Google Arts & Culture świętuje 100-lecie Turcji!

Przejrzyj ponad 70 fachowo wybranych historii i 20 nowych wirtualnych wycieczek po muzeach i miejscach dziedzictwa kulturowego Turcji, uchwyconych po raz pierwszy w 360 stopniach.

Google Arts & Culture świętuje 100-lecie Turcji!

W tym roku mija 100 lat od powstania Republiki Turcji (Türkiye). Różnorodna kultura Turcji, dziedzictwo i oczywiście jedzenie (przychodzi mi na myśl zapach tureckiej fasolki szparagowej i pilawu) stanowią dużą część tego, kim są Turcy. Kraj został ukształtowany przez wielowiekową historię i wyjątkowe położenie geograficzne na skrzyżowaniu Europy i Azji.

„Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun — szczęśliwego Dnia Republiki!”

Aby uczcić Dzień republiki, Google nawiązał współpracę z tureckim Ministerstwem Kultury i Turystyki, Dyrekcją Generalną ds. Dóbr Kultury i Muzeów oraz Agencją Promocji i Rozwoju Turystyki Türkiye, aby udostępnić Skarby Turcji (Treasures of Türkiye). To nowe centrum internetowe w Google Arts & Culture prezentuje ukryte skarby Turcji w zupełnie nowy sposób — i to jeden ze sposobów, w jaki Google wspiera cyfryzację w tym kraju od 2006 roku.

Sprawdź też: Poznaj legendy, magię i tajemnice Krakowa w nowej kolekcji Google Arts & Culture

Możesz przeglądać ponad 70 wybranych przez ekspertów historii i 20 nowych wirtualnych wycieczek po muzeach i obiekty dziedzictwa kulturowego uchwycone po raz pierwszy w 360 stopniach. Znana historyk Bettany Hughes zabierze Cię także w ekskluzywną podróż w serialu dokumentalnym przedstawiającym bogatą historię i dziedzictwo kraju.

Przeglądaj miejsca dziedzictwa kulturowego i muzea wirtualnie

Zdjęcie Biblioteki Celsusa w Efezie (Turcja), miejsce dziedzictwa kulturowego
Zdjęcie Biblioteki Celsusa w Efezie (Turcja), miejsce dziedzictwa kulturowego | fot. ze zbiorów Tureckiej Generalnej Dyrekcji Dziedzictwa Kulturowego i Muzeów

Ciekawi Cię historia? Poznaj Göbeklitepe, starożytne miejsce megalityczne mające ponad 11.000 lat. Odwiedź Muzeum w Efezie, aby zobaczyć artefakty, takie jak Świątynia Artemidy i posąg Erosa z delfinem. Świętuj stulecie Republiki Tureckiej, oglądając film o Atatürku w reżyserii Bettany Hughes i wirtualnie zwiedzając Muzeum Republiki, gdzie ogłosił on zasady rewolucji tureckiej.

Odkryj dania i potrawy, których musisz spróbować

Dowiedz się o tureckim śniadaniu w formie bufetu i tureckiej herbacie, próbując zdecydować, z którym chlebem połączyć swoje jedzenie. Być może słyszałeś o kebapie, ale czy wiedziałeś o wszystkich jego rodzajach? Koniecznie sprawdź 8 przysmaków z owoców morza i 6 dań wegetariańskich z oliwą z oliwek. I nie przegap Nevzine, wyjątkowego deseru o doskonałej równowadze smaków, w tym słodkiego pekmez (melasa winogronowa) i tostowego tahin (tahini) – nie brakuje też słodkich deserów w syropie.

Składniki w procesie wytwarzania Mantı
Składniki w procesie wytwarzania Mantı (Making of Mantı), ze zbiorów Agencji Promocji i Rozwoju Turystyki Türkiye

Cofnij się w czasie z Bettany Hughes

Dowiedz się, jaki wpływ na produkcję ceramiki w Izniku, liczącą 7000 lat, miał XV wiek, kiedy ambasadorzy przywieźli do pałacu chińską porcelanę. Odkryj słynne miasto Troja z 9 warstwami archeologicznymi, które pokazują, jak rozwijało się przez 4000 lat. Kontynuuj podróż przez stulecia z Bettany.

Bettany Hughes stojąca w jednej z sal Muzeum Mozaiki Zeugma
Bettany Hughes stojąca w jednej z sal Muzeum Mozaiki Zeugma

Teraz każdy i gdziekolwiek może odkrywać Turcję, odwiedzając goo.gle/treasuresofturkiye na stronie Google Arts & Culture lub pobierając aplikację na Androida lub iOS-a.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Blog