Robotomysz NeRmo ma giętki kręgosłup i zwinne łapki!

Dzięki przegubowemu kręgosłupowi ten robot-mysz może sprytnie przemieszczać się i wykonywać manewry przy małym promieniu skrętu.

Robot-mysz NeRmo

Przez lata czworonożne roboty, na których czele stoją takie firmy jak Spot i Boston Dynamics, mocno pobudzały naszą wyobraźnię. Te roboty przeszły różne ulepszenia, dając początek robotowi psu, który może teraz chodzić, skakać i manewrować jak prawdziwy. Mimo że konstrukcja tych robotów jest już bardzo wyrafinowana, należy ją udoskonalić pod kątem powszechnych zastosowań.

Krokiem naprzód w tym kierunku może być mysi robot NeRmo z przegubowym kręgosłupem opracowany przez wspólne zespoły badawcze z Politechniki w Monachium, Politechniki w Norymberdze i Uniwersytetu Sun Yat-Sena w Chinach. Giętkość kręgosłupa pozwala myszce NeRmo na pełną kontrolę i stabilizację ciała, co zapewnia jej bardziej zrównoważone oparcie, zwinność i chód przypominający prawdziwego gryzonia z biologicznym kręgosłupem.

Ta mysz z elastycznym kręgosłupem i ścięgnami jest pierwszą interpretacją czworonoga z zaawansowanym kręgosłupem, w przeciwieństwie do czworonożnych robotów, których anatomiczne naśladowanie kończy się jedynie na zdolnościach motorycznych opartych na nogach.

Tak, mogą chodzić, skakać, a nawet wykonać kilka ruchów tanecznych, ale NeRmo potrafi to i więcej. Podczas gdy inne poruszają się i działają jak roboty, badacze pod przewodnictwem Zhenshana Binga uważają, że ich mysz – z kręgosłupem i ścięgnami – może poruszać się i obracać się równie sprawnie jak jej biologiczny odpowiednik.

Widok z góry na kręgosłup robota-myszy NeRmo
Widok z góry na kręgosłup robota-myszy NeRmo

NeRmo to robot-mysz o zwinnych nogach, który pozostawia po sobie wyzwania związane z ruchem i regulacją zgięcia kręgosłupa, które udowodniły inne czworonogi stosujące podobne usprawnienia kręgosłupa – jak w przypadku robota Cheetah firmy Boston Dynamics. Robot z częściami wydrukowanymi w 3D i Raspberry Pi jako mózgiem posiada system sensoryczny, który może podejmować decyzje i nawigować autonomicznie.

NeRmo to eksperymentalny robot, który pomaga zrozumieć umiejętności poruszania się czworonogów z tego typu kręgosłupem. Wyniki są dość optymistyczne, co oznacza, że jego rozwój może stanowić obiecującą inspirację dla kolejnych małych, zwinnych robotów tego typu.

Zdaniem zespołu badawczego konstrukcja modułowego robota NeRmo jest tania ze względu na proces budowy. Badania pokazują, że dzięki przegubowemu kręgosłupowi zautomatyzowana mysz może dostosować swoją postawę, wydłużyć krok, aby chodzić szybciej i wykonywać zwinne manewry w małym promieniu skrętu oraz podczas chodzenia.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Zhenshan Bing | Yanko Design