Wkrótce iPhone’em zapłacisz nie tylko za pomocą Apple Pay

Konkurencyjne aplikacje płatności mobilnych dla Apple Pay mogą niedługo pojawić się na iPhone’ach – UE wywiera coraz większą presję na Apple.

Logo Apple Pay i iPhone z ekranem karty płatniczej

Unia Europejska utrudnia coraz bardziej życie dyrektorowi generalnemu Apple’a Timowi Cookowi. Unijne prawo dotyczące wspólnych ładowarek skłoniło firmę Apple do zastąpienia na całym świecie w iPhonie zastrzeżonego portu Lightning portem USB-C. Na mocy unijnej ustawy o rynkach cyfrowych (DMA) Apple ogłosiło także, że jeszcze w tym roku doda do iPhone’a obsługę Rich Communication Services (RCS). Oczekuje się, że będzie to również globalne posunięcie ze strony Apple.

Zobacz tez: Apple da dostęp do NFC iPhone’a konkurentom Apple Pay w UE

DMA zmusza także Apple do umożliwienia użytkownikom iPhone’a instalowania aplikacji innych firm spoza sklepu App Store, chociaż zmiana ta prawdopodobnie będzie ograniczona do 27 krajów członkowskich UE. Apple zawsze uniemożliwiał użytkownikom pobieranie aplikacji spoza sklepu, aby zapobiec przypadkowemu zainstalowaniu złośliwego oprogramowania na telefonach. W UE Apple przekaże odpowiedzialność za zapobieganie zainfekowaniu aplikacji na iPhone’ach samym właścicielom urządzeń.

Chociaż może to być słuszne postępowanie, osoby, które nie są świadome takich rzeczy, jak złośliwe oprogramowanie i trojany (a w zasadzie złośliwa aplikacja, której celem jest atak na telefon ofiary podszywając się pod mitycznego konia trojańskiego) mogą skończyć z wyczyszczonymi kontami bankowymi lub gorszą wydajnością iPhone’a. Sideloading prawdopodobnie będzie ograniczony do 27 krajów członkowskich UE – mam nadzieję, że będzie można to zablokować w Ustawieniach!

Ostatnia presja ze strony UE zmusiła Apple do ogłoszenia, że udostępni technologię NFC na iPhonie dla platform płatniczych innych firm. Umożliwi to firmom zewnętrznym w 27 krajach UE oferowanie płatności zbliżeniowych użytkownikom iPhone’a, które oferują konkurencyjne metody płatności dla Apple Pay.

Teraz Apple powiedziało dziennikowi The Wall Street Journal: „W trakcie trwających rozmów z Komisją Europejską zaproponowaliśmy zobowiązania polegające na zapewnieniu zewnętrznym programistom z Europejskiego Obszaru Gospodarczego opcji, która umożliwi ich użytkownikom dokonywanie płatności zbliżeniowych NFC.”

Podobnie jak w przypadku planów dotyczących sideloadingu, oczekuje się, że Apple umożliwi systemom płatności zbliżeniowych NFC innych firm uzyskanie obsługi iPhone’a wyłącznie w UE. Z oświadczenia Apple’a jasno wynika, że usługi płatności mobilnych stron trzecich nie będą częścią aplikacji Wallet ani Apple Pay.

Apple będzie musiało zezwolić na dostęp do technologii NFC w telefonie iPhone’a przez 10 lat, a w przypadku nieprzestrzegania tej zasady grozi mu kara w wysokości 10% światowych przychodów firmy. W przypadku Apple’a, biorąc pod uwagę przychody za rok fiskalny 2023, byłaby to ogromna kara w wysokości 38,3 miliarda dolarów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Phone Arena