Steam rezygnuje ze wsparcia dla systemów Windows 7, 8 i 8.1

Już tylko mniej niż 1% użytkowników Steama korzysta łącznie z systemów operacyjnych Windows 7, 8 i 8.1, dlatego Valve zdecydowało, że czas o nich zapomnieć.

Klawisze na klawiaturze z logo Steam, Windows i klawisz Alt
fot. Depositphotos

Firma Valve oświadczyła już wcześniej, że nie będzie już wspierać systemów Windows 7, 8 i 8.1, co pozostawi graczy posiadających starsze komputery bez obsługi Steama na tych platformach. Dane zebrane z ankiet wskazują, że bardzo mały procent użytkowników Steama nadal korzysta ze starszych systemów operacyjnych.

Zakup nowego komputera jest prawdopodobnie najlepszą opcją dla tych, którzy chcą nadal korzystać z platformy Steam, ponieważ aktualizacja do systemu Windows 11 może nie być możliwa w przypadku komputerów zaprojektowanych dla systemu Windows 8.1 lub starszego.

Na początku 2023 roku gracze korzystający ze starszych komputerów PC otrzymali złe wieści, gdy dowiedzieli się, że Valve zamierza ograniczyć obsługę Windows 7, 8 i 8.1 w 2024 roku. Firma Valve nie chciała zwlekać, dając graczom ścisły termin do 1 stycznia 2024 roku na aktualizację swoich komputerów. Teraz, gdy mamy już nowy rok, użytkownicy starszych komputerów będą musieli dokonać aktualizacji lub korzystać ze Steama w wersji niewspieranej.

Wiadomość ta pojawia się po tym, jak Valve zauważyło, że wielu użytkowników odchodzi od starszych systemów operacyjnych. Firma przeprowadza ankiety na komputerach swoich użytkowników i zbiera dane, aby lepiej zrozumieć, czego używają gracze PC do grania w swoje gry. Dane z ankiety Steam dotyczącej sprzętu i oprogramowania z listopada 2023 roku wykazały, że 0,81% użytkowników Steama korzysta łącznie z systemów Windows 7, 8 i 8.1. W porównaniu z udziałem Windowsa 10 wynoszącym 53,53% i Windowsa 11 wynoszącym 42,04%.

W grudniu dane wyglądają już następujące:

Udział wersji systemów operacyjnych Windows użytkowników Steam (dane za grudzień 2023 r.)
Udział wersji systemów operacyjnych Windows użytkowników Steam (dane za grudzień 2023 r.)

Jak stwierdzono na stronach pomocy technicznej Steama: Po [1 stycznia 2024 r.] istniejące instalacje klienta Steam pod tymi systemami operacyjnymi nie będą już otrzymywać żadnych aktualizacji, w tym aktualizacji zabezpieczeń. Pomoc techniczna Steama nie będzie w stanie zapewnić użytkownikom pomocy technicznej w przypadku problemów związanych ze starymi systemami operacyjnymi, a Steam nie będzie w stanie zagwarantować ciągłej funkcjonalności usługi Steam pod nieobsługiwanymi wersjami systemów operacyjnych.

Niestety, maruderów, którzy będą chcieli uaktualnić swoje systemy operacyjne, czeka lekki szok. We wrześniu 2023 roku Microsoft naprawił lukę, która umożliwiała użytkownikom bezpłatną aktualizację z Windows 7 do 11. Biorąc pod uwagę rygorystyczne wymagania sprzętowe systemu Windows 11, jest mało prawdopodobne, aby komputer PC zaprojektowany dla systemu Windows 8.1 lub starszego był wystarczająco nowoczesny, aby natywnie obsługiwać system Windows 11. W związku z tym najlepiej dokonać kupić nowy komputer, aby móc dalej korzystać ze Steam.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Steam | XDA Developers
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos