Google Arts & Culture we współpracy z 13 krakowskimi instytucjami kultury udostępniło nową kolekcję online poświęconą Krakowowi.
Nowy projekt w Google Arts & Culture zatytułowany Kraków-wow to wirtualna podróż po polskiej stolicy królów, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To również pierwsza polska kolekcja poświęcona promocji miasta, która jest już dostępna dla internautów i internautek na całym świecie. W kolekcji znajdziecie ponad 50 wystaw oraz ponad 2 tysiące eksponatów, w tym zbroję młodzieńczą Zygmunta Augusta w 3D. Dzięki Street View wybierzecie się się na wirtualny spacer po Kopalni Soli w Wieliczce, Muzeum Książąt Czartoryskich, prywatnych apartamentach królewskich na Wawelu czy smoczej jamie. Nie zabraknie również wyjątkowej atmosfery miasta, które tętni kulturalnym życiem przez cały rok.
Zobacz także: Chopin Forever – wyjątkowa kolekcja na Google Arts & Culture
Kraków to jedno z najpiękniejszych miast Europy, przyciągające corocznie miliony turystów z całego świata. Słynna stolica kultury kryje w sobie wiele tradycji, legend i średniowiecznych tajemnic. Kraków-wow to pierwsza polska kolekcja na Google Arts & Culture, która w całości poświęcona jest miastu. Poznajcie uroki stolicy Małopolski, obok kolekcji przedstawiających takie metropolie jak Parma, Atlanta, Rio czy Dubaj.
Projekt ten to wielowątkowa opowieść, która zabierze Was w podróż ulicami Krakowa i przybliży Wam kontekst kulturowy miasta. Kraków-wow! pokazuje wirtualnie wyjątkowe miejsca, budynki, dzieła sztuki, festiwale, a także portrety słynnych krakowskich artystów, w tym lokalnej bohemy zgromadzonej wokół Piwnicy pod Baranami oraz Teatru Juliusza Słowackiego. Na wystawach uwiecznione zostały także detale dawnego życia codziennego – od obyczajów, strojów i rękodzieła po zabawki, tańce oraz mity i legendy.
Kultowe miejsca i dzieła sztuki Krakowa
Krakowski Rynek Główny to jeden z najbardziej spektakularnych i największych średniowiecznych placów miejskich w Europie. Miejsce, gdzie codziennie rozbrzmiewa hejnał mariacki, i gdzie na obrazie Edwarda Dwurnika można spotkać krakowskie środowisko artystyczne. Klik – i możecie przenieść się na Zamek Królewski na Wawelu.a dzięki nowym zdjęciom Street View możecie wybrać się na wycieczkę po Wzgórzu Wawelskim, przejść się po komnatach królewskich, a nawet zejść do Smoczej Jamy! Zobaczcie wyjątkowe skarby Zamku: zbroję Młodego Króla Zygmunta Augusta w 3D, zegar toruńskiego zegarmistrza Lorenza Wolbrechta, dzieła Leona Wyczółkowskiego czy XVI-wieczne gobeliny.
Będąc w Krakowie nie możecie przegapić wycieczki do wielickiej żupy czyli kopalni soli, która od średniowiecza była własnością królewską i dostarczała skarbowi Państwa olbrzymie dochody. Żupy Krakowskie były najdłużej działającym i najbardziej dochodowym przedsiębiorstwem w dziejach Polski i jednym z największych w Europie. Podczas wirtualnego zwiedzania obejrzyjcie zabytkowe maszyny górnicze, wielkie komory i solniczki – maleńkie arcydzieła z cennej i różnorodnej kolekcji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Czekają na Was również cenne eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, w tym fotografie wysokiej rozdzielczości takich dzieł jak Dama z gronostajem, Dziewczynka z Chryzantemami czy autoportret Olgi Boznańskiej. Niesamowitą gratką może być także zdobiąca widownię Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie kurtyna autorstwa Henryka Siemiradzkiego.
Legendy i tradycje
118 motywów kwiatowych – i każdy jest inny. To część niezwykłej opowieści o krakowskiej wsi, która pozwala Wam zajrzeć za kulisy najstarszej wystawy w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Równie wyjątkowe są kolekcje zabawek, w tym tych zaprojektowanych przez wybitną artystkę art déco, Zofię Stryjeńską.
Niezwykły klimat Krakowa tworzą także legendy. W kronikach Kadłubka możecie przeczytać o okrutnym, żarłocznym i srogim potworze w załomach pewnej skały. Smok znany jest też z innych wcieleń: Stanisław Pagaczewski uczynił go bohaterem kultowej książki Porwanie Baltazara Gąbki z 1965 roku, a Tomasz Bagiński przedstawił go w krótkometrażowym filmie Smok, powstałym w ramach cyklu „Legendy polskie – Allegro”. W kolekcji zobaczycie także paradę i rozszyfrujecie kostium Lajkonika oraz legendę o Panu Twardowskim, zatańczoną w jednym z charakterystycznych punktów Krakowa – tajemniczym Barbakanie.
Kraków, gdy zapada noc
Miasto królów rzadko śpi! Niegdyś uważany za najbardziej futurystyczny budynek w Krakowie, Vast Hotel Forum jest dziś pustą bryłą i pełni funkcję tętniącej życiem atrakcji nad brzegiem Wisły. Kazimierz – krakowska dzielnica żydowska – przyciąga szeregiem barów i kawiarni artystycznych. Możecie spędzić wieczory na różnorodnych festiwalach i imprezach. Dla miłośników futuryzmu przygotowano na przykład Megabit Bomb Festival, poświęcony polskiemu pisarzowi science-fiction, Stanisławowi Lemowi.
Żywy duch polskiej perły średniowiecza jest nadal obecny, a scena artystyczna i kulturalna miasta nadal kwitnie. Poznajcie Kraków w wirtualnej odsłonie, odwiedzając wystawę Kraków-wow! na stronie Google Arts & Culture lub pobierając aplikację na Androida lub iOS-a.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Google Blog Polska
autorka tekstu: Elżbieta Różalska, Communicantions Manager w Google Polska