„Film dokumentalny „Tony Halik. Urodzony dla przygody” w czwartek na TVP1

Legendarny obieżyświat Tony Halik był podróżnikiem, dziennikarzem i filmowcem – w tym filmie poznajemy historię jednej z najbardziej barwnych postaci „podróżniczego PRL-u”.

„Tony Halik. Urodzony dla przygody”

W ostatniej dekadzie zimnej wojny niezwykle popularne programy telewizyjne z cyklu Pieprz i wanilia, które prowadził wraz z życiową partnerką Elżbietą Dzikowską, były dla milionów Polaków przysłowiowym – jedynym oknem na świat. Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować opowieści.

Kim był Tony Halik? Podróżnik, dziennikarz, filmowiec. Jego życiowe perypetie wydają się równie nieprawdopodobne jak przygody Indiany Jonesa.

Dziś trudno dociec, co z tego o czym mówił wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie pokłosiem jego wyobraźni i poczucia humoru. Film dokumentalny „Tony Halik. Urodzony dla przygody” podejmuje próbę rozwikłania fenomenu podróżnika, który dzięki swej naturalnej charyzmie, fantazji i pasji przez długie lata konsekwentnie tworzył w opowieściach samego siebie.

To historia kultywowania jego legendy przez innych oraz wielkiej tajemnicy ukrytej pod sfabrykowaną tożsamością. Obejmująca pół wieku dokumentalna epopeja, precyzyjnie zrekonstruowana z mało znanych lub nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych filmowych materiałów archiwalnych nakręconych przez Halika podczas niezliczonych podróży po całym świecie.

Tony Halik. Urodzony dla przygody – to film nakręcony przez Marcina Borchardta o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach jakie trzeba zapłacić, by mogły się ziścić. Opowieść o płynnej granicy między prawdą a fałszem, wpisanej w niezwykłe losy człowieka, który na tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi.

Najbliższa emisja filmu w czwartek 24 stycznia 2024 roku o godzinie 22:30 na TVP1.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Telewizja Polska