Egzoszkielet Hypershell ma nas wyswobodzić z ludzkich ograniczeń

Celem egzoszkieletu Hypershell Omega jest zapewnienie naszym nogom mocy konia podczas ekstremalnych wędrówek czy uprawiania sportów.

Egzoszkielet Hypershell

Jeden z najbardziej dziwacznych projektów na Kickstarterze w 2023 roku wkrótce zaowocuje serią produktów, których zadaniem będzie stworzenie nowej rasy nadludzkich poszukiwaczy przygód na świeżym powietrzu. Hypershell Omega pojawił się na Kickstarterze w marcu zeszłego roku jako nadający się do noszenia zestaw robotycznych nóg napędzanych sztuczną inteligencją, który ma zapewnić człowiekowi moc konia w środowisku wysokoalpejskim, aby zrównoważyć ciężar plecaka, zwiększyć naturalny zasięg i ułatwić poruszanie się w podróży. Kampania odniosła sukces w wysokości 1 miliona dolarów, a teraz chiński startup przygotowuje się do zaprezentowania swoich dwóch najnowszych udoskonaleń na targach CES 2024.

Hypershell natychmiast się wyróżnia, będąc obiektem odstającym w przestrzeni egzoszkieletu. Podczas gdy większość egzoszkieletów, które widzieliśmy na przestrzeni lat, ma na celu wykonywanie podstawowych, powtarzalnych zadań w miejscu pracy lub w codziennym środowisku, Hypershell zasadniczo chce odciąć linkę od technologii egzoszkieletów i wypuścić swoje robo-nogi w wysoce zmienne i nieprzewidywalne środowisko dzikiej przyrody.

Zamiast ograniczać się do prostych, pojedynczych czynności, takich jak krótkie spacery po płaskim terenie, Hypershell pomaga alpinistom zdobywać szczyty, wędrowcom wydłużać wędrówki, a biegaczom przełajowym cieszyć się szybszymi i płynniejszymi biegami po nierównym terenie.

Prototypowy egzoszkielet Hypershell Omega ma tryby pracy i obsługuje prędkość do 20 km/h w „trybie hiper”

Hypershell Omega, kiedy pojawił się po raz pierwszy na Kickstarterze, wydawał się czymś więcej niż prostym rusztowaniem i wiele osób było raczej zaskoczenych, że ostatecznie przyciągnął ponad 2000 darczyńców, którzy przekazali ponad 9 milionów HK (około 1,2 miliona dolarów). Sądząc po komentarzach do kampanii, zwolennicy tego produktu wciąż czekają na swoje rzeczywiste egzoszkielety, więc Hypershell nie wyszedł jeszcze całkiem z etapu vaporware, ale ulepsza swój egzoszkielet oraz dostarcza aktualizacje o postępach prac.

Mężczyzna w górach z egzoszkieletem Hypershell

Niezależnie od tego, czy pierwsze egzoszkielety przygodowe zaczną trafiać do zwolenników w najbliższej przyszłości, czy nie, Hypershell zaprezentuje swoje najnowsze udoskonalenia na targach CES, które oficjalnie rozpoczynają się we wtorek, 9 stycznia 2024 roku. Hypershell zaprezentuje dwa różne modele górskich egzoszkieletów: ProX i GoX-a.

Hypershell nie podał jeszcze szczegółów GoX, ale potwierdza, że ProX będzie miał specyfikacje bardzo zbliżone do prototypu Omega, który pokazał podczas kampanii na Kickstarterze. Zaprojektowany dla biegaczy, długodystansowych pieszych wędrówek i innych entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu, terenowy sprzęt do noszenia ProX przekaże do 800 watów (1 KM) mocy silnika na nogi poszukiwacza przygód za pośrednictwem jednego zasilanego i ośmiu pasywnych przegubów. Zmniejszy obciążenie mięśni podczas pieszych wędrówek i wspinaczki w terenie górskim i zrównoważy ciężar do 66 funtów (30 kg), na przykład ten noszony w plecaku.

Hypershell zapowiada najnowszą iterację egzoszkieletu przed targami CES 2024

Silnik AI Hypershell pozwoli ProX lepiej przewidywać i dostosowywać się do indywidualnych ruchów użytkownika. Urządzenie noszone na pasie o masie 2 kg można złożyć, co ułatwia przenoszenie i przymocowanie do plecaka, gdy nie jest używane. Będzie działać w temperaturach tak niskich jak -20 ℃ (- 4°F) i zapewnia wodoodporność IP54.

Mężczyzna biegający z egzoszkieletem Hypershell

Od czasu pierwszego wprowadzenia na Kickstarterze w zeszłym roku firma Hypershell dodała akumulator o większym rozmiarze, który zapewnia jego egzoszkieletowi zasięg do 35 km. Najnowsze zdjęcia Hypershell pokazują dodanie większej skrzynki na sprzęt z tyłu urządzenia i dysków na górnych nóżkach.

Nadal wielu sceptyków nie jest całkowicie przekonanych, że egzoszkielet Hypershell jest czymś, co „zrewolucjonizuje eksplorację na świeżym powietrzu”, ale nie możemy zaprzeczyć, że jesteśmy zainteresowani jego ewolucją i działaniem w rzeczywistych warunkach. Na razie jednak musimy zadowolić się salonowymi warunkami targów CES.

Egzoszkielety górskie są obecnie reklamowane w cenach przedsprzedażowych od 599 do 1299 dolarów na stronie internetowej Hypershell.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Hypershell | New Atlas