Minimalistyczny zegar pozwala sprawdzić czas na całym świecie

Przekręcany zegar światowy ma prosty design w zmyślnym mechanizmie, który jest zrozumiały dla każdego, kto chcę poznać dokładny czas w 12 strefach czasowych.

Rolling World Clock w kolorze czarnym i białym
Rolling World Clock | fot. Masafumi Ishikawa

Żyjemy w świecie, w którym praktycznie nie mamy barier komunikacyjnych i możemy kontaktować się z kimkolwiek, gdziekolwiek i kiedykolwiek. Nie jest już niczym niezwykłym, że członkowie rodziny mieszkają po drugiej stronie kuli ziemskiej lub przyjaciele są rozproszeni po różnych krajach. Niestety oznacza to również konieczność sprawdzania różnych stref czasowych, aby nie znaleźć się w niezręcznej i zawstydzającej sytuacji polegającej na zadzwonieniu do kogoś w niewłaściwym czasie.

Aplikacje z zegarem światowym stały się dla takich osób koniecznością, ale oferowane przez nie informacje mogą być skomplikowane i niewygodne, zwłaszcza gdy trzeba przekopać się przez kilka ekranów, aby sprawdzić czas w określonym miejscu.

Możemy ustawić czas na zegarkach dla każdej strefy czasowej, które nas interesują, ale bardzo szybko może to spowodować bałagan. Z kolei ten minimalistyczny, jednowskazówkowy zegar analogowy, który stworzył Masafumi Ishikawa, oferuje proste rozwiązanie, a jednocześnie tak sprytne, że sprawdzanie czasu w innych krajach wydaje się niemal zabawą, a nie przykrym obowiązkiem.

Już na pierwszy rzut oka widać, że ten Zegar Światowy nie jest typowym zegarem biurkowym czy półkowym. Forma urządzenia to dwunastokątny kształt zegara, który ma tylko jedną wskazówkę na minimalistycznej tarczy. Projekt jest oczywiście zamierzony, ponieważ zapewnia dokładnie te informacje, których potrzebujesz, gdy chcesz wiedzieć, która jest godzina w innej części świata. Dzięki szybkiemu spojrzeniu będziesz w stanie od razu określić godzinę, a bliższe przyjrzenie pozwala okreslić tez dokładny kwadrans.

Oczywiście nie jest to zwykły zegar, który po prostu wskazuje godzinę, jak wyraźnie wskazuje jego nazwa. Bez skomplikowanych ekranów i skomplikowanych mechanizmów, Przekręcany Zegar Światowy (Rolling World Clock) może łatwo wskazać inną strefę czasową za pomocą jednej prostej czynności. Po prostu obróć zegar na bok, aż miasto żądanej strefy czasowej będzie skierowane prosto w górę (tzn. pozycję godziny 12) i sprawdź pozycję wskazówki.

Rolling World Clock autor projektu Masafumi Ishikawa
Rolling World Clock | fot. Masafumi Ishikawa

Ta czynność pozwala zmienić bieżący czas na właściwą strefę czasową. Właściwie nie musisz dosłownie toczyć zegara po powierzchni, aby zadziałał. Wewnętrzne łożyska zapewniają, że dłoń pozostaje we właściwej pozycji, niezależnie od tego, która strona jest skierowana do góry. To prosty, ale genialny sposób na przeliczanie czasu bez wykonywania obliczeń matematycznych.

Na każdej z 12 stron zegara znajdują się oznaczenia miast reprezentujących określoną strefę czasową, zaczynając od Londynu o godzinie UTC+0. Trzeba wprawdzie pamiętać miejsca z odpowiadającymi im strefami czasowymi, ale nadanie nazwy tej strefie czasowej jest o wiele łatwiejsze niż zapamiętywanie liczb. Niestety, jeśli miejsce, które Cię interesuje, nie mieści się w tych 12 strefach, może się okazać, że w końcu nadal będziesz wykonywać pewne obliczenia w pamięci.

Prostota Zegara Światowego dotyczy zarówno jego funkcji, jak i projektu. Wykorzystuje prosty mechanizm ruchu, z pomocą łożyska, które utrzymuje wskazówkę na miejscu podczas obracania zegara. Zegar ma także pewien urok znany miłośnikom minimalistycznych wzorów, dzięki któremu w subtelny, a zarazem przyjemny sposób wtapia się w otoczenie.

Co ważniejsze, ręczna metoda obracania zegara w celu sprawdzenia różnych stref czasowych nadaje mu bardziej intencjonalny i osobisty aspekt, tworząc silniejsze powiązanie między aktem sprawdzania czasu a myśleniem o bliskiej osobie żyjącej w innej strefie czasowej.

Zegar można kupić już od 44 dolarów (ok. 190 zł).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Yanko Design