Tony Halik: urodzony dla przygody – zwiastun filmu

Obejrzyj zwiastun filmu dokumentalnego „Tony Halik – tu byłem”, który prezentowano podczas 17. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity 2020.

Film dokumentalny Tony Halik (2020)

Znał wszystkich, wszystkich filmował, wszyscy chcieli z nim rozmawiać: Fidel Castro, królowa Elżbieta, Evita Peron, Richard Nixon. Film dokumentalny Tony Halik – tu byłem to historia człowieka, który tak skutecznie stworzył własną legendę, że do dziś nie wiemy, co jest w niej prawdą. Cały materiał został oparty na niepublikowanych wcześniej nagraniach z prywatnego archiwum Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej oraz na wywiadzie-rzece z synem podróżnika. To opowieść o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach, jakie trzeba zapłacić, żeby mogły się ziścić. Płynna granica między prawdą a fałszem wpisana jest w niezwykłe losy człowieka, który z tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi.

Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. Dziś trudno dociec, co z tego o czym mówił wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru.

Tony Halik, a właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik, urodził się 24 stycznia 1921 w Toruniu, zmarł 23 maja 1998 w Warszawie. Był najbardziej znanym polskim podróżnikiem, dziennikarzem, pisarzem, operatorem filmowym, fotografem i autorem programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej.

Mieszkając w komunistycznej Polski, w której ludzie nie posiadali paszportów, Halik był praktycznie wszedzie , był prywatnym pilotem Evity Peron, dziennikarzem NBC, laureatem Pulitzera. „Tu byłem – Tony Halik” – to tekst, który zna każdy – nawet jeśli nie pamięta jego programów z cyklu Pieprz i wanilia nadawanego w latach 80. w telewizji.

Jego perypetie wydają się równie nieprawdopodobne, jak przygody Indiany Jonesa. W ostatniej dekadzie zimnej wojny jego niezwykle popularne programy telewizyjne były dla milionów Polaków przysłowiowym „jedynym oknem na świat”. Poza Polską praktycznie nieznany, od lat 60.-80. XX wieku w dziwny sposób pojawiał się wszędzie tam na świecie, gdzie działo się coś ważnego.

Gdzie obejrzeć film „Tony Halik – tu byłem” (2020)?

Od 4 do 18 września odbywa się edycja kinowa festiwalu Millennium Docs Against Gravity 2020 w siedmiu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Natomiast od 19 września do 4 października część filmów będzie można obejrzeć online!

Plakat filmu dokumentalnego „Tony Halik – tu byłem” (film dokumentalny Marcina Borciucha) 2020 r.

Czy Tony Halik będzie można obejrzeć online? Tego jeszcze nie wiemy, ale liczę że tak. Mieszkańcy Warszawy mogą wybrać się do kina (Kinoteka, Muranów, Iluzjon, Atlantic), żeby doświadczyć przygód Halika na dużym ekranie.

Przeczytaj także książkę „Tu byłem. Tony Halik” Mirosława Wlekłego!

Był najczęściej zestrzelanym pilotem II Wojny Światowej, francuskim partyzantem, autorem pierwszego wywiadu z Fidelem Castro, laureatem Pulitzera, prywatnym pilotem Juana Perona i odkrywcą zaginionej stolicy Majów. Albo nie był żadnym z nich. Z całą pewnością wybierał się jednak na Księżyc. Fascynująca i przewrotna biografia Tony’ego Halika jest dowodem na to, że czasem prawdziwe życie jest bardziej nieprawdopodobne niż najlepsza powieść.

Elżbieta Dzikowska i Tony Halik

Zrazu bałam się tej książki. Myślałam, że ujawnienie sekretów życia Toniego, tajemnic, których ja nawet nie znałam, w pogoni za dziennikarską sensacją przekładającą się na sprzedaż książki – może zrobić Toniemu krzywdę. Mirosław Wlekły podszedł jednak uczciwie do życia swego wyjątkowego bohatera, starał się zrozumieć motywy jego postępowania, pokazał jego – a czasem nie jego to były – wybory w kontekście czasu i wydarzeń politycznych. Dziękuję mu za to.
— Elżbieta Dzikowska

Większość z nas pamięta go z telewizji, kiedy w programie „Pieprz i wanilia”, tworząc razem z Elżbietą Dzikowską charakterystyczny tandem, opowiadał o swoich egzotycznych podróżach. Ale tak na prawdę zanim urodzony w Toruniu Mieczysław Sędzimir został Tonym Halikiem przeżył kilka różnych życiorysów. Który z nich jest prawdziwy? Odpowiedź – w trakcie podróży po Francji, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Polsce – znalazł jeden z najlepszych polskich reporterów młodej generacji, autor głośnej książki All Inclusive Mirosław Wlekły. 

źródło: Festiwalu Millennium Docs Against Gravity | Mayfly