Aplikacje mobilne, w których zobaczysz całkowite zaćmienie Słońca

NASA udostępniło listę aplikacji mobilnych, w których możesz obserwować na żywo całkowite zaćmienie Słońca 21 sierpnia 2017 roku.

Całkowite zaćmienie Słońca #Eclipse2017 w USA (21 sierpnia 2017 r.) - aplikacje mobilne

W poniedziałek 21 sierpnia 2017 r. w całej Ameryce Północnej będzie można obserwować całkowite zaćmienie Słońca. Każdy, kto znajduje się na terenie USA będzie mógł zobaczyć jedno z najciekawszych zjawisk natury. Ale dzięki technologii i internetowi, każdy użytkownik smartfona będzie mógł obserwować to zjawisko na żywo w dowolnym miejscu na świecie.

Drogę którą Księżyc całkowicie przysłoni Słońce będzie można śledzić od Lincoln Beach, przez Oregon do Charleston w Południowej Karolinie. Obserwatorzy spoza głównej ścieżki będą widzieć częściowe zaćmienie Słońca, gdzie księżyc zakrywa część dysku Słońca.

Kto i kiedy może zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca 21 sierpnia 2017 roku?

Całkowie i częściowe zaćmienie Słońca, które będzie można obserwować 21 sierpnia 2017 roku będzie można oglądać pierwszy raz od 38 lat w Ameryce Ameryce Północnej oraz częściowe zaćmienie w częściach Ameryki Południowej, Afryce i Europie. W sumie droga zaćmienia Słońca będzie przechodzić przez 14 państw na świecie.

Poniższa mapa pokazuje widok naszego globu wraz z trasą jutrzejszego całkowitego zaćmienia Słońca –  dokładne miejsca gdzie to zjawisko będzie widoczne.

Mapa całkowitego zaćmienia Słońca 21.08.2017
Mapa całkowitego zaćmienia Słońca 21.08.2017

Obejrzyj wideo pokazujące trasę zaćmienia na mapie świata:

Poniżej dokładne godziny rozpoczęcia i zakończenia całkowitego zaćmienia Słońca:

Godzina rozpoczęcia i zakończenia całkowitego zaćmienia Słońca (21.08.2017)

Czym jest całkowite zaćmienie Słońca?

Jest to zjawisko, w którym Księżyc ustawiony jest w tej samej linii co Ziemia i Słońce, blokując całość lub część Słońca w sumie przez około trzy godziny. Dla zaćmienia z 21 sierpnia, najdłuższy czas, podczas którego Księżyc całkowicie zasłoni Słońce w jednej lokalizacji będzie wynosił około 2 minut i 40 sekund. Ostatni raz w Stanach Zjednoczonych obserwowano całkowite zaćmienie Słońca w 1979 roku.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Podczas obserwacji zaćmienia Słońca na żywo należy pamiętać o tym, aby nigdy nie chcesz patrzeć bezpośrednio na słońce bez odpowiedniej ochrony oczy, z wyjątkiem kiedy akurat jest całkowite zaćmienie.

Patrzenie na słońce może poważnie uszkodzić wzrok. Istnieje jednak wiele sposobów bezpiecznego przeglądania zaćmienia słońca, przez specjalne okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi do tego celu filtrami lub urządzenia dzięki którym obejrzysz zaćmienie na ekranie.

W naszym przypadku, na terenie Polski, trzeba będzie pocieszyć się przekazami telewizyjnymi, lub streamingiem online w internecie i aplikacjach mobilnych.

Lista aplikacji mobilnych polecanych przez NASA, w których można obserwować online całkowite zaćmienie Słońca 21 sierpnia 2017 r.

Poniżej znajdziesz listę wszystkich polecanych aplikacji do obserwowania całkowitego zaćmienia Słońca, wraz z krótkim opisem, screenami oraz linkami do sklepów App Store i Google Play (iOS i Android).

Aplikacja NASA

Oficjalna aplikacja NASA – zawiera ogromną kolekcję najnowszych materiałów NASA, w tym obrazów, filmów wideo na żądanie, informacji o misjach, nowości i informacji, możliwość obserwacji ISS, śledzenia satelitarnego i wielu innych.

Oficjalna aplikacja mobilna NASA (screen iOS) Oficjalna aplikacja mobilna NASA (screen iOS)

Pobierz ooficjalną aplikację mobilną NASA:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Aplikacja dostępna jest także na urządzenia Amazon Fire i Fire TV:

Kindle Fire Download Button

Total Solar Eclipse

Total Solar Eclipse od Exploratorium – darmowa aplikacja mobilna ze streamingiem online, która daje dostęp  wideo na żywo całego zaćmienia Słońca, które zobaczymy 21 sierpnia 2017 r. – od zachodu do wschodu Stanów Zjednoczonych.

  • 5 jednoczesnych transmisji wideo, wszystko na smartfonie lub tablecie
  • wideo na żywo z wykładami nauczycieli Exploratorium i naukowców NASA
  • wideo w języku hiszpańskim prowadzone przez nauczycieli Exploratorium
  • 3-godzinne teleskopowe spojrzenie na pełne zaćmienie Słońca z Oregonu
  • 3-godzinny teleskopowy widok pełnego zaćmienia widzianego z Wyominga
  • widok teleskopu na żywo ze ścieżką dźwiękową na żywo w wykonaniu kwartetu Kronos

Total Solar Eclipse 2017 - screen aplikacji Total Solar Eclipse 2017 - screen aplikacji

Pobierz aplikację mobilną Solar Total Eclipse 2017:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Smithsonian Solar Eclipse

Dzięki aplikacji Smithsonian Solar Eclipse można oglądać na żywo transmisję zaćmienia od NASA podczas podróży po Stanach Zjednoczonych. Aplikacja pozwala obliczyć widok zaćmienia w swojej lokalizacji za pomocą interaktywnej mapy zaćmień i uzyskać wirtualny widok symulatora zaćmienia. Podczas oczekiwania, można sprawdź niektóre słoneczne obserwatoria astronomiczne Smithsonian, a nawet obserwować zbliżenia Słońca z kosmosu.

Smithsonian Solar Eclipse jest częścią Centrum Fizyki i Astrofizyki Harvard-Smithsonian, gdzie wiodący astronomowie prowadzą badania i odpowiadają na niektóre z największych pytań ludzkości.

Smithsonian Eclipse 2017 (screen aplikacji) Smithsonian Eclipse 2017 (screen aplikacji)

Pobierz aplikację Smithsonian Solar Eclipse:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

iNaturalist

Jedna z najpopularniejszych na świecie aplikacji związanych z otaczającą nas naturą, iNaturalist pomaga zidentyfikować rośliny i zwierzęta na całym świecie. Umożliwia nawiązanie kontaktu ze społecznością liczącą ponad 400 000 naukowców i przyrodników, którzy mogą pomóc Ci dowiedzieć się więcej o naturze! Co więcej, pozwala nagrywać i udostępniać swoje obserwacje, pozwalając w ten sposób tworzyć użytkownikom danych jakościowych do badań dla naukowców pracujących nad lepszym zrozumieniem i ochroną przyrody.

inaturalist - screen aplikacji mobilnej

Pobierz aplikację mobilną iNaturalist:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

GLOBE Observer

Aplikacja mobilna GLOBE Obserwator zachęca do obserwacji Ziemi, a materiały z obserwacji są zbierane i przesyłane za pomocą tej aplikacji do sprawdzenia przez naukowców, w celu sprawdzania ich autentyczności i zrozumienia danych satelitarnych zgromadzonych przez NASA z kosmosu.

Aktualna wersja appki zawiera dwa działy:

  • GLOBE Clouds pozwalający obserwatorom na regularne obserwacje chmur na Ziemi i porównania ich z obserwacjami satelitarnymi NASA.
  •  GLOBE Mosquito Habitat Mapper umożliwiający użytkownikom zlokalizowanie siedlisk komarów, obserwowanie i identyfikację larw komarów oraz ograniczenie potencjalnego zagrożenia chorobą wywołaną przez komary.

Korzystając z aplikacji GLOBE Observer, dołączasz do społeczności GLOBE i masz wpływ na dostarczanie ważnych danych naukowych do NASA i GLOBE z Twojej lokalizacji.

GLOBE Observer - screen aplikacji NASA

Pobierz aplikację GLOBE Observer od NASA:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Stream – Live Video Community

Aplikacja Stream jest najszybszym i najprostszym sposobem na oglądanie i przesyłanie strumieniowego obrazu wideo z urządzenia z systemem  iOS lub Android. Dzięki niej można zarabiać na przesyłanej zawartości i oglądać na żywo transmisje użytkowników z całego świata.

Z pewnością wiele filmów znajdziemy podczas jutrzejszego zaćmienia Słońca, które będą przesyłać użytkownicy z najróżniejszych miejsc na świecie.

Stream - Live Video Community (screen) Stream - Live Video Community (screen)

Pobierz aplikację Stream – Live Video Community na swojego smartfona:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Eclipse Soundscapes

Aplikacja Eclipse Soundscapes została  zaprojektowana specjalnie dla osób niewidomych i niedowidzących, aby mogły podziwiać wydarzenia astronomiczne w czasie rzeczywistym z widzącymi rówieśnikami.

Aplikacja jest wspólnym wysiłkiem między Obserwatorium Astrofizycznego Smithsonian (SAO), NASA Heliophysics Education Consortium (HEC), National Center for Accessible Media (NCAM) i National Park Service (NPS). Funkcje obejmują interaktywną mapę Rumble, zapisy dźwięków i relacji podczas kluczowych momentów zaćmienia, zegar odliczający do następnego zaćmienia i wiele innych.

„Rumble Map” daje użytkownikowi wrażenie odczuwania Słońce podczas zaćmienia. Technologia zastosowana w aplikacji tłumaczy kluczowe cechy i obiekty na zdjęciach zaćmienia wraz z szeregiem unikalnych, modulowanych tonów częstotliwości, które odzwierciedlają odchylenia w jasnych i ciemnych kolorach, podczas interakcji palców użytkownika z aplikacją.  Dźwięki te są specjalnie zaprojektowane, aby reagować na zmiany drganiami telefonu komórkowego użytkownika lub trzaskiem.

Eclipse Soundscapes (screen iOS) Eclipse Soundscapes - Rumble Map (screen iOS)

Pobierz aplikację Eclipse Soundscapes (tylko na urządzenia z systemem iOS – iPhone, iPad):

Pobierz aplikację w sklepie App Store

Science Journal

Aplikacja Science Journal (tylko na urządzenia z systemem Android) to narzędzie do nauki z urządzenia mobilnego. Można używać czujników w telefonie lub podłączyć zewnętrzne czujniki aby przeprowadzać eksperymenty na całym świecie. Dziennik pozwala porządkować swoje pomysły, projekty i prognozy oraz zapisywanie obserwacji i wyników badań.

Science Journal (screen Android) Science Journal (screen Android)

Pobierz aplikację Science Journal na Androida ze sklepu Google Play:

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

 

Przeglądarkowe aplikacje internetowe NASA Jet Propulsion Laboratory Eclipse

Poniższe aplikacje internetowe dostępne są z poziomu przeglądarki na komputerze, smartfonie lub tablecie i dzięki nim można oglądać zaćmienie na żywo bez potrzeby instalacji aplikacji:

  • Eyes Eclipse 2017 (Web i Destop Application) – za pomocą tej interaktywnej symulacji 3D możesz kliknąć dowolne miejsce na Ziemi, aby wyświetlić podgląd zaćmienia z 21 sierpnia 2017 roku. Można korzystać z niej w przeglądarce internetowej na komputerze stacjonarnym lub przenośnym, a także w nowszych tabletach i telefonach komórkowych z systemami operacyjnymi iOS lub Android.

Eyes Eclipse 22017 - aplikacja webowa

Możesz także obserwować reakcje i zdjęcia użytkowników z całego świata na Twitterze – obserwuj hashtagi #Eclipse2017 Eclipse2017 hashtag icon Twitter #solareclipse oraz #totalsolareclipse – w serwisie do takich wpisów dodawana jest specjalna

źródło: NASA – Explore Eclipse Mobile Apps, Eclipse: Who? What? Where? When? and How?, 2017 Total Solar Eclipse Map and Shapefiles