je ze swoimi aplikacjami lub mogą udostępniać linki do swoich witryn internetowych, na których użytkownicy mogą dokonać zakupu.
  • Weryfikacja aplikacji: firma Apple określiła, w jaki sposób aplikacje dystrybuowane za pośrednictwem alternatywnych sklepów z aplikacjami w krajach UE będą musiały zostać poddane procesowi weryfikacji podobnemu do procesu w przypadku aplikacji na komputery Mac.
  • Ograniczenia czasu przed ekranem i zwroty pieniędzy: Apple twierdzi, że aplikacje dystrybuowane w alternatywnych sklepach z aplikacjami nie będą działać z niektórymi funkcjami, takimi jak czas przed ekranem, zwroty pieniędzy i zakupy w aplikacji, tak jak ma to miejsce w przypadku standardowych aplikacji w App Storze.
  • Dostęp do NFC dla stron trzecich: płatności NFC będą dostępne bezpośrednio w aplikacjach bez konieczności korzystania z Apple Pay lub aplikacji Wallet, dzięki czemu zewnętrzne usługi płatnicze i banki będą mogły oferować własne rozwiązania typu „dotknij, aby zapłacić” na urządzeniach Apple’a w obszarze europejskim.
  • Domyślne opcje przeglądarki: użytkownicy w UE będą mogli wybrać nową domyślną przeglądarkę z listy najczęściej pobieranych przeglądarek na urządzenia z systemem iOS. Niektóre z opcji obejmują aplikacje: Firefox, Opera, Chrome, Brave i Microsoft Edge.
  • Dostęp dla programistów sprzętu i oprogramowania: Apple umożliwi twórcom aplikacji na iOS-a dystrybuowanych w UE żądanie dodatkowej interoperacyjności ze sprzętem i funkcjami oprogramowania iPhone’a. Apple twierdzi, że będzie oceniać wnioski dotyczące interoperacyjności indywidualnie dla każdego przypadku.
  • Rozszerzona dostępność statystyk: w ramach zmian w App Storze w UE Apple udostępnia wszystkim programistom na całym świecie aktualne informacje analityczne. Za pośrednictwem interfejsu API App Store Connect dostępnych będzie ponad 50 nowych raportów, które pomogą programistom analizować wydajność aplikacji.

Powody, dla których Apple ogranicza zmiany do UE: w dokumencie pomocy Apple wyjaśniło, dlaczego alternatywne sklepy z aplikacjami, alternatywne opcje płatności i inne aktualizacje są ograniczone do UE, podkreślając ryzyka, takie jak oszustwa, nadużycia i inne zagrożenia prywatności.

Bezpośrednią lub pośrednią konsekwencją zapowiedzianych rewolucji pod systemem iOS 17.4 było także kilka innych znaczących zmian.

Nowe warunki Apple’a w UE obejmują opłatę za technologię podstawową, która – jak ostrzegają niektórzy programiści – może całkowicie pogrążyć aplikacje freemium, które stają się wirusowe, pobierając od nich astronomiczne opłaty. Apple nie pobiera opłat za pierwszy milion „pierwszych rocznych instalacji” na konto iOS każdego roku, ale potem programistom zaczną być naliczane opłaty. Opłata Apple’a za technologię podstawową może być również zbyt wysoka w przypadku aplikacji takich jak Spotify, z których korzystają miliony użytkowników.

Epic Games twierdzi, że planuje przenieść swój sklep Epic Games Store na iPhone’a i iPada zgodnie z nową polityką Apple’a dotyczącą alternatywnych sklepów z aplikacjami w UE. W Epic Games Store będzie dostępna popularna gra Fortnite, co oznacza, że użytkownicy iPhone’a i iPada będą mogli zainstalować tytuł i grać w niego bez konieczności korzystania z usługi gier w chmurze. Fortnite na iOS-a został zablokowany App Storze na kilka ostatnich lat z powodu sporu prawnego pomiędzy Apple’em i Epic Games.

Firma Apple ogłosiła również, że umożliwi strumieniowe przesyłanie aplikacji z gier w sklepie App Storze na całym świecie. Oznacza to, że usługi takie jak Xbox Cloud Gaming i Nvidia GeForce NOW będą dostępne jako samodzielne aplikacje na iPhone’a i iPada, podczas gdy wcześniej były dostępne tylko przez przeglądarkę internetową.

Firmy technologiczne muszą dostosować się do unijnych przepisów DMA do 6 marca 2024 roku. System iOS 17.4 jest obecnie dostępny w wersji beta, a jego publiczna premiera ma nastąpić w marcu. Biorąc pod uwagę obawy Apple’a dotyczące prywatności i bezpieczeństwa użytkowników, jest mało prawdopodobne, aby firma wdrożyła podobne zmiany na całym świecie bez konieczności stosowania podobnych przepisów w innych krajach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Macrumors