„Wyprawa po skarby z Bettany Hughes” z 2. sezonem od 18 sierpnia!

Historyczka Bettany Hughes po raz kolejny odkrywa przed nami tajemnice najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych skarbów ludzkiej cywilizacji w 2. sezonie „Wyprawy po skarby z Bettany Hughes” na Polsat Viasat History.

Wyprawa po skarby z Bettany Hughes
Bettany Hughes (Polsat Viasat History)

Tym razem wyruszymy we wspaniałą podróż wzdłuż starożytnego Jedwabnego Szlaku i szlaków handlowych, którymi transportowano przyprawy — aby dotrzeć do samego serca historii ludzkości. Korzystając z najnowocześniejszych technologii i dysponując dostępem do wielu fascynujących miejsc i wyników badań, Bettany zabierze nas z Cypru do Turcji, wzdłuż tradycyjnej linii podziału między wschodem Europy a zachodem Azji.

To może Cię także spodobać: Pokochasz te programy z Joanną Lumley!

Odkryjemy bogatą i różnorodną historię Albanii — od tętniącej życiem stolicy, Tirany, po starożytne rzymskie ruiny; zawędrujemy na pustynie Jordanii i do Azerbejdżanu, połączonych lśniącym Morzem Kaspijskim i górami Kaukazu.

Dawne szlaki handlowe to prawdziwa gratka dla wielbicieli skarbów, wyjątkowych artefaktów i kosztowności. Ich historia jest osnuta wieloma tajemnicami i niemal błyszczy od bogactw. Jakie to szlaki i jakie kryły sekrety? Przekonajmy się!

Jedwabny szlak – Chiny

Słynny jedwabny szlak łączył Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Nim odkryto drogę morską do Chin, to właśnie ta imponująca, licząca 12 tysięcy kilometrów trasa lądowa, była głównym szlakiem handlowym pozwalającym na wymianę dóbr między tymi odległymi rejonami. 

Jak wskazuje sama nazwa, przewożono tamtędy jedwab, ale oczywiście nie tylko. Wśród drogocennych dóbr transportowanych tą trasą znajdowały się prawdziwe skarby takie jak: złoto, biżuteria jadeitowa i kamienie szlachetne. Kontakt między kontynentami sprawił, że dotarły do nas urządzenia skonstruowane przez dalekowschodnich wynalazców, takie jak kompas czy mechaniczny zegar. 

Szlak bursztynowy

Ten szlak handlowy przebiegał między krajami basenu Morza Śródziemnego, a państwami położonymi nad Morzem Bałtyckim. Bursztyn od dawien dawna stanowił przedmiot wymiany, działo się to głównie za sprawą Celtów. Wyprawy po ten surowiec rozpoczęły się w I w n. e., jednak początkowo przybysze z południa nie mieli jak dotrzeć nad Bałtyk i korzystali właśnie z pośrednictwa Celtów. Później, gdy szlak biegł przez państwa nadbałtyckie, dostęp do cennej, zastygniętej żywicy, stał się łatwiejszy.

Wyprawa po skarby z Bettany Hughes (Polsat Viasat History)
Wyprawa po skarby z Bettany Hughes (Polsat Viasat History)

Polski wątek

Jeden z ważnych historycznych szlaków handlowych łączył ze sobą należące do I Rzeczpospolitej kluczowe miasta – Wilno i Kraków. Zwany był Wielkim Gościńcem Litewskim. Na szlak składały się między innymi stacje pocztowe i gościńce, w których mogli przenocować podróżujący tą trasą magnaci, posłowie, a nawet królowie! 

Drugi sezon serialu dokumentalnego „Wyprawa po skarby z Bettany Hughes” oglądać będzie można na Polsat Viasat History od 18 sierpnia 2023 roku w piątki o godzinie 21:00.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Polsat Viasat History