Bard Google’a znajduje już odpowiedzi w poczcie Gmail i nie tylko!

Chatbot Google oparty na sztucznej inteligencji może teraz odpowiadać na pytania na podstawie informacji znalezionych w Twojej skrzynce odbiorczej Gmaila, Dokumentach i na Dysku Google’a.

Rozszerzenia Google Bard

Chatbot Google Bard AI nie ogranicza się już do pobierania odpowiedzi z internetu — może teraz skanować Gmaila, Dokumenty i Dysk Google’a, aby pomóc Ci znaleźć informacje, których szukasz. Dzięki nowej integracji możesz poprosić Barda o wykonanie takich czynności, jak znalezienie i podsumowanie zawartości wiadomości e-mail, a nawet wyróżnienie najważniejszych punktów dokumentu przechowywanego na Dysku.

Istnieje cała gama przypadków użycia tych integracji, które Google nazywa rozszerzeniami, ale powinny one uchronić Cię przed koniecznością przeglądania góry e-maili lub dokumentów w celu znalezienia konkretnej informacji. Następnie możesz poprosić Barda o wykorzystanie tych informacji w inny sposób, na przykład poprzez umieszczenie ich na wykresie lub utworzenie podsumowania punktowanego. Ta funkcja jest obecnie dostępna wyłącznie w języku angielskim.

Chociaż udostępnienie Bardowi osobistych e-maili i dokumentów wzbudzi obawy dotyczące prywatności i wykorzystania danych, Google twierdzi, że nie wykorzysta tych informacji do szkolenia publicznego modelu Barda ani nie będzie widoczna dla weryfikatorów. Nie musisz także włączać integracji z Gmailem, Dokumentami i Dyskiem. Google poprosi Cię najpierw o wyrażenie zgody, którą możesz wyłączyć w dowolnym momencie.

Aby skorzystać z tej funkcji, możesz albo pozwolić Bardowi bezpośrednio wyszukiwać w Gmailu, na przykład poprzedzając pytanie @mail. Możesz też po prostu zapytać: „Sprawdź moją pocztę e-mail, aby uzyskać informacje dotyczące mojego nadchodzącego lotu. To pierwszy raz, kiedy produkt oparty na modelu językowym naprawdę integruje się z Twoimi danymi osobowymi.

Rozszerzenia Barda nie ograniczają się tylko do Gmaila, Dokumentów i Dysku. Google ogłosiło również, że chatbot będzie łączył się także z Mapami, YouTube’em i Google Flights. Oznacza to, że możesz teraz poprosić Barda o pobranie w czasie rzeczywistym informacji o lotach, znalezienie pobliskich atrakcji, opublikowanie na YouTubie filmów na określony temat i wiele więcej. Google domyślnie włączy te trzy rozszerzenia.

Google wprowadza także inne znaczące ulepszenia Barda. Obejmuje to nowy sposób ponownego sprawdzenia odpowiedzi Barda za pomocą przycisku „Wyszukaj to” chatbota. Chociaż wcześniej przycisk umożliwiał wyszukiwanie tematów związanych z odpowiedzią Barda w Google’u, teraz pokaże, czy odpowiedzi Barda zawierają informacje, które wyszukiwarka Google potwierdza, czy zaprzecza.

Bard - sprawdzanie/weryfikacja odpowiedzi
Bard – sprawdzanie/weryfikacja odpowiedzi

Gdy naciśniesz przycisk „Google It” przy obsługiwanych odpowiedziach, Google podświetli informacje zweryfikowane przez wyszukiwarkę na zielono, a wszelkie niezweryfikowane odpowiedzi zostaną podświetlone na pomarańczowo. Możesz najechać myszką na wyróżnione zdania, aby uzyskać więcej kontekstu na temat tego, co Bard mógł zrobić dobrze, a co źle. Google dodaje także możliwość kontynuowania rozmowy z Bardem w oparciu o udostępniony link, dzięki czemu możesz opierać się na zadanym już przez kogoś pytaniu.

Od czasu wprowadzenia Barda w lutym Google stopniowo dodaje kolejne funkcje, w tym możliwość generowania i debugowania kodu, a także tworzenia funkcji dla Arkuszy Google’a. Niedawno Google dodał obsługę Google Lens w Bardzie, umożliwiając korzystanie z tego narzędzia do burzy mózgów na temat pomysłów na podpisy do zdjęcia lub znajdowania dodatkowych informacji na jego temat.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Blog | The Verge