Gry mobilne i konsolowe dominują na rynku gier wideo w 2023 roku

Według najnowszego raportu na temat stanu rynku gier na świecie wynika, że najbardziej dochodowe będą gry mobilne i gry na konsole.

Rynek gier mobilnych na świecie w 2023 roku (przychody wg platform/rodzaju)
Rynek gier mobilnych na świecie w 2023 roku (przychody wg platform/rodzaju) | fot. Newzoo

Podczas gdy gry w przeglądarkach komputerowych stracą w tym roku na znaczeniu, zgodnie z ostatnią prognozą Newzoo, tytuły wydane na konsole okażą się znaczącym motorem przychodów, oczywiście obok gier mobilnych, które są mistrzami w uzyskiwaniu przychodów. Kluczowym motorem wzrostu są również gry wydawane na konsole takie jak Sony PlayStation 5, Nintendo Switch czy Microsoft Xbox Series S i X.

Zobacz też: Rynek gier mobilnych w 2021 roku – większy niż PC i konsolowy razem wzięte

Jak sugerują najnowsze dane Newzoo, gry konsolowe wygenerują przychody w wysokości 56 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,4% w stosunku do 2022 roku. Według analityków Newzoo można to wytłumaczyć opóźnieniem, w którym wysokobudżetowe tytuły wreszcie ujrzą światło dzienne w 2023 roku — chodzi o wydane już Hogwarts Legacy, Final Fantasy XVI i The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, a także nadchodzące tytuły, takie jak Starfield i Spider-Man 2.

Niemniej, gry mobilne nadal są najbardziej lukratywnym segmentem w branży gier, z przewidywanymi przychodami na poziomie prawie 93 miliardów dolarów, chociaż powolny wzrost przychodów może wskazywać na początek nasycenia rynku.

W sumie, branża gier odnotuje szacunkowy przychód z oprogramowania w wysokości 188 miliardów dolarów w 2023 roku, z czego większość zostanie wygenerowana w regionach Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Północnej.

Liczba graczy gier wideo na świecie wg regionu (2023)
Liczba graczy gier wideo na świecie wg regionu (2023) | fot. newzoo

To sprawia, że branża gier wideo jest sektorem rozrywki o największym potencjale przychodów. W 2021 roku jego szacunkowe zarobki były wyższe niż łączne zarobki z filmów i nagrań muzycznych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Newzoo | Statista