Nie próbuj robić zdjęcia zaćmienia Słońca telefonem!

W sobotę 14 października obserwatorzy w środkowych Stanach Zjednoczonych będą mieli okazję zobaczyć spektakularne zjawisko — niebo wypełni się obrączkowym zaćmieniem Słońca.

Pierścień ognia - obrączkowe zaćmienie Słońca 14 października 2023 roku w USA
fot. NASA

Chociaż wyjście na zewnątrz z telefonem i zrobienie zdjęć zaćmienia może wydawać się kuszące, powinieneś to robić tylko wtedy, gdy masz odpowiedni sprzęt! Powodem, dla którego potrzebujesz dodatkowego sprzętu, aby zrobić zdjęcia jakiegokolwiek zaćmienia (w tym obrączkowego „Pierścienia Ognia”), jest intensywność promieni słonecznych. Tak jak nie należy patrzeć na Słońce bez odpowiedniej ochrony, tak i nie należy robić zdjęć Słońca smartfonem lub aparatem.

Dzieje się tak dlatego, że obiektywy telefonu i aparatu nie są zaprojektowane do filtrowania intensywnych promieni słonecznych emitowanych przez Słońce. Korzystanie z aparatu lub telefonu może spowodować, że ciepło promieni będzie tak skoncentrowane, że może stopić znajdujący się w środku obiektyw. A jeśli użyjesz lornetki lub teleskopu, aby przyjrzeć się zaćmieniu z bliska, może to w zasadzie stopić twoje oko.

To dość makabryczna myśl i dlatego tak wielu fotografów wykonujących zdjęcia Słońca korzysta ze specjalnych filtrów, które chronią ich soczewki i oczy przed intensywnymi promieniami słońca.

Możesz kupić małe filtry, które można przymocować do telefonu, a jeśli używasz aparatu do robienia zdjęć zaćmień Słońca, możesz kupić pełny sprzęt do aparatu, aby umożliwić robienie zdjęć słonecznych.

Wydarzenie w nadchodzący weekend jest rzadkie i jeśli będziesz miał okazję — nie ożesz go przegapić, jeśli będziesz w okolicy. Jeśli nie jesteś w Stanach Zjednoczonych, możesz obejrzeć zaćmienie w kilku różnych transmisjach na żywo w internecie. Więcej informacji o tym, gdzie i o której obejrzeć zaćmienie Pierścienia Ognia (Ring Fire) 14 października 2023 roku znajdziesz poniżej.

Obejrzyj zaćmienie Słońca 14 października 2023 roku online

Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy Pierścień Ognia, oto lista popularnych miejsc na głównej linii zaćmienia, które możesz odwiedzić, aby zobaczyć zaćmienie i kiedy osiągnie ono maksymalne zaćmienie. Pamiętaj, że we wszystkich tych miejscach maksymalna ekspozycja na zaćmienie będzie trwać krócej niż pięć minut. Pamiętaj koniecznie o ochronie oczu i urządzeń, podczas obserwowania zaćmienia Słońca!

  • Eugene, Oregon – 9:18 a.m. PDT
  • Alturas, California – 9:20 a.m. PDT
  • Battle Mountain, Nevada – 9:23 a.m. PDT
  • Richfield, Utah – 10:28 a.m. MDT
  • Albuquerque, New Mexico – 10:35 a.m. MDT
  • San Antonio, Texas – 11:54 a.m. CDT

Chociaż transmisja online nie jest to tak zdumiewająca, jak zobaczenie tego na własne oczy, nadal jest to niezłe widowisko i zdecydowanie warto je obejrzeć, jeśli nie znajdujesz się na głównej ścieżce zaćmienia.

Dostępnych będzie kilka opcji wirtualnego oglądania zaćmienia Pierścienia Ognia w 2023 roku, w tym transmisje na żywo na profilu timeanddate i Exploratorium w San Francisco – obie opcje będą dostępne podczas wydarzenia. Jest również prawdopodobne, że inne grupy również dołączą do transmisji na żywo, chociaż te dwie potwierdziły dotychczas transmisje na żywo z wydarzenia.

Co powinieneś wiedzieć o zaćmieniu „Pierścień Ognia”?

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NASA | BGR