Firmware 5.16.5 dla czytników Kindle już jest!

Firma Amazon udostępniła aktualizację oprogramowania czytników Kindle w wersji 5.16.5 — tym razem jest trochę nowych funkcji.

Firmware 5.16.5 dla czytników Kindle

Niecały miesiąc od udostępniania wersji Kindle Software 5.16.4, firma Amazon wypuściła właśnie kolejną aktualizację oprogramowania układowego w wersji 5.16.5 (listopad 2023) dla nowszych modeli czytników e-booków Kindle. W przypadku czytnika Kindle Scribe jest trochą więcej zmian, ale właściciele pozostałych czytników też mogą cieszyć się jedną, wyczekiwaną funkcją.

Może Cię zainteresować też: Amazon zamyka aplikację mobilną ComiXology i łączy ją z Kindle

Uaktualnienie Kindle Firmware 5.16.5 jest dostępne do pobrania na wybranych czytnikach 10. i 11. generacji, czyli tych wydanych po 2018 roku — są to: podstawowa wersja czytnika Kindle 10 i 11, Kindle Paperwhite 4 i Paperwhite 5, Kindle Oasis 3 oraz Kindle Scribe. Starsze modele czytników, pozostają z zainstalowaną wersją 5.16.2.1.

Wspólna nowość dla wszystkich modeli to zmiana widoku kolekcji, która od teraz jest dostępna dla wszystkich. Do tej pory jeśli biblioteka e-booków była ułożona według kolekcji, to można było zobaczyć wyłącznie duże okładki z nazwami kolekcji. 

Oto pełna lista nowości dla wszystkich czytników z wersją oprogramowania 5.16.5:

 • Wyświetlanie kolekcji w układzie listy: W Bibliotece możesz teraz przełączyć się do widoku Kolekcje i wybrać układ siatki lub listy, aby wyświetlić zawartość. Ustawienia te można znaleźć, dotykając ikony menu widoku i sortowania w prawym górnym rogu Biblioteki.
 • Ulepszenia wydajności, poprawki błędów i inne ogólne ulepszenia.

Dodatkowo właściciele czytników Kindle Scribe otrzymują:

 • Wybór wielokrotny w przeglądzie notatnika: w przeglądzie dowolnego notatnika możesz dotknąć opcji Wybierz na górnym pasku narzędzi lub nacisnąć i przytrzymać dowolną stronę, aby wybrać wiele stron notatnika i wykonać czynności zbiorcze, takie jak dodawanie, usuwanie, przenoszenie lub udostępnianie.
 • Udostępnij bieżącą stronę w notatnikach: na dowolnej stronie notatnika możesz kliknąć przycisk Udostępnij, aby „Udostępnić bieżącą stronę” lub „Udostępnić cały notatnik”.
 • Plik PDF z Twojego notatnika z możliwością przeszukiwania: w przypadku korzystania z opcji udostępniania Konwertuj na tekst dostępny jest przeszukiwalny plik PDF Twojego notatnika, który umożliwia wyszukiwanie słów kluczowych w odręcznej notatce podczas przeglądania pliku PDF na telefonie lub laptopie.
Pełna lista nowości oprogramowania dla Kindle Scribe w wersji 5.16.5
Pełna lista nowości oprogramowania dla Kindle Scribe w wersji 5.16.5

Jak zaktualizować czytnik do Kindle Firmware 5.16.5?

Czytniki zaktualizują się automatycznie, gdy będą naładowane powyżej 50% i podłączone do sieci Wi-Fi. Jeśli nie chcesz czekać na automatyczną aktualizację oprogramowania systemowego dla swojego czytnika, to najnowszą wersję oprogramowania można zainstalować ręcznie, wykonując następujące kroki:

 1. Pobierz plik z aktualizacją dla swojego czytnika ze strony Kindle E-Reader Software Updates.
 2. Podłącz czytnik do komputera za pomocą kabla USB.
 3. Wgraj odpowiedni dla czytnika plik do katalogu głównego na czytniku. Nazwa pliku odpowiada nazwie i generacji urządzenia, update_kindle_[nazwa_modelu_XX]_5.16.5.bin, na przykład nazwa pliku dla Kindle Paperwhite 5 wygląda następująco:
  • dla Kindle Paperwhite 5 (11. gen.) wygląda następująco: update_kindle_all_new_paperwhite_11th_5.16.5.bin
  • dla Kindle (11 gen.) wygląda następująco: update_kindle_11th_5.16.5.bin
 4. Odłącz czytnik od komputera.
 5. Wybierz na czytniku Menu ( trzy kropki ⋮ w prawym górnym roku) ➔ Settings ➔ Menu ➔ Update Your Kindle.

Pliki z oprogramowaniem zajmują do ok. 290 MB, w zależności od wersji na konkretną wersję czytnika.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Kindle E-Reader Software Updates