Udział systemu iOS 17 zaskakująco niski!

Po trzech tygodniach od wydania iOS 17 zaledwie 24% urządzeń Apple’a działa pod najnowszą wersją systemu operacyjnego.

Udział wersji systemu iOS (stan na 7 października 2023 roku)
Udział wersji systemu iOS (stan na 7 października 2023 roku) | źródło: Mixpanel

W poniedziałek 18 września 2023 roku Apple udostępniło publicznie finalną wersję mobilnego systemu operacyjnego iOS 17. Dla wielu był to moment, na który czekali miesiącami. Inni być może nie odliczali dni, ale nadal byli zainteresowani posiadaniem najnowszej wersji systemu iOS na swoim iPhonie. Niektórzy mogą nie mieć pojęcia, że ​​iOS 17 jest dla nich dostępny, i szczerze mówiąc, nie obchodzi ich to.

Mimo to udział systemu iOS 17 jest poniżej normy na tym etapie cyklu wydawniczego i niektórzy przypisują to trzem niewielkim aktualizacjom wydanym przez Apple’a. Należą do nich iOS 17.0.1, który został wydany kilka dni po premierze iOS 17 w celu załatania niektórych luk w zabezpieczeniach. Problem z oprogramowaniem pod systemem iOS 17 powodował awarię telefonów iPhone z serii 15 podczas pobierania danych przesyłanych do nich ze starszych modeli iPhone’ów — aby rozwiązać ten problem, opracowano kolejne uaktualnienie iOS 17.0.2.

W kolejnym tygodniu Apple wypuściło system iOS 17.0.3, aby zapobiec przegrzaniu telefonów iPhone z serii 15 i niektórych starszych modeli podczas korzystania z niektórych aplikacji (takich jak Instagram, Uber i gra mobilna Asphalt 9). Ładowanie telefonu powodowało również, że urządzenia były zbyt gorące, aby można je było dotykać, a temperatury sięgały nawet 44℃. Aktualizacja naprawiła także kilka problemów związanych z bezpieczeństwem.

Wszystko wskazuje też na to, że w najbliższych dniach pojawi się uaktualnienie iOS 17.04, które może naprawić problem z łącznością za pośrednictwem sieci bezprzewodowej Wi-Fi, a także problem w modelach iPhone’a 15 związany z trzaskami w głośniku słuchawki.

Udział systemu iOS 17 wynosi około 24% po 18 dniach — wskaźnik przyjęcia jest zaskakująco niski

Biorąc to wszystko pod uwagę, serwis Mixpanel podaje, że blisko 24% kwalifikujących się modeli iPhone’a ma jedną z czterech wersji systemu iOS 17 (stan na 7 października 2023 r. godz. 9:00):

  • 10,65% korzysta z iPhone’a pod systemem iOS 17.0.2,
  • 9,27% pobrało iOS 17.0.3,
  • 2,13% korzysta z iPhone’a w systemie iOS 17,
  • 1,88% pozostało przy iOS 17.0.1.

Statystyki te nie przekraczają w sumie około 40% użytkowników iPhone’ów, którzy używają telefonów z dwiema ostatnimi wersjami iOS 16.6.1 i iOS 16.7. Udział użytkowników korzystających z różnych wersji systemu iOS 16 wynosi wciąż około 65,5%.

Należy wziąć pod uwagę, że iOS 17 był preinstalowany na milionach sprzedanych telefonów iPhone z serii 15, co znacząco wpływa na statystyki iOS 17. Chociaż osoby czekające z aktualizacją do iOS 17 nie mają poprawionych niektórych błędów, brakuje im kilku świetnych funkcji takich jak Tryb czuwania, który zamienia iPhone’a w ograniczony „inteligentny wyświetlacz”, gdy telefon ładowany i znajduje się w trybie poziomym.

Ci, którzy wstrzymują się z pobraniem iOS 17, tracą także możliwość pozostawiania wiadomości wideo w FaceTime, monitorowania poczty głosowej w czasie rzeczywistym za pomocą poczty głosowej na żywo, tworzenia plakatów kontaktów i korzystania z usługi CheckIn, aby powiadamiać znajomych i członków rodziny o przybyciu do określonego miejsca docelowego. A to tylko niektóre z funkcji dostępnych w najnowszej wersji iOS-a.

W zeszłym roku, 12 dni po premierze, poziom przyjęcia iOS 16 wynosił 27%, z kolei instalacja iOS 16 u 70% kwalifikujących się użytkowników iPhone’a zajęła cztery miesiące (ok. 100 dni). Dla porównania system iOS 15, w dwa tygodnie od premiery był zainstalowany na ok. 19% smartfonach firmy Apple.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mixpanel | PhoneArena