Zobacz rysunki Keitha Haringa ukryte na dyskietkach od lat 80. XX wieku

Nigdy wcześniej nie widziane zdjęcia prac Keitha Haringa zostaną sprzedane jako NFT na nadchodzącej aukcji Christie’s.

Cyfrowy rysunek Keitha Haringa z motywem telewizyjnym
Bez tytułu nr 1, 16 kwietnia 1987
Cyfrowy rysunek Keitha Haringa z motywem telewizyjnym Bez tytułu nr 1, 16 kwietnia 1987 | fot. Christie’s, © Keith Haring Foundation

W 1987 roku amerykański artysta Keith Haring, znany ze swojego jasnego, kreskówkowego stylu, stworzył pięć cyfrowych rysunków na masywnym komputerze osobistym. Od tego czasu obrazy te były przechowywane na dyskietkach i ukrywane przed widokiem publicznym. Teraz po raz pierwszy NFT (skrót od niewymiennych tokenów) tych dzieł zostaną sprzedane na nadchodzącej aukcji Christie’s. Wszystkie pięć cyfrowych obrazów ukazuje „żywy język wizualny [Haringa]” – pisze Min Chen z Artnet. „W fluorescencyjnych odcieniach cyfrowe prace przedstawiają jego motywy figuratywne, narysowane jego charakterystycznymi odważnymi liniami i zawijasami, które przekazują porywający kinetyzm, niezależnie od liczby pikseli”.

Urodzony w 1958 roku w Pensylwanii Haring zaczął rysować jako dziecko, ostatecznie uczęszczając do nowojorskiej Szkoły Sztuk Wizualnych (School of Visual Arts) w 1978 roku i według Fundacji Keitha Haringa zyskał sławę w latach 80. XX wieku. Jego zamiłowanie do sztuki publicznej zaprowadziło go na ulice i do metra – do jego samozwańczego „laboratorium” – gdzie stał się płodnym malarzem „szybkich, rytmicznych linii”.

Później nowe technologie zapewniły nowe medium do eksperymentów. Haring napisał w swoim dzienniku w 1986 roku: „Moje rysunki nadawały się doskonale do przetłumaczenia na komputery, ponieważ linia rysunkowa była już bardzo bliska idei pikseli. Istnieją nieograniczone możliwości zbadania w tej dziedzinie (…) Wiem, że to prawda, że ​​posiadam (ze względu na dedukcyjny, złożony charakter mojej wypowiedzi) umiejętność bardzo efektywnego korzystania z komputerów”.

Haring wykonał pięć rysunków na komputerze Amiga u progu ery komputerów konsumenckich – powiedział Gil Vazquez, prezes Fundacji Keitha Haringa, w rozmowie z Artnet. „Już wtedy Keith wiedział, że komputery będą odgrywać ważną rolę w życiu ludzi w miarę ciągłego rozwoju ich możliwości”.

Kilka lat temu Christie’s wystawiło na aukcji podobną kolekcję dzieł Andy’ego Warhola, również wykonanych na komputerze Amiga. W latach 80. Timothy Leary, amerykański psycholog znany ze swojego propagowania środków psychodelicznych, podarował komputery kilku artystom, w tym Warholowi i Haringowi, którzy byli ciekawi roli technologii w sztuce. Jednak według oświadczenia Christie’s Haring „odczuwał największe pokrewieństwo z nowym medium”.

Cyfrowy rysunek Keitha Haringa, podpisany „KH87”
Bez tytułu, 3 lutego 1987
Cyfrowy rysunek Keitha Haringa, podpisany „KH87” Bez tytułu, 3 lutego 1987 | fot. Christie’s, © Keith Haring Foundation

Oczekuje się, że pod koniec tego miesiąca poszczególne obrazy – które zostały wybite jako NFT na blockchainie Ethereum – będą kosztować na aukcji od 200.000 do 500.000 dolarów każdy. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany Fundacji Keitha Haringa, którą artysta założył na krótko przed śmiercią z powodu powikłań związanych z AIDS w 1990 roku. Fundacja wspiera organizacje non-profit działające na rzecz dzieci, a także grupy niosące pomoc związaną z AIDS; działa również na rzecz zachowania artystycznego dziedzictwa Haringa.

„Rozsądne jest, że wykorzystał wszelkie możliwe środki przekazu, aby pokazać swoje pomysły masom, zwłaszcza ludziom, którzy nie byli bywalcami galerii i muzeów” – mówi Vazquez. „Przejawiał sztukę w nietradycyjny sposób, taki jak rysunki kredą w metrze, murale, znalezione przedmioty, malowanie na plandekach przemysłowych i sztuka cyfrowa, a nie na tradycyjnych i prawdziwych płótnach malarskich”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Smithsonian Magazine | Keith Haring Foundation