Arcydzieła kinematografii i nowe dokumenty w grudniu na TVP Historia

W grudniu 2023 roku kanał TVP Historia zaprasza na klasykę światowego kina oraz na premiery filmów i cykli dokumentalnych.

Kadr z filmu „Upadek Cesarstwa Rzymskiego”
Kadr z filmu „Upadek Cesarstwa Rzymskiego”

W grudniu TVP Historia zaprasza na klasykę kina oraz na premiery filmów i cykli dokumentalnych. Już od 1 grudnia 2023 roku o godz. 23:25 emisja jednego z najbardziej docenianych dramatów wojennych w historii kina film „Łowca jeleni”. Wśród produkcji dokumentalnych nie zabraknie premier. Widzowie poznają m.in. historię organizacji KARTA, wciągającą opowieść o ludziach, którzy poświęcili całe swoje życie, by dokumentować polską historię z perspektywy zwykłego człowieka. 11 grudnia cykl „Odwieczna przeszkoda” opowie o długich, skomplikowanych i dziś nieco zapomnianych relacjach Polski i Prus Hohenzollernów. 

Przeczytaj również: TVP uruchomiło kampanię informacyjną dotyczącą zmiany standardu nadawania w MUX-3

W grudniu 2023 roku na antenie TVP Historia m.in. : „Łowca jeleni” (piątek, 1 grudnia o godz. 23:25, powtórka niedziela, 3 grudnia o godz. 21:00) – nagrodzony pięcioma Oscarami i nominowany do czterech kolejnych dramat wojenny Michaela Cimino z 1978 roku, który opowiada o wojnie wietnamskiej oczami trzech przyjaciół. W rolach głównych: Robert De Niro, Christopher Walken, John Savage, Meryl Streep i John Cazale.

„Trzy dni Kondora” (piątek, 8 grudnia o godz. 23:30, powtórka w sobotę, 9 grudnia o godz. 20:10) – nominowany do Oscara oraz Złotego Globu thriller polityczno-szpiegowski w reżyserii Sydneya Pollacka. To opowieść o pracowniku CIA, który trafia w sam środek morderczej gry o władzę. W rolach głównych: Robert Redford, Faye Dunaway, Max von Sydow oraz Cliff Robertson.

„Dien Bien Phu” (wtorek, 12 grudnia o godz. 21:00) – nominowany do nagrody Cezara francuski dramat wojenny z 1992 roku w reżyserii Pierre’a Schoendoerffera. To oryginalna opowieść o decydującej bitwie I wojny indochińskiej, która okazała się początkiem końca kolonializmu francuskiego.

„Czas Apokalipsy” (czwartek, 14 grudnia o godz. 20:45, powtórka piątek, 15 grudnia o godz. 23:25) – dramat wojenny w reżyserii Francisa Forda Coppoli, który zdobył dwa Oscary i był nominowany do sześć kolejnych. To historia kapitana Willarda, który otrzymuje misję odnalezienia i zlikwidowania pułkownika Kurtza. To również skarbnica kultowych cytatów, scen i muzyki, która przeszła do historii kina. W rolach głównych: Marlon Brando, Martin Sheen, Robert Duvall i Frederic Forrest.

„Upadek Cesarstwa Rzymskiego” (czwartek, 21 grudnia o godz. 21:05, powtórka piątek, 22 grudnia o 23:30) – kostiumowy dramat, zdobywca Złotego Globu i nominowany do Oscara za wyjątkową muzykę w 1965 roku. To jedna z najlepszych produkcji historycznych opowieść o rządach Kommodusa i schyłku rzymskiego imperium. W rolach głównych: Christopher Plummer, Sophia Loren czy Alec Guinness.

W grudniu na widzów czekają również premiery filmów i cykli dokumentalnych. We wtorek, 5 grudnia o godz. 16:55 w paśmie „Historia Polski” wyemitowany zostanie dokument „Karta. Archipelag pamięci” – wciągająca opowieść o ludziach, którzy poświęcili całe swoje życie, by dokumentować polską historię z perspektywy zwykłego człowieka. Film opowiada nie tylko o poświęceniu, ale i o bezprecedensowych dokonaniach, które zmieniały świadomość historyczną polskiego społeczeństwa.

W poniedziałek, 11 grudnia o godz. 20:00 film „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?”opowiada o tajemniczej katastrofie w dzisiejszej Zambii, w której zginął Dag Hammarskjöld, ówczesny sekretarz generalny ONZ. Do dziś w tej sprawie wypływają nowe dokumenty, archiwa i poszlaki, sugerujące udział w katastrofie najwyższych rangą polityków i urzędników państwowych. 

W poniedziałek, 11 grudnia o 15:25 początek cyklu „Odwieczna przeszkoda”. To opowieść o skomplikowanych i wciąż nie dość znanych relacjach Polski i Prus, których konsekwencje są odczuwalne do dziś. W programie wystąpią goście specjalni: profesorowie i znawcy historii. 

Cykl „Odwieczna przeszkoda” będzie emitowany w TVP Historia do końca grudnia, o godz. 15:25, codziennie od poniedziałku do piątku, poza  Świętami Bożego Narodzenia. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Telewizja Polska