„Fortnite” wkrótce powróci na iPhone’a w Europie

Teraz, gdy Apple musi udostępnić możliwość uruchamiania zewnętrznych sklepów z aplikacjami na iOS-a w całej UE, Epic Games ma ważne oświadczenie.

Fortnite od Epic Games

W serwisie X firma Epic Games ogłosiła, że ​​popularna gra Fortnite wkrótce będzie ponownie dostępna na iPhone’ach z systemem iOS w Europie – będzie ją można pobrać z własnego sklepu z aplikacjami Epic Games App Store. Apple zablokowało Fortnite w App Storze kilka lat temu po tym, jak firma wdała się w spór prawny z twórcą gry Epic Games. Jeśli właściciele iPhone’a i iPada nadal chcieli grać w grę na swoim urządzeniu mobilnym, musieli skorzystać z usługi gier w chmurze. Dzięki nowemu sklepowi Epic Games Store na iOS-a w przyszłości ponownie będzie możliwe instalowanie aplikacji i korzystanie z niej bezpośrednio na urządzeniu Apple’a.

Przeczytaj też: Duże zmiany pod systemem iOS, Safari i w App Storze w Unii Europejskiej od marca!

Jednak Epic Games, a zwłaszcza dyrektor generalny Tim Sweeney, wyraża dalszą krytykę Apple’a, pisząc w serwisie X, że „plan Apple’a mający na celu obejście nowego europejskiego prawa dotyczącego rynków cyfrowych to nowy, podstępny przypadek szkodliwego konsekwencjalizmu. Zmuszają programistów do wyboru między wyłącznością App Store’a i warunkami sklepu, co będzie nielegalne w świetle DMA (ustawy o rynkach cyfrowych), lub zaakceptowaniem nowego, również nielegalnego, antykonkurencyjnego systemu, z nowymi opłatami śmieciowymi za pobrania i nowymi podatkami Apple’a od nieprzetwarzanych płatności.”

Przez „opłaty śmieciowe” Sweeney rozumie opłaty pobierane przez Apple za aplikacje zainstalowane poza App Store’em. Ma ona wynosić 50 centów za użytkownika rocznie. Opłata dotyczy również programistów, którzy chcą korzystać zarówno z App Store’a, jak i alternatywnych sklepów z aplikacjami. Jednakże opłatę należy uiścić tylko wtedy, gdy liczba pobrań przekracza milion. Apple rezygnuje z opłaty za pierwszy milion pobrań.

Według Sweeneya, choć Epic jest zdeterminowany, aby wystartować na iOS-ie i konkurować z App Store’em, dyrektor generalny obawia się, że Apple nadal może udaremnić ten plan. Sweeney krytykuje planowany przez Apple proces otwierania sklepu z aplikacjami na iOS-a i spekuluje, że etapy procesu i przepisy dają Apple’owi możliwość odrzucenia sklepów takich jak Epic. Nie wiadomo, czy Apple faktycznie planuje to zrobić.

Obecnie nie ma dokładnego terminu uruchomienia Epic Games Store. Apple ma czas do 6 marca 2024 roku tego roku na wdrożenie środków określonych przez DMA w UE. Gdy tylko pojawi się więcej informacji na temat możliwych dat premiery, oczywiście jak zwykle damy znać!

Fortnite od Epic Games

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Epic Games