To już finał „Herstory. Poznaj jej historię”

Projekt realizowany jest przez HISTORY Channel we współpracy z Fundacją Muzeum Historii Kobiet, Domem Aukcyjnym DESA Unicum, Empik GO, Clear Channel i Wysokimi Obcasami.

Herstory. Poznaj jej historię

Uparta i ambitna antropolożka, himalaistka, która została legendą i matematyczka, której wynalazki wpływają na nasze życie. Maria Czaplicka, Wanda Rutkiewicz i Marta Karczewicz to jedne z bohaterek projektu telewizji HISTORY Channel, którego celem jest przybliżenie sylwetek inspirujących Polek. W ramach projektu Herstory zrealizowane zostały podcasty, scenariusze lekcji dla nauczycielek i nauczycieli, powstały nowe dzieła sztuki, a także planowana jest aukcja charytatywna, która wesprze powstanie pierwszego w Polsce Muzeum Historii Kobiet.

Podcasty Herstory – poznaj jej historię

27 września w aplikacji Empik GO został udostępniony podcast Herstory – poznaj jej historię. Anna Tatarska rozmawia ze swoimi gościniami m.in. o kobietach w biznesie, sztuce czy mediach. Wśród rozmówczyń prowadzącej znalazły się profesorka Dobrochna Kałwa, wiceprezeska, dyrektorka generalna A+E Networks CEE Izabella Wiley, aktorka, wokalistka i aktywistka na rzecz zdrowia kobiet Patricia Kazadi, Culture, Diversity & Inclusion Director CD PROJEKT RED Agnieszka Szamałek-Michalska, kierowniczka działu sztuki współczesnej DESA Unicum Anna Szynkarczukwraz z Weroniką Jakubowską z działu projektów specjalnych oraz polska wioślarka, wicemistrzyni olimpijska, mistrzyni świata i Europy, Katarzyna Zillmann.

Podcasty Herstory. Poznaj jej historię są dostępne pod linkiem: empikgo.app.link/Herstory.Poznaj jej historię.

Wystawa i aukcja charytatywna prac herstorycznych w DESA Unicum

Telewizja History razem z DESA Unicum zaprosiła do współpracy 17 artystek, które stworzyły wyjątkowe prace inspirowane bohaterkami akcji Herstory. Autorkami dzieł są twórczynie działające w różnych mediach artystycznych, w różnym wieku, dzięki czemu prace są tak różnorodne, podobnie jak bohaterki Herstory. Muzami artystek były wybitne sportowczynie, działaczki wojenne, naukowczynie i artystki. 

Dzieła będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie w siedzibie DESA Unicum od 15 listopada, a 18 listopada odbędzie się aukcja charytatywna.

Herstory. Poznaj jej historię - podcasty w Empik Go

Wystawa i aukcja dzieł stworzonych specjalnie na potrzeby projektu nie jest standardowym działaniem, co tylko podkreśla wyjątkowy charakter współpracy telewizji HISTORY i Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na Fundację Muzeum Historii Kobiet, która ogłosiła właśnie budowę pierwszego Muzeum Historii Kobiet w Polsce. Instytucja ma powstać w Poznaniu.

Bezpłatne scenariusze lekcji dla nauczycielek i nauczycieli

W ramach Herstory telewizja HISTORY wraz z Edunews przygotowała bezpłatne scenariusze lekcji dla nauczycieli i nauczycielek. Opracowane przez specjalistów i specjalistki materiały można pobrać ze strony: historytv.pl/herstory w zakładce Materiały dla szkół.

Korzystając z przygotowanych scenariuszy, uczniowie i uczennice mają szanse poznać Polki, o których nie znajdą wiele informacji w podręcznikach. Dzięki takim lekcjom poszerzą wiedzę o Marii Curie-Skłodowskiej, poznają Marię Czaplicką i inne pionierki antropologii, dowiedzą się o nieznanych im dotąd naukowczyniach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: History Channel