Duże zmiany pod systemem iOS, Safari i w App Storze w Unii Europejskiej od marca!

Apple ogłosiło zmiany w iOS, Safari i App Store, które mają wpływ na aplikacje w Unii Europejskiej (UE) w celu zapewnienia zgodności z ustawą o rynkach cyfrowych (DMA). 

Duże zmiany w iOS, Safari i App Storze w Unii Europejskiej od marca!
 • Dla programistów zmiany obejmują nowe opcje dystrybucji aplikacji i przetwarzania płatności.
 • Dla użytkowników zmiany obejmują nowe kontrole i funkcje oraz rozszerzone zabezpieczenia w celu zmniejszenia zagrożeń prywatności i bezpieczeństwa, które stwarza DMA.

Zmiany obejmują ponad 600 nowych interfejsów API, rozszerzoną analitykę aplikacji, funkcjonalność alternatywnych silników przeglądarki oraz opcje przetwarzania płatności za aplikacje i dystrybucji aplikacji pod systemem iOS. W każdej zmianie Apple wprowadza nowe zabezpieczenia, które zmniejszają – ale nie eliminują – nowe zagrożenia, jakie DMA stwarza dla użytkowników z Unii Europejskiej. Dzięki tym krokom Apple będzie nadal zapewniać użytkownikom z UE najlepsze, najbezpieczniejsze doświadczenie.

Zobacz też: Spotify dzieli się swoją wizją zakupów w aplikacji na iPhone’a po wejściu regulacji UE

Nowe opcje przetwarzania płatności i pobierania aplikacji pod systemem iOS otwierają nowe możliwości dla złośliwego oprogramowania, oszustw, nielegalnych i szkodliwych treści oraz innych zagrożeń dla prywatności i bezpieczeństwa. Dlatego Apple wprowadza zabezpieczenia – w tym weryfikację aplikacji na iOS, autoryzację dla twórców rynku oraz funkcje dotyczące płatności alternatywnych – aby zmniejszyć ryzyko i zapewnić użytkownikom w UE najlepsze, najbezpieczniejsze wrażenia. Jednak jak wskazuje Apple, nawet przy tych zabezpieczeniach pozostaje wiele zagrożeń.

Deweloperzy mogą dowiedzieć się o tych zmianach na stronie Wsparcia dla programistów Apple i mogą rozpocząć testowanie nowych możliwości już dziś w wersji beta systemu iOS 17.4. Nowe możliwości będą dostępne dla użytkowników w 27 krajach UE od marca 2024 roku.

Zmiany w aplikacjach dla użytkowników UE odzwierciedlają wyznaczenie przez Komisję Europejską systemu iOS, Safari i App Store jako „podstawowych usług platformy” zgodnie z ustawą o rynkach cyfrowych. W marcu Apple udostępni nowe zasoby, aby pomóc użytkownikom UE zrozumieć zmiany, których mogą się spodziewać. Obejmuje to wskazówki, które pomogą użytkownikom UE poruszać się po zawiłościach, jakie niosą zmiany w DMA – w tym mniej intuicyjne doświadczenie użytkownika – oraz najlepsze praktyki w zakresie podejścia do nowych zagrożeń związanych z pobieraniem aplikacji i przetwarzaniem płatności poza App Store’em.

Apple ogłosiło również nowe opcje przesyłania strumieniowego gier, wraz z ponad 50 nadchodzącymi raportami w obszarach takich jak zaangażowanie, handel, korzystanie z aplikacji i inne.

Zmiany pod systemem iOS w UE od marca

Apple wprowadza dla użytkowników Unii Europejskiej szereg zmian pod systemem iOS, aby zachować zgodność z DMA. Dla programistów zmiany te obejmują nowe opcje dystrybucji aplikacji. Nadchodzące zmiany iOS w UE obejmują:

 • Nowe opcje dystrybucji aplikacji na iOS-a z alternatywnych źródeł aplikacji – w tym nowe interfejsy API i narzędzia, które umożliwiają programistom oferowanie aplikacji na iOS-a do pobrania z alternatywnych sklepów aplikacji.
 • Nowe ramy i interfejsy API do tworzenia alternatywnych sklepów aplikacji – umożliwiające programistom udostępnianie instalatorów aplikacji i zarządzanie aktualizacjami w imieniu innych programistów z ich sklepu z aplikacjami.
 • Nowe frameworki i interfejsy API dla alternatywnych silników przeglądarek – umożliwiające programistom korzystanie z silników przeglądarek innych niż WebKit, dla aplikacji przeglądarkowych i aplikacji z przeglądarkami w aplikacjach.
 • Formularz wniosku o interoperacyjność – w którym programiści mogą składać dodatkowe wnioski o interoperacyjność z funkcjami sprzętowymi i programowymi iPhone’a i iOS-a.

Jak ogłosiła Komisja Europejska, Apple wprowadza również zmiany zgodne z DMA, które mają wpływ na płatności zbliżeniowe. Obejmuje to nowe interfejsy API umożliwiające programistom korzystanie z technologii NFC w aplikacjach bankowych i portfelowych w całym Europejskim Obszarze Gospodarczym. A w UE Apple wprowadza nowe kontrole, które pozwalają użytkownikom wybrać aplikację płatności zbliżeniowych innej firmy – lub alternatywny sklep z aplikacjami – jako domyślny.

Nieuchronnie nowe opcje dla aplikacji unijnych deweloperów stwarzają nowe ryzyko dla użytkowników Apple’a i ich urządzeń. Apple nie może wyeliminować tych ryzyk, ale w ramach ograniczeń DMA firma podejmie kroki w celu ich zmniejszenia. Zabezpieczenia te będą obowiązywać, gdy użytkownicy pobiorą iOS 17.4 lub nowszy, począwszy od marca 2024 roku, i obejmują:

 • Notarializacja aplikacji na iOS-a – przegląd bazowy, który dotyczy wszystkich aplikacji, niezależnie od ich kanału dystrybucji, koncentrując się na integralności platformy i ochronie użytkowników. Poświadczenie obejmuje połączenie automatycznych kontroli i przeglądu przez ludzi.
 • Arkusze instalacji aplikacji – które wykorzystują informacje z procesu weryfikacji, aby dostarczyć opisy aplikacji i ich funkcji przed pobraniem, w tym programistę, zrzuty ekranu i inne niezbędne informacje.
 • Autoryzacja dla deweloperów sklepów – aby zapewnić, że twórcy sklepów zobowiązują się do bieżących wymagań, które pomagają chronić użytkowników i programistów.
 • Dodatkowe zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem – które uniemożliwiają uruchamianie aplikacji na iOS-ie, jeśli okaże się, że zawierają złośliwe oprogramowanie po zainstalowaniu na urządzeniu użytkownika.

Zabezpieczenia te – w tym weryfikacja aplikacji na iOS-a i autoryzacja dla twórców sklepów – pomagają zmniejszyć niektóre zagrożenia prywatności i bezpieczeństwa dla użytkowników iPhone’ów w UE. Obejmuje to zagrożenia, takie jak złośliwe oprogramowanie lub złośliwy kod, oraz ryzyko instalacji aplikacji, które błędnie przedstawiają ich funkcjonalność lub odpowiedzialnego programistę.

Jednak Apple ma mniejszą zdolność do przeciwdziałania innym zagrożeniom – w tym aplikacjom, które służą oszustom i nadużyciom, lub które narażają użytkowników na nielegalne, budzące zastrzeżenia lub szkodliwe treści. Ponadto aplikacje korzystające z alternatywnych silników przeglądarek – innych niż WebKit firmy Apple – mogą negatywnie wpływać na wrażenia użytkownika, w tym wpływać na wydajność systemu i żywotność baterii.

W ramach ograniczeń DMA, Apple zobowiązuje się do ochrony prywatności, bezpieczeństwa i jakości doświadczenia użytkownika iOS-a w UE w jak największym stopniu. Na przykład, przejrzystość śledzenia aplikacji będzie nadal współpracować z aplikacjami dystrybuowanymi poza App Store – prosząc użytkownika o zgodę, zanim programista będzie śledził jego dane w aplikacjach lub witrynach internetowych. Jednak wymagania DMA oznaczają, że funkcje App Store’a – w tym Family Purchase Sharing i Ask to Buy – nie będą kompatybilne z aplikacjami pobranymi spoza App Store’a.

Kiedy te zmiany wejdą w życie w marcu 2024 roku, Apple udostępni bardziej szczegółowe zasoby wyjaśniające opcje dostępne dla użytkowników – w tym najlepsze praktyki w zakresie ochrony ich prywatności i bezpieczeństwa.

Zmiany w Safari

Obecnie użytkownicy iOS-a mają już możliwość ustawienia przeglądarki internetowej innej firmy – innej niż Safari – jako domyślnej. Odzwierciedlając wymagania DMA, Apple wprowadza również nowy ekran wyboru, który pojawi się, gdy użytkownicy po raz pierwszy otworzą Safari pod systemem iOS 17.4 lub nowszym. Ten ekran poprosi użytkowników z UE o wybranie domyślnej przeglądarki z listy opcji.

Ta zmiana jest wynikiem wymagań DMA i oznacza, że użytkownicy UE zostaną skonfrontowani z listą domyślnych przeglądarek, zanim będą mieli możliwość zrozumienia dostępnych dla nich opcji. Ekran pojawi się również użytkownikom z UE, gdy po raz pierwszy otworzą Safari, zamierzając przejść do strony internetowej.

Zmiany w sklepie App Store

W App Storze Apple udostępnia wiele zmian dla programistów z aplikacjami w UE, wpływając na aplikacje w systemach operacyjnych Apple’a – w tym iOS, iPadOS, macOS, watchOS i tvOS. Zmiany obejmują również nowe opcje informujące użytkowników z UE o ryzyku związanym z korzystaniem z alternatyw dla bezpiecznego przetwarzania płatności w App Storze.

Dla deweloperów, te zmiany obejmują:

 • Nowe opcje korzystania z dostawców usług płatniczych (PSP) – w aplikacji programisty do przetwarzania płatności za towary i usługi cyfrowe.
 • Nowe opcje przetwarzania płatności za pośrednictwem link-out – gdzie użytkownicy mogą sfinalizować transakcję za towary i usługi cyfrowe na zewnętrznej stronie internetowej programisty. Deweloperzy mogą również informować użytkowników z UE o promocjach, rabatach i innych ofertach dostępnych poza ich aplikacjami.
 • Narzędzia do planowania biznesowego – dla programistów do szacowania opłat i rozumienia wskaźników związanych z nowymi warunkami biznesowymi Apple dla aplikacji w UE.

Zmiany obejmują również nowe kroki w celu ochrony i informowania użytkowników z UE, w tym:

 • Etykiety stron produktów App Store – które informują użytkowników, gdy pobierana przez nich aplikacja korzysta z alternatywnego przetwarzania płatności.
 • Arkusze informacyjne w aplikacji – które informują użytkowników, kiedy nie przeprowadzają już transakcji z Apple’em i kiedy programista kieruje ich do dokonywania transakcji przy użyciu alternatywnej metody płatności.
 • Nowe procesy przeglądu aplikacji – w celu sprawdzenia, czy programiści dokładnie przekazują informacje o transakcjach, które korzystają z alternatywnych metod płatności.
 • Rozszerzona przenośność danych na stronie Apple Data & Privacy – gdzie użytkownicy z UE mogą pobierać nowe dane o korzystaniu z App Store’a i eksportować je do autoryzowanej strony trzeciej.
Warunki biznesowe dla programistów Apple'a w UE w związku z DMA

W przypadku aplikacji, które korzystają z alternatywnego przetwarzania płatności, Apple nie będzie w stanie wydawać zwrotów i będzie miał mniejszą zdolność do wspierania klientów napotykających problemy, onadużycia lub oszustwa. Pomocne funkcje App Store’a – takie jak Zgłoś problem, Family Sharing i Poproś o zakup – również nie będą odzwierciedlać tych transakcji. Użytkownicy mogą być zmuszeni udostępnić swoje informacje o płatnościach dodatkowym stronom, tworząc więcej możliwości oszustom dla kradzieży poufnych informacji finansowych. A w App Storze historia zakupów użytkowników i zarządzanie subskrypcjami będą odzwierciedlać tylko transakcje dokonane za pomocą systemu zakupów w aplikacji App Store.

Nowe warunki biznesowe dla aplikacji w UE

Apple udostępnia również nowe warunki biznesowe dostępne dla aplikacji dla programistów w Unii Europejskiej. Deweloperzy mogą zdecydować się na przyjęcie tych nowych warunków biznesowych lub pozostać na istniejących warunkach Apple’a. Deweloperzy muszą przyjąć nowe warunki biznesowe dla aplikacji UE, aby korzystać z nowych możliwości alternatywnej dystrybucji lub alternatywnego przetwarzania płatności.

Nowe warunki biznesowe dla aplikacji w UE są niezbędne do obsługi wymagań DMA dotyczących alternatywnej dystrybucji i przetwarzania płatności. Obejmuje to strukturę opłat, która odzwierciedla wiele sposobów, w jakie Apple tworzy wartość dla firm deweloperów – w tym dystrybucję i odkrywanie w App Storze, bezpieczne przetwarzanie płatności w App Storze, zaufaną i bezpieczną platformę mobilną Apple’a oraz wszystkie narzędzia i technologie do tworzenia i udostępniania innowacyjnych aplikacji użytkownikom na całym świecie.

Programiści działający na dowolnych warunkach biznesowych mogą nadal korzystać z bezpiecznego przetwarzania płatności w App Storze i udostępniać swoje aplikacje w App Storze w UE. Oba zestawy terminów biznesowych odzwierciedlają wieloletnią pracę Apple’a nad tym, aby ekosystem aplikacji był najlepszą szansą dla wszystkich programistów.

Deweloperzy działający na nowych warunkach biznesowych będą mieli możliwość dystrybucji swoich aplikacji na iOS-a z App Store’a i/lub rynków alternatywnych aplikacji. Programiści ci mogą również zdecydować się na korzystanie z alternatywnych metod płatności w swoich aplikacjach w europejskim sklepie App Store, pod systemami operacyjnymi Apple’a.

Nowe warunki biznesowe dla aplikacji na iOS w UE mają trzy elementy:

 • Obniżona prowizja – aplikacje na iOS-a w App Storze zapłacą obniżoną prowizję w wysokości 10 procent (dla zdecydowanej większości programistów i subskrypcji po pierwszym roku) lub 17 procent od transakcji dotyczących towarów i usług cyfrowych.
 • Opłata za przetwarzanie płatności – aplikacje iOS w App Storze mogą korzystać z przetwarzania płatności w App Storze za dodatkową opłatą w wysokości 3 procent. Deweloperzy mogą korzystać z dostawcy usług płatniczych w swojej aplikacji lub łączyć użytkowników z ich witryną internetową w celu przetwarzania płatności bez dodatkowych opłat dla Apple’a.
 • Opłata za technologię podstawową – aplikacje na iOS-a dystrybuowane z App Store’a i/lub z alternatywnego sklepu aplikacji będą płacić 0,50 € za każdą pierwszą roczną instalację rocznie powyżej 1 miliona progu.

W przypadku aplikacji na urządzenia z systemami iPadOS, macOS, watchOS i tvOS w UE programiści, którzy przetwarzają płatności za pomocą PSP lub łączący się ze swoją stroną internetową, otrzymają 3-procentową zniżkę na prowizję, którą są winni Apple.

Apple udostępnia również narzędzie do kalkulatora opłat i nowe raporty, aby pomóc programistom oszacować potencjalny wpływ nowych warunków biznesowych na ich działalność w zakresie aplikacji. Deweloperzy mogą dowiedzieć się więcej o zmianach w aplikacjach UE na nowej stronie Wsparcia dla programistów Apple i mogą rozpocząć testowanie tych możliwości już dziś w wersji beta systemu iOS 17.4.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple