Meta Connect 2023: podsumowanie tegorocznej edycji

Sprawdź najważniejsze nowości przedstawione podczas tegorocznej edycji wydarzenia Meta Connect 2023.

Meta Connect 2023 (logo)

Podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji Connect, dyrektor generalny i założyciel Meta Mark Zuckerberg, opowiedział więcej o tym, w jaki sposób rozwój sztucznej inteligencji i technologii budujących metawersum wpływa na doświadczanie przez nas fizycznego i cyfrowego świata. Mimo że świat fizyczny sam w sobie jest już niezwykły, to prawdziwą istotą naszej współczesnej rzeczywistości jest połączenie się sfery cyfrowej i analogowej. Tymczasem wciąż zbyt często polegamy na ekranach, aby móc korzystać z wirtualnych przestrzeni i treści. To z kolei odciąga nas od chwili obecnej i ludzi, z którymi fizycznie przebywamy.

Zobacz też: Meta Verified dostępne w Polsce!

A co jeśli zastąpimy telewizor w pełni konfigurowalnym kinem domowym, które można wszędzie ze sobą zabrać? Wyobraźmy sobie również spotkanie z przyjaciółmi, których jedna część znajduje się w tym samym pokoju, a druga – mieszkająca wiele kilometrów dalej – pojawia się przy wspólnym stole w formie awatarów.

Mimo że dzieli ich fizyczna odległość, czują się w pełni obecni w tej samej przestrzeni i czują się częścią jednego spotkania. Albo zebrania, na których niektóre awatary są ucieleśnionymi sztucznymi inteligencjami, które mogą pomóc w wykonywaniu różnych zadań… Wszystko to będzie możliwe, gdy nasze fizyczne i wirtualne światy będą się płynnie przenikać.  

Wiele z niezbędnych technologii potrzebnych do urzeczywistnienia tej wizji już istnieje lub pojawia się na horyzoncie. Rzeczywistość mieszana (mixed reality) pozwala przenosić cyfrowe obiekty do świata fizycznego lub tworzyć w pełni immersyjne przestrzenie. Postępy w rozwoju sztucznej inteligencji umożliwiają nam tworzenie unikalnych postaci, z którymi możemy wchodzić w interakcje na wiele różnych sposobów. Okulary AR ostatecznie połączą te technologie w elegancką całość.

Nowości w AI

 • Opcja wysyłania naklejek AI w aplikacjach mety. Wkrótce będzie można edytować swoje zdjęcia i obrazki, a nawet współtworzyć je ze znajomymi na Instagramie za pomocą nowych narzędzi do edycji AI – restyle i backdrop. Dzięki technologii Llama 2 oraz naszemu modelowi generowania obrazów Emu narzędzie AI w ciągu kilku sekund zamieni podpowiedzi tekstowe w unikalne i wysokiej jakości naklejki. Nowa funkcja, która zostanie udostępniona wybranym anglojęzycznym użytkownikom w ciągu najbliższego miesiąca w WhatsApp, Messengerze, Instagramie i Facebook Stories, zapewnia nieskończenie więcej możliwości przekazania myśli i emocji.
 • Meta AI w wersji beta. Ten zaawansowany asystent konwersacyjny jest już dostępny w WhatsApp, Messengerze i Instagramie oraz pojawi się w inteligentnych okularach Ray-Ban Meta i Quest 3. Meta AI może dostarczać informacje w czasie rzeczywistym i generować fotorealistyczne obrazy z podpowiedzi tekstowych w ciągu kilku sekund (więcej poniżej, w części poświęconej okularom Ray-Ban Meta).
 • Przygoda ze sztuczną inteligencją dopiero się zaczyna i nie polega wyłącznie na tworzeniu AI, które odpowiada na pytania. Meta tworzy chatboty, które mają więcej osobowości, opinii i zainteresowań niż zwykłe AI, przez co interakcja z nimi staje się dużo przyjemniejsza. Oprócz Meta AI istnieje 28 innych chatbotów AI, z którymi można wymieniać wiadomości na platformach WhatsApp, Messenger i Instagram. Niektóre z nich imitują ikony popkultury oraz influencerów – m.in. Snoop Dogga, Toma Brady’ego, Kendall Jenner i Naomi Osakę. Dziś rozpoczniemy wdrażanie ich w wersji beta w Stanach Zjednoczonych.
 • Z biegiem czasu Meta udostępni swoje AI firmom i twórcom internetowym, a także otworzymy studio AI dla programistów i wszystkich tych, którzy będą chcieli tworzyć swoje własne narzędzia AI.
 • Nowe doświadczenia AI to również nowe wyzwania dla branży. Meta wdraża swoje narzędzia stopniowo i wyposaża je w odpowiednie zabezpieczenia.

Meta Quest 3

 • W ciągu ostatnich kilku lat Quest 2 zawitał w domach ludzi na całym świecie i sprawił, że technologie VR zaczęły być przez nas powszechnie używane. Quest 3 to kontynuacja tego świetnego urządzenia. Tym, co fundamentalnie odróżnia go od poprzednika i otwiera nowy rozdział dla Quest, jest dodanie technologii rzeczywistości mieszanej.
 • Dzięki Quest 3 i rzeczywistości mieszanej użytkownicy mogą w pełni zanurzyć się w światach gier lub umieszczać wirtualne obiekty w rzeczywistym otoczeniu swojego domu. Możesz grać na wirtualnym pianinie na stoliku do kawy, ćwiczyć z wirtualnym trenerem lub otworzyć portal do nowego wymiaru w zaciszu swojego salonu. Quest 3 to przełom dla rzeczywistości mieszanej, który stanie się inspiracją dla każdego nowego zestawu VR.
Meta Quest 3
 • Quest 3 to ogromny krok naprzód w dziedzinie wykorzystania naszych najnowszych technologii i tworzenia tego typu sprzętu – z większą mocą obliczeniową, zwiększoną rozdzielczością, innowacyjną optyką typu pancake pozwalającą na stworzenie smuklejszych i wygodniejszych gogli z zaprojektowanymi na nowo kontrolerami, większą liczbą kolorowych kamer oraz nowymi akcesoriami.
 • Quest 3 jest również pierwszym na świecie urządzeniem oferującym nową platformę Snapdragon XR2 Gen 2, którą współtworzyliśmy we współpracy z Qualcomm Technologies. Jest całkowicie autonomiczna – nie potrzebujemy już komputera, konsoli czy baterii – nic nie jest w stanie zakłócić poczucia immersyjności. Urządzenie rozumie fizyczną przestrzeń, dzięki czemu możesz grać z otaczającym Cię światem. Dzięki rzeczywistości mieszanej granice fizycznej przestrzeni mogą się rozszerzyć, a gracz może stać się częścią znacznie większego świata – na przykład otwierając portal do Drugiej Strony wprost ze swojego salonu podczas gry w  Stranger Things VR.
 • Dzięki ogromnej bibliotece VR+MR każdy znajdzie coś dla siebie – do końca roku pojawi się ponad 100 nowych i zaktualizowanych gier oraz aplikacji na Meta Quest 3. Ponad połowa z nich to nowości, w kolejnych 50, dostępnych już w Meta Quest Store, pojawią się aktualizacje i dodatkowe funkcje MR. Quest 3 jest wstecznie kompatybilny z całą biblioteką ponad 500 gier i aplikacji Quest 2.
 • Wszystko to za 499,99 dolarów za opcję z 128 GB pamięci oraz 649 dolarów za 512 GB – mamy nadzieję, że ta cena pozwoli udostępnić tę technologię jak największej liczbie osób. 
Meta Quest 3
Meta Quest 3

Przedsprzedaż najnowszych headsetów Quest 3 w wybranych krajach (w tym w Polsce) rozpocznie się 27.09.2023. Wysyłka od 10.10.2023. 

Kolekcja inteligentnych okularów Ray-Ban Meta

 • Stworzona we współpracy z EssilorLuxottica kolejna generacja inteligentnych okularów została zaprojektowane tak, aby użytkownicy mieli możliwość uchwycenia najważniejszych momentów ze swojego życia i  dzielenia się nimi z bliskimi bez konieczności zatrzymywania się i wyjmowania telefonu.
 • Asystent AI: dostępny na początek w USAnowy asystent AI, który jest zawsze przy Tobie – funkcja, której nie posiadały jeszcze żadne okulary. Dzięki Meta AI w inteligentnych okularach Ray-Ban Meta będziesz w stanie pobudzić swoją kreatywność oraz skorzystać z pomocnych rekomendacji i sugestii w podróży przy użyciu komend głosowych. Możesz zadawać mu różnego rodzaju pytania, a on odpowie z całą mocą naszych najnowocześniejszych modeli AI. Kilka przykładów:
  • “Hej, Meta – grilluję rybę, kukurydzę i burgery – jak długo każde z nich powinno pozostać na rusztach?” – plus pytanie uzupełniające: “Okej, a jaka sałatka będzie do tego pasowała?
  • “Hej Meta – jak mogę dać znać mojej przyjaciółce, że spóźnię się na obiad?” – dodaj do tego – “Możesz wymyślić coś śmieszniejszego?” – a następnie – “Okej, wyślij tę wiadomość do Alicji”
  • “Hej Meta – jak domyć ściany ze śladów po farbach dla dzieci?” – dodaj – “Hej Meta, wyślij to zdjęcie do Dziadka”
Okulary Ray-Ban Meta
 • Słuchaj: Ray-Ban Meta Smart Glasses całkowicie zrewolucjonizuje słuchanie podcastów i muzyki lub odbieranie połączeń telefonicznych w podróży. Jest to możliwe m.in. dzięki zupełnie nowemu, specjalnie zaprojektowanemu głośnikowi z rozszerzonym basem, wyższą maksymalną głośnością i pięcioma wbudowanymi mikrofonami dla lepszego dźwięku podczas połączeń, słuchania muzyki i podcastów.
 • Uchwyć najlepsze momenty: Do robienia zdjęć i nagrywania filmów posłuży nowy, ultraszerokokątny aparat 12 MP
 • Design: Najnowsza generacja okularów jest znacznie wygodniejsza – dostępny jest kultowy czarny model Wayfarers, a także zupełnie nowy model Headliner i z półprzezroczystymi oprawkami, które świetnie nadają się do okularów przeciwsłonecznych i optycznych.
 • Lżejsze i wygodniejsze: Lepszy rozkład masy, szersze noski oraz cieńsze i bardziej elastyczne materiały sprawią, że okulary będą dużo wygodniejsze przy dłuższym użytkowaniu.
 • Nowe, eleganckie etui ładujące: Całkowicie nowe, mniejsze etui ładujące Ray-Ban Meta Smart Glasses pozwala na 8 pełnych ładowań (łącznie 36 godzin użytkowania).
Okulary Ray-Ban Meta
Okulary Ray-Ban Meta
 • Transmisje na żywo: Pierwszą generację naszych inteligentnych okularów użytkownicy pokochali za to, z jaką łatwością można dzięki nim uchwycić ulotne chwile bez konieczności wyciągania telefonu lub aparatu. Coś, co również skradło ich serca, to także możliwość uchwycenia świata ze swojego punktu widzenia i dzielenia się nim z innymi. Teraz przenosimy to na wyższy poziom – udostępniamy opcję transmitowania na żywo tego, co widzimy przez okulary.
  • Może to być grill na podwórku, spacer po parku lub próba pobicia rekordu Guinnessa – dzięki inteligentnym okularom Ray-Ban Meta podzielisz się tym z innymi, a jednocześnie będziesz mógł być tu i teraz razem z bliskimi.

Kolekcja inteligentnych okularów Ray-Ban Meta pojawi się w regularnej sprzedaży 17 października w wybranych krajach w cenie od 299 dolarów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Meta