Nowy „przycisk przechwytywania” w iPhonie 16?

Krążą pogłoski, że iPhone 16 otrzyma nowy pojemnościowy „przycisk przechwytywania” i zaktualizowany przycisk czynności.

iPhone 16 - Capture Button (nieoficjalne)
iPhone 16 – Capture Button (nieoficjalne)

Nowa plotka sugeruje, że w modelach iPhone’a 16 pod przyciskiem uśpienia/wybudzenia mógłby zostać umieszczony dodatkowy „przycisk przechwytywania” (ang. Capture Button), ale tym razem byłby on przyciskiem dotykowym (pojemnościowym). Apple rzekomo planowało użycie przycisków pojemnościowych w iPhonie 15, ale funkcja ta została porzucona na pewnym etapie rozwoju. Nowa plotka sugeruje, że przyciski pojemnościowe nadal mogą powstać, ale ich implementacja różni się od wcześniejszych oczekiwań.

Według anonimowego źródła rozmawiającego z serwisem MacRumors, do iPhone’a 16 pod przyciskiem usypiania/wybudzenia zostanie dodany nowy pojemnościowy „przycisk przechwytywania”. Nie jest jasne, jaką funkcję miałby pełnić ten przycisk, ale jego nazwa sugeruje przeznaczenie dla aparatu.

Oprócz „przycisku przechwytywania” przycisk czynności (ang. Action Button) zostałby zaktualizowany i byłby także pojemnościowy (dotykowy). Przycisk usypiania/budzenia i przyciski głośności pozostaną przyciskami mechanicznymi.

Element mmWave pod przyciskiem usypiania/budzenia przesunięty zostałby pod przyciski głośności po przeciwnej stronie. Urządzenia z fizycznym gniazdem SIM również będą miały ten nowy układ.

Nowe przyciski pojemnościowe mogą mieć czujniki nacisku reagujące na siłę użytą do naciśnięcia przycisku. Taki czujnik mógłby ograniczyć liczbę przypadkowych naciśnięć przycisków. Źródło podaje, że „przycisk przechwytywania” nosi wewnętrzną nazwę Project Nova, natomiast pojemnościowa wersja przycisku czynności nazywa się Project Atlas. Poprzedni Project Bongo odnosił się do wykorzystania przycisków pojemnościowych dla pozostałych przycisków.

Jeśli ta plotka jest prawdziwa, oznaczałoby to, że iPhone 16 będzie miał największą w historii liczbę elementów na zewnętrznej ramce. W przypadku iPhone’ów sprzedawanych poza Stanami Zjednoczonymi jedna strona będzie miała pojemnościowy przycisk akcji, przyciski głośności, tackę na kartę SIM i wycięcie mmWave.

Plotki na temat linii iPhone’a 16 wskazują już na większe rozmiary wyświetlaczy, aparaty Tetraprism z 5-krotnym zoomem w obu modelach profesjonalnych oraz nowy układ aparatów w iPhone’ach innych producentów. Prezentacja iPhone’a 16 nastąpi dopiero za rok, we wrześniu 2024 roku — do tego czasu usłyszymy jeszcze wiele plotek na temat możliwych funkcji, które wcale nie musza pojawić się w przyszłorocznym modelu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródła: Apple Insider | MacRumors