W styczniu 2024 roku Gmail pozbędzie się widoku podstawowego HTML

Podstawowy widok HTML Gmaila zostanie wyłączony w 2024 roku — po tym terminie widok poczty Google’a automatycznie zmieni się w standardowy.

Logo Gmail i informacja o przełączaniu z widoku standardowego/podstawowego
Logo Gmail i informacja o przełączaniu z widoku standardowego/podstawowego

Firma Google zapowiedziała całkowite wyłączenie podstawowego widoku HTML Gmaila już w styczniu 2024 roku. Wszyscy użytkownicy, którzy mają włączony podstawowy widok HTML zostaną przełączeni na znacznie nowocześniejszy standardowy widok usługi. Zmiana została ogłoszona około 19 września br. w artykule pomocy Google’a. Chociaż zdecydowana większość ludzi bez wątpienia korzysta z widoku standardowego na swoich komputerach, lekka wersja HTML Gmaila ma swoje zalety.

Może Cię zainteresować również: Bard Google’a znajduje już odpowiedzi w poczcie Gmail i nie tylko!

Uproszczona wersja Gmaila ładuje się szybko i użytkownicy mogą uzyskać do niej dostęp nawet na bardzo przestarzałych komputerach lub przy znacznie wolniejszych połączeniach internetowych. Jego lżejszy charakter sprawia, że jest przydatny w sytuacjach, w których najlepsze, co możesz uzyskać, to połączenie 3G (3G jest już wyłączane, ale nadal istnieje w niektórych miejscach w Polsce).

Pozbycie się podstawowego widoku HTML Gmaila to najnowsza zapowiedź z długiej listy produktów, funkcji, usług i innych elementów, które trafią na cmentarz Google’a. Firma niedawno pogrzebała także program aktualizacji telefonów Pixel Pass, Google Currents i Nest Secure.

Jak podaje The Register, rzecznik Google’a powiedział: „Podstawowy widok HTML Gmaila… został zastąpiony nowoczesnym następcą ponad 10 lat temu i nie zapewnia już pełnej funkcjonalności”.

Widok skrzynki odbiorczej w widoku podstawowym Gmaila
Widok skrzynki odbiorczej w widoku podstawowym Gmaila

Rzeczywiście, wersja HTML nie oferuje wielu funkcji współczesnego Gmaila, co niektórzy mogą uznać za zaletę. Nie ma czatu, modułu sprawdzania pisowni, możliwości dodawania lub importowania kontaktów ani obsługi formatowanego tekstu. Nie ma specjalnych skrótów klawiaturowych ani nie można używać aliasów e-mail. To w dużej mierze prosta skrzynka e-mail – Twoja skrzynka odbiorcza, z e-mailami w kolejności, w jakiej zostały do Ciebie wysłane.

Informacja o wyłączeniu widoku podstawowego Gmaila od stycznia 2024 roku
Informacja o wyłączeniu widoku podstawowego Gmaila od stycznia 2024 roku

Używanie podstawowego widoku HTML do stycznia 2024 roku:

Do stycznia 2024 roku: jeśli używasz nieobsługiwanej przeglądarki, możesz otwierać Gmaila w podstawowym widoku HTML:

Komunikat przed przejściem do widoku podstawowego Gmaila
Komunikat przed przejściem do widoku podstawowego Gmaila

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | The Verge