Surrealistyczne mutacje na akrylowych ilustracjach Martina Jarriego

Słonie z niebieskimi łuskami i fajkowatymi trąbami, kobieta nosząca ogromny bouffant pełen ptaków i rolnik trzymający drzewo z korzeniami przypominającymi żyły lub jelita to tylko niektóre z nieziemskich postaci pojawiających się na ilustracjach Martina Jarriego.

„Bestioles” i  „Horticulteur” autorstwa Martina Jarriego
„Bestioles” i „Horticulteur” autorstwa Martina Jarriego

Francuskiego artystę pociągają mutacje i ciekawe połączenia, wypaczanie proporcji ciała lub przekształcanie dwóch stworzeń w dziwne hybrydy. „Najbardziej interesuje mnie tworzenie wyimaginowanych istot, zwierząt i ludzi, pod moim ołówkiem lub pędzlem” – mówi. „W okresie dojrzewania i młodości odkrycie surrealizmu od Giorgio de Chirico po Magritte’a poprzez Marcela Duchampa było dla mnie bardzo ważne”.

Niezależnie od tego, czy pracuje nad zleceniem, czy nad projektem osobistym, Jarrie zaczyna od minimalnego szkicu, zanim wybierze podłoże do swoich prac akrylowych – papier, płótno, a czasem drewniane skrzynki na produkty. „Nigdy nie maluję na białym tle, ale zawsze jest ono już zabrudzone farbą (resztki palety, dna tuby itp.)” – zauważa, co widać także w smugach i plamach występujących na obwodzie jego prac.

Czasami jednak początkowy rysunek nie przekłada się na większą ilustrację. Jarrie zgromadził kolekcję szkicowników z ostatnich trzydziestu lat, do których odwołuje się, gdy potrzebuje inspiracji.

„Tête +oiseaux” i „Les 2 géants” autorstwa Martina Jarriego
„Tête +oiseaux” i „Les 2 géants” | fot. Martin Jarrie

Jest mnóstwo porażek, niedokończonych rysunków… Kiedy utknę, konsultuję je i czasami znajduję rozwiązania w rysunkach, które wydają mi się niezadowalające, ale które nagle otwierają przede mną nowe możliwości. A potem jest jak zawsze w przypadku blokady… Przeglądam książki w mojej bibliotece, książki o sztuce, katalogi wystaw, książki o przyrodzie, zwierzętach, mapy nieba, stare mapy morza itp.

tłumaczy Martin Jarrie

Może Cię zainteresować też: Ręcznie rysowana mapa „Wild World” nie tylko dla wielbicieli zwierząt!

Powstałe prace są pełne nieoczekiwanych osobliwości i teksturowanych szczegółów, które artysta opisuje jako bezpośrednie przełożenie pomysłu lub myśli na „sensację… Przyjemnością rysowania jest dać się zaskoczyć” – mówi. „Coś ucieka.”

„Main” i „Fenouil” autorstwa Martina Jarriego
„Main” i „Fenouil” | fot. Martin Jarrie

Najnowsze zamówienia Jarriego obejmują sezonowy projekt etykiety dla Staple Gin oraz projekt książki dla Vista Alegre. Więcej jego prac znajdziesz na jego oficjalnym profilu na Instagramie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródła: © Martin Jarrie | Colossal