Ręcznie rysowana mapa „Wild World” nie tylko dla wielbicieli zwierząt!

Ponad 1600 ręcznie narysowanych zwierząt przez Antona Thomasa wędruje po Ziemi na tej wyjątkowej mapie „Dzikiego Świata”.

„Wild World” Anton Thomas - ręcznie rysowana mapa zoologiczna świata
„Wild World” Anton Thomas – ręcznie rysowana mapa zoologiczna świata

Ta skrupulatnie szczegółowa mapa „Wild World” (pol .Dziki Świat) Antona Thomasa była tworzona przez całe trzy lata, a teraz może nas zabrać w przepiękną zoologiczną podróż dookoła świata. Thomas zaczął tworzenie swojego dzieła w lipcu 2020 roku i ukończył ją lipcu tego roku — wyrenderował w sumie 1642 dzikich zwierząt na mapie „Wild World”, a wszystkie rozsiane są po siedmiu kontynentach i pięciu oceanach Ziemi.

Urodzony i wychowany w Nowej Zelandii, Thomas dorastał w obszarze otoczonym naturalnym pięknem i już w młodości zainspirował się do rysowania map. W 2011 roku odbył zmieniającą życie podróż do Ameryki Północnej, zaczynając od Kalifornii, następnie przemierzył wiele stanów, a ostatecznie udał się na północ, odwiedzając różne regiony Kanady, a następnie zasiadł do pracy na swoim nieprawdopodobnym płótnem.

„Pod koniec 2012 roku mieszkałem w Montrealu. Pracowałem jako kucharz – niezbyt szczęśliwy moment – i przygotowywałem się do powrotu do Nowej Zelandii, kiedy moja współlokatorka zaproponowała, żebym narysował coś z naszej lodówki” – powiedział Thomas dla serwisu Colossal. „To była stara lodówka pokryta plamami, więc pomalowała ją białą farbą domową, a ja zabrałem się do rysowania obrazkowej mapy całej Ameryki Północnej. Skończyło się na tym, że spędziłam sześć tygodni przed lodówką. To doświadczenie było dla mnie głęboko poruszające i wiedziałem, że muszę to rozwinąć”..

Gdy ponownie zainteresował się kartografią, Thomas zaczął rysować mapę Ameryki Północnej, która była tak szczegółowa, że jej ukończenie zajęło pięć lat. Po przeprowadzce do Melbourne, gdzie obecnie mieszka, zaczął planować globalną edycję i tak narodził się „Wild World”. „Nie miałem planu. Chciałem stworzyć tylko mapę świata z kilkoma zwierzętami” – mówi artysta. „Dopiero gdy rysowałem przez sześć miesięcy, zacząłem rozumieć, jakie to skomplikowane”.

Thomas szacuje, że prawie jedną trzecią czasu i pracy włożonej w tworzenie mapy poświęcił badaniu siedlisk zwierząt i geografii fizycznej, aby zapewnić jak największą dokładność.

Fragment mapy „Wild World” autorstwa Antona Thomasa
Fragment mapy „Wild World” autorstwa Antona Thomasa

Jest tak wiele złych doniesień na temat stanu naszej planety w wyniku naszych działań: utrata różnorodności biologicznej, zmiany klimatyczne, zapaść ekologiczna — a ludzie dorastają bez nadziei na przyszłość. A nadzieja jest kluczowym składnikiem inspirujących zmian. Dlatego powstała mapa „Wild World”, aby przypomnieć, że planeta pozostaje dzika nawet w XXI wieku.

Każdy element, począwszy od terenu, poprzez nazwy miejscowości, a skończywszy na szerokiej gamie gatunków, są narysowane ręcznie kredką i długopisem. Wykorzystując projekcję Naturalnej Ziemi jako szablonu, mapa skupia się na stworzeniach występujących w określonych regionach, a nie na granicach politycznych czy miastach, podkreślając dziką przyrodę planety.

„«Dziki Świat» to miejsce, które wciąż istnieje — świat, o który nadal można dbać, pielęgnować go i chronić” – mówi Thomas. „Może się to wydawać idealistycznym portretem Ziemi, ale nie pokazuje niczego, czego by tam nie było. Każdy gatunek, każde siedlisko jest nadal z nami. Chcę, żeby ta mapa wzbudziła nadzieję, pokazała, jak dziki jest świat i ile jeszcze jest do ocalenia”

Drukowaną wersję mapy „Wild World” o wymiarach 1280 x 685 mm (50 x 27 cali) można zamówić na stronie internetowej Thomasa w cenie 175,95 euro Dostępne są także inne jego prace, które równiez można zawiać w różnych formatach i cenach. Możesz także śledzić jego profil na Instagramie (@anton.thomas), aby być na bieżąco z jego pracami i podglądać, jak powstają.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: zdjęcia © Anton Thomas | Colossal