2023 rok w wyszukiwarce Google!

Sprawdź podsumowanie 2023 roku w wyszukiwarce Google w Polsce: od wyborów, marszałka sejmu, Oppenheimera, Znachora, Beyoncé po memy „bejba”.

Rok 2023 w wyszukiwarce Google. (Polska)

Doroczne zestawienie haseł najszybciej zyskujących na popularności Rok w wyszukiwarce od Google’aw ciekawy sposób pokazuje, co nas interesowało, co przykuło naszą uwagę, co budziło emocje lub obawy w minionym roku. Wiodącym tematem w 2023 roku były wybory parlamentarne – oraz to, co działo się zarówno w czasie kampanii, jak i po ogłoszeniu wyników.

Tematy polityczne, w szczególności hasła związane z wyborami parlamentarnymi, zdominowały tegoroczne zestawienie Rok w wyszukiwarce. Polki i Polacy wyszukiwali również informacje o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się filmy Oppenheimer i Barbie, z których ostatecznie to ten pierwszy zajął pierwsze miejsce na liście filmowej, a podium zamknęła Zielona granica Agnieszki Holland. Nie zabrakło również pytań o popularnego burgera, bambika i… o to, co robi marszałek sejmu.

Wśród haseł trendujących znalazły się między innymi: wyniki wyborów, debata TVP, marsz 4 czerwca, marsz Miliona Serc. Sprawdzaliśmy sondaże wyborcze, kto startuje w wyborach i kto wygrał debatę, ale też zadawaliśmy wiele pytań dotyczących procesów wyborczych, m.in.: jak głosować, jak wygląda karta do głosowania, jak zmienić miejsce głosowania, a nawet dlaczego nie brać udziału w referendum.

Wśród powyborczych wyszukiwań królowały zapytania o wyniki i o to, co dalej: kto wygrał wybory, kto zostanie premierem, kto go wybiera i kto utworzy rząd. Warto dodać, że w wyjątkowy sposób komentowaliśmy kampanię i wyborcze wyścigi. W kategorii „memy” na podium znaleźć można hasła związane z wyborami, Hołownią, debatą, a dalej – Konfederacją.

Nie mniej emocji wzbudziła legionella. Fala zakażeń tą bakterią wywołała sporo zamieszania. Pytaliśmy, co to jest legionella i jak można się nią zarazić. Wśród najszybciej zyskujących na popularności haseł znalazły się również wydarzenia zagraniczne, w tym konflikt izraelsko-palestyński i zapytania, które pomagały nam zrozumieć, co się dzieje w tym regionie, na przykład: co to jest Hamas, dlaczego Hamas atakuje Izrael, czy Izrael jest w NATO lub gdzie jest Palestyna.

Rok 2023 w wyszukiwarce Google. (Polska)

Interesowano się także trzęsieniem ziemii w Turcji, koronacją Karola III, a także misją kosmiczną Chandrayaan-3, w ramach której na Księżyc poleciał lądownik Vikram. Pojazd bezpiecznie osiadł na powierzchni Srebrnego Globu w rejonie bieguna południowego. Indie zostały w ten sposób pierwszym krajem, który wylądował właśnie w tym rejonie Księżyca.

Rozrywka na dużym ekranie, w smartfonie i na stadionach

W tym roku nie mogliśmy narzekać na na brak rozrywki. Na dużych ekranach pojawiły się wyczekiwane premiery, a sporo interesujących nowości, w tym polskich produkcji, trafiło na platformy streamingowe. Sale koncertowe i stadiony wypełniły się fanami muzycznych gwiazd. W kategorii „film” pierwsze miejsca to Oppenheimer i Barbie.

Zbieżność lipcowych premier tych filmów, których akcja dotyczy zupełnie różnych światów, sprawiła że internet na moment opanował fenomen Barbenheimer. Miłośników rodzimych produkcji może ucieszyć fakt, że następne trzy pozycje na liście zajmują polskie filmy: Zielona Granica, Heaven in Hell oraz Znachor. Nieopodal, na miejscu siódmym, znalazł się polski kandydat do Oscara – Chłopi. Nie zabrakło też oscarowego laureata za najlepszy film – Wszystko wszędzie naraz.

Wśród seriali, aż połowa jest produkcji polskiej: w zestawieniu znajdziemy seriale historyczne Dom pod Dwoma Orłami oraz Dewajtis, a także Dziewczynę i kosmonautę, Infamię oraz Warszawiankę. Szczyt listy tej kategorii podbijają jednak zagraniczne hity: na pierwszym miejscu znajdziemy hitową komedię grozy Wednesday, na drugim postapokaliptyczne The Last of Us, a podium zamyka komediodramat Ginny & Georgie.

Rok 2023 w wyszukiwarce Google. (Polska)

Gratką dla fanów muzyki były koncerty zarówno zagranicznych, jak i rodzimych gwiazd. Największe zainteresowanie wzbudził koncert Beyoncé, a także to, jaka była cena za bilet na niego. Emocji dostarczyły też inne gwiazdy, w tym Imagine Dragons, Ed Sheeran, Depeche Mode, Pink czy The Weeknd. Zestawienie nie ominęło polskich muzyków. Wśród nich znaleźć można PRO8L3M, Genzie, Dawida Podsiadło i Sanah.

Rozrywka to także humorystyczne komentarze internautów do bieżących wydarzeń. W tym roku trendujące memy odzwierciedlały świat polityki, sportu i świata celebrytów. Podium to memy po wyborach, o Szymonie Hołowni oraz te związane z debatą TVP.

Obrazkami komentowaliśmy też Fernando Santosa czy koronację Karola III. Nie zabrakło też akcentu z tegorocznej Eurowizji. Fani tego konkursu wymyślili dla polskiej reprezentantki żartobliwy zwrot, co miało związek z utworem „Solo”, który gwiazda zaczynała słowem baby, zaśpiewanym jako bejba.

25 lat wyszukiwarki Google: najczęściej wyszukiwane osoby, miejsca i rzeczy wszech czasów

W tym roku Google świętuje swoje 25. urodziny – dlatego postanowił cofnąć się w czasie i prześledzić trendy, które przez lata wzbudzały zbiorową ciekawość. Dwie dekady danych z Trendów Google pokazują wspólną ciekawość – na całym świecie często inspirują ludzi te same momenty i szukamy tych samych odpowiedzi.

Piłka nożna, najpopularniejsza na świecie dyscyplina sportowa i Cristiano Ronaldo, najczęściej wyszukiwany piłkarz, pokazują miłość do gry, która przekracza granice. Najczęściej wyszukiwana fraza w kategorii jak pomóc to jak pomóc ludziom. A emoji serca, najczęściej wyszukiwane emoji, ujawnia kolejny uniwersalny temat.

Infografika: 25 lat w wyszukiwarce Google

A jak wyglądały wyszukiwania muzyczne ćwierćwiecza? Wśród najpopularniejszych wyszukiwań w kategorii muzyki znalazły się: muzyka do wstępu Gwiezdne Wojny – uznawana za jeden z najbardziej charakterystycznych motywów filmowych wszech czasów, muzyczne intro do serialu Gra o tron – pełna emocji i napięcia, doskonale oddająca klimat serialu oraz ścieżka dźwiękowa do filmu Zmierzchu, który pomógł spopularyzować gatunek romantycznego fantasy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Polska