Nigdy wcześniej nie widziane zdjęcia prac Keitha Haringa zostaną sprzedane jako NFT na nadchodzącej aukcji Christie’s.
W 1987 roku amerykański artysta Keith Haring, znany ze swojego jasnego, kreskówkowego stylu, stworzył pięć cyfrowych rysunków na masywnym komputerze osobistym. Od tego czasu obrazy te były przechowywane na dyskietkach i ukrywane przed widokiem publicznym. Teraz po raz pierwszy NFT (skrót od niewymiennych tokenów) tych dzieł zostaną sprzedane na nadchodzącej aukcji Christie’s. Wszystkie pięć cyfrowych obrazów ukazuje „żywy język wizualny [Haringa]” – pisze Min Chen z Artnet. „W fluorescencyjnych odcieniach cyfrowe prace przedstawiają jego motywy figuratywne, narysowane jego charakterystycznymi odważnymi liniami i zawijasami, które przekazują porywający kinetyzm, niezależnie od liczby pikseli”.
Urodzony w 1958 roku w Pensylwanii Haring zaczął rysować jako dziecko, ostatecznie uczęszczając do nowojorskiej Szkoły Sztuk Wizualnych (School of Visual Arts) w 1978 roku i według Fundacji Keitha Haringa zyskał sławę w latach 80. XX wieku. Jego zamiłowanie do sztuki publicznej zaprowadziło go na ulice i do metra – do jego samozwańczego „laboratorium” – gdzie stał się płodnym malarzem „szybkich, rytmicznych linii”.
Później nowe technologie zapewniły nowe medium do eksperymentów. Haring napisał w swoim dzienniku w 1986 roku: „Moje rysunki nadawały się doskonale do przetłumaczenia na komputery, ponieważ linia rysunkowa była już bardzo bliska idei pikseli. Istnieją nieograniczone możliwości zbadania w tej dziedzinie (…) Wiem, że to prawda, że posiadam (ze względu na dedukcyjny, złożony charakter mojej wypowiedzi) umiejętność bardzo efektywnego korzystania z komputerów”.
Haring wykonał pięć rysunków na komputerze Amiga u progu ery komputerów konsumenckich – powiedział Gil Vazquez, prezes Fundacji Keitha Haringa, w rozmowie z Artnet. „Już wtedy Keith wiedział, że komputery będą odgrywać ważną rolę w życiu ludzi w miarę ciągłego rozwoju ich możliwości”.
Kilka lat temu Christie’s wystawiło na aukcji podobną kolekcję dzieł Andy’ego Warhola, również wykonanych na komputerze Amiga. W latach 80. Timothy Leary, amerykański psycholog znany ze swojego propagowania środków psychodelicznych, podarował komputery kilku artystom, w tym Warholowi i Haringowi, którzy byli ciekawi roli technologii w sztuce. Jednak według oświadczenia Christie’s Haring „odczuwał największe pokrewieństwo z nowym medium”.
Oczekuje się, że pod koniec tego miesiąca poszczególne obrazy – które zostały wybite jako NFT na blockchainie Ethereum – będą kosztować na aukcji od 200.000 do 500.000 dolarów każdy. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany Fundacji Keitha Haringa, którą artysta założył na krótko przed śmiercią z powodu powikłań związanych z AIDS w 1990 roku. Fundacja wspiera organizacje non-profit działające na rzecz dzieci, a także grupy niosące pomoc związaną z AIDS; działa również na rzecz zachowania artystycznego dziedzictwa Haringa.
„Rozsądne jest, że wykorzystał wszelkie możliwe środki przekazu, aby pokazać swoje pomysły masom, zwłaszcza ludziom, którzy nie byli bywalcami galerii i muzeów” – mówi Vazquez. „Przejawiał sztukę w nietradycyjny sposób, taki jak rysunki kredą w metrze, murale, znalezione przedmioty, malowanie na plandekach przemysłowych i sztuka cyfrowa, a nie na tradycyjnych i prawdziwych płótnach malarskich”.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Smithsonian Magazine | Keith Haring Foundation