Nowa definicja uzależnienia od smartfona: nowe badanie obala mity!

Nowe badania pokazują, że uzależnienie od telefonów komórkowych wynika w rzeczywistości z interakcji społecznych, które umożliwiają, a nie z samych urządzeń.

Młodzi ludzie z zatroskanymi minami na kolorowych tłach patrzący w smartfony
fot. Depositphotos

Wniosek ten, poparty eksperymentem z udziałem 86 uczestników, obala powszechne przekonanie o uzależnieniu od telefonu komórkowego (smartfona). Badanie, potwierdzające teorię zaproponowaną przez profesora Samuela P.L. Veissière’a – w 2018 roku zaobserwował on zwiększony niepokój i pobudzenie emocjonalne u uczestników pozbawionych telefonów, szczególnie wśród tych przygotowanych do interakcji społecznych.

Sprawdź też: Smartfon może rozpoznać, czy jesteś pijany, słuchając Twojej rozmowy

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Granadzie (UGR) wykazał, że to nie same telefony komórkowe powodują „uzależnienie”, ale raczej interakcje społeczne, które one ułatwiają. Badanie to, opublikowane niedawno w czasopiśmie Psicothema, stanowi pierwsze eksperymentalne wsparcie naukowe dla teorii zaproponowanej pierwotnie w 2018 roku przez Samuela P.L. Veissière’a z McGill University w Montrealu w Kanadzie.

Aby przeprowadzić eksperyment, naukowcy z UGR pracowali na próbie 86 osób, które podzielono na dwie grupy.

„W jednej z grup (grupa oczekiwań społecznych) poinstruowaliśmy każdego uczestnika, aby wysłał wiadomość za pośrednictwem WhatsAppa do swoich najbardziej aktywnych kontaktów, wyjaśniając, że zamierzają wziąć udział w ekscytującym zadaniu we wszechświecie rzeczywistości wirtualnej (ta sama wiadomość we wszystkich przypadkach)” – wyjaśnia Jorge López Puga, badacz z Wydziału Osobowości, Oceny i Leczenia Psychologicznego UGR oraz główny autor badania.

Drugiej grupy (kontrolnej) nie poproszono o przesłanie tej „ekscytującej” wiadomości swoim kontaktom.

„Następnie poprosiliśmy obie grupy osób o wyłączenie powiadomień i pozostawienie telefonów komórkowych ekranem do dołu na stole podczas wykonywania nietypowej czynności w środowisku wirtualnej rzeczywistości. Kiedy interakcja z zadaniem w wirtualnej rzeczywistości dobiegła końca, pozostawiliśmy uczestników bezczynnych bez możliwości korzystania z telefonów. Po tym okresie nicnierobienia umożliwiliśmy wszystkim uczestnikom powrót do korzystania z WhatsAppa” – zauważa badacz.

Aktywność elektrodermalna

W trakcie całego procesu naukowcy z UGR mierzyli aktywność elektroskórną skóry, parametr uznawany za wskaźnik aktywności naszego autonomicznego układu nerwowego, czyli rodzaj fizjologicznej miary lęku.

„Zaobserwowaliśmy, że w trakcie eksperymentu grupa oczekiwań społecznych była bardziej napięta. Odkryliśmy również, że w tej grupie pojawił się większy niepokój, gdy poproszono ich o zaprzestanie korzystania z telefonów komórkowych. Co więcej, gdy ponownie pozwolono im korzystać z telefonów, w tej grupie poziom pobudzenia emocjonalnego był znacznie wyższy” – mówi López Puga.

Wyniki pokazują, że telefony komórkowe nie są przyczyną problemów psychologicznych, ale raczej sposób i powód korzystania z nich mogą lepiej wyjaśniać niektóre problemy psychologiczne.

Odniesienie: „Social Expectancy Increases Skin Conductance Response in Mobile Instant Messaging Users”  „Oczekiwania społeczne zwiększają reakcję przewodnictwa skóry u użytkowników mobilnych komunikatorów internetowych”, autorzy: Ana María Ruiz-Ruano García, Ana Sánchez-Kuhn, Pilar Flores i Jorge López Puga, 2023, Psicothema. DOI: 10.7334/psithema2022.362

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Psicothema | SciTechDaily
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos