Profil Zaufany mogą mieć już 13-latkowie!

Warunkiem założenia Profilu Zaufanego przez nastolatka jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (paszport czy tymczasowy dowód osobisty) oraz weryfikacja w jednym z Punktów Potwierdzających.

Profil Zaufany od 13. roku życia
Profil Zaufany od 13. roku życia

Mając ograniczoną zdolność do czynności prawnych, 13-latkowie mogą też posiadać własny Profil Zaufany. Należy złożyć wniosek, a następnie potwierdzić go w jednym z punktów potwierdzających lub skorzystać z rozmowy wideo z urzędnikiem. Rejestracji profilu nastolatek może dokonać samodzielnie. Po złożeniu wniosku online należy w ciągu 30 dni zweryfikować swoją tożsamość w jednym z punktów potwierdzających.

Zobacz też: Jak potwierdzać logowanie do profilu zaufanego w aplikacji mObywatel?

Profil Zaufany umożliwia nastolatkom logowanie do systemów informatycznych administracji publicznej, takich jak serwis bezpiecznedane.gov.pl czy Internetowe Konto Pacjenta (IKP). 

Jak podkreśla wicepremier Gawkowski: „Korzystanie z Profilu Zaufanego może przygotować młodych ludzi do wejścia w dorosłość i zarządzania swoja dokumentacją, np. medyczną.” 

Jest to szczególnie ważne w przypadku nastolatków chorujących przewlekle i na stałe przyjmujących określoną grupę leków. Pełny dostęp do IKP uzyskają dopiero po uzyskaniu pełnoletności. Jednocześnie ich rodzice automatycznie stracą możliwość podglądu historii leczenia.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji